Wychowanie dziecka – zakazy i nakazy

Czy my rodzice istniejemy tylko po to by zakazywać i nakazywać dzieciom wszystkiego. Czy my rodzice musimy ciągle kontrolować zachowanie naszej pociechy i bezustannie krążyć nad nim aby nic złego mu się nie stało? Przecież nie na tym polega wychowanie dziecka i szczęśliwe dzieciństwo, że mama ciągle jest zestresowana, niezadowolona i bez przerwy narzeka a dziecko bezustannie jest pouczane i strofowane.

Wychowanie dziecka to trudne wyzwanie.

Normalne jest, że jako rodzice musimy pokazać dzieciom co jest w życiu dobre i złe, że zachowując się w pewien sposób możemy sobie zaszkodzić albo zrobić krzywdę. Musimy wskazać dziecku właściwą drogę i właściwe zachowania. Na tym polega wychowanie. Niestety czasem przesadzamy. Dziecko musi także samo nauczyć się, że jak będzie skakać po łóżku to może z niego spaść i nabić sobie guza. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego dopilnować i uchronić swoją pociechę od całego zła tego świata.  A zakazy i ciągłe krzyki typu „coś ty narobił?”, „nie biegaj tak szybko”, „uważaj bo spadniesz”,  zamiast pomagać tylko pogarszają sytuację i powodują, że wychowywane dziecko jeszcze bardziej się nakręca i robi to czego zakazaliśmy.

Zobacz też: Makijaż dla każdej mamy

Zamiast wychowywać lepiej porozmawiaj z dzieckiem.

Zamiast ciągle krzyczeć i zakazywać lepiej porozmawiać z dzieckiem. Warto panować nad emocjami i nie denerwować się. Jeżeli my będziemy nerwowi w swoim działaniu, dziecko przejmie nasze nawyki i będzie się zachowywać tak jak my. Warto wyluzować. Jeżeli dziecko nie zjadło całego posiłku, nie irytuj się tym tak bardzo. Nie wściekaj się i nie wciskaj na siłę jedzenia. Dziecko do następnego posiłku będzie tak głodne, że zje bez przymusu.  Jeżeli twój rozbrykany dzieciaczek biega jak szalony, to nie pouczaj go i nie mów, aby przestał tylko dołącz do zabawy i pilnuj, by się nie przewrócił i nie zrobił sobie krzywdy. Jeżeli dziecko wchodzi na szafki i parapety a ty po raz setny powtarzasz by tego nie robił, to zamiast strofować dziecko przytrzymaj go by wszedł tam gdzie chciał i się chwilę pobawił. Ty w tym czasie chroń go, by nie stała mu się krzywda. Zapewne po chwili twój mały szkrab znudzi się i powróci na niziny.

Zobacz też: Czy niepracująca mama to leniwa utrzymanka?

Tłumacz maluchowi a nie zakazuj. Wyjaśnij, że wchodzenie na wysokie szafki może być niebezpiecznie i że bez mamy nie powinien tego robić. Takie sytuacje zdarzają się codziennie. Dziecko uczy się, poznaje świat, ma dużo energii, biega, dotyka, skacze, krzyczy bo tak go natura stworzyła. Zakazy nie zmienią tego. Poświęćmy czas swojemu dziecku bo przecież ono jest w życiu najważniejsze. Nastały takie czasy, że gonimy za pieniądzem, brakuje nam wolnego czasu a od dzieci oczekujemy posłuszeństwa i tego aby robiły zawsze to czego od nich oczekujemy. Niestety nie tędy droga. Zanim się obejrzymy nasze pociechy będą już duże i spędzanie czasu z mamą lub tatą nie będzie już tak ważne. Więc zamiast dbać tylko o dobra materialne pobawmy się z dzieckiem i rozmawiaj z nim, aby w ten sposób przekazać mu prawdy życiowe i zasugerować co jest tak naprawdę ważne a wtedy wychowanie dziecka stanie się naprawdę łatwe.

Zobacz też: Jak schudnąć 10 kilogramów?

Wychowanie dziecka to nie tylko zakazy.

Mamo, rozluźnij się trochę, przypomnij sobie jak to jest być dzieckiem, które uczy się na własnych błędach i pragnie poznawać świat. Daj dziecku trochę luzu i pozwól mu czasem podążać własną drogą. Nie oburzaj się ciągle i nie obrażaj się na dziecko mówiąc, że jest niegrzeczne i nie lubisz go już. Takie wychowanie jest krzywdzące dla dziecka i prowadzi do braku pewności siebie w życiu dorosłym.

W wychowaniu dziecka nie chodzi o to, żebyś była jego koleżanką i pozwala na wszystko. Po prostu wyznacz  kierunkowskazy, które naprowadzą dziecko na właściwą ścieżkę życiową. Ważne jest, abyś była zawsze obok, rozmawiała ze swoją pociechą i przede wszystkim słuchała co ma do powiedzenia. Jeżeli uczyni coś w nieprawidłowy sposób, wytłumacz spokojnym tonem, że jego zachowanie sprawia ci przykrość. Zamiast pouczać i zakazywać wyciąg konsekwencje z niewłaściwego zachowania i bądź stanowcza a dziecko na pewno zapamięta sytuację, gdy np. ucieczka i odmowa ubrania się sprawi, że nie pójdziecie na plac zabaw.

Zobacz też: Czego nie wolno robić w ciąży?

Traktuj swoje dziecko z szacunkiem i godnością a jednocześnie wpajaj zasady w spokojny sposób, tłumacz co jest dobre a co złe, wyznaczaj granice, stawiaj wymagania i chwal dziecko kiedy osiągnie choćby nawet najmniejszy sukces.

Jak znaleźć ten złoty środek?

Niestety nie ma idealnej recepty na wychowanie dziecka. Chyba najważniejsze co można zrobić to pamiętać, że kluczowe wartości to miłość, zrozumienie i szacunek do drugiego człowieka.  Małe dziecko również jest człowiekiem, który ma swoje uczucia. Czy jego życie powinno tylko polegać na zakazach? Absolutnie nie. Zadaniem rodzica jest przekazać mu wiedzę o otaczającym go świecie. Rodzic nie wychowuje dziecka dla siebie, ale dla świata. Pociecha kiedyś wyfrunie z rodzinnego domu. Oczywiście rodzice mogą wyposażyć dziecko w pieniądze czy dobra materialne. Ale najważniejsze będzie to co będzie miało w sercu i w głowie. Dziecko, które będzie słyszeć w domu wyłącznie zakazy na pewno nie będzie szczęśliwe. Zarówno te małe jak i te duże, potrzebują zrozumienia, czasu, uwagi i miłości ze strony rodziców. Tego nie da się kupić za żadne pieniądze.

  

 

Oceń