Wilczy apetyt w ciąży i jego skutki.

Większość kobiet planując macierzyństwo zastanawia się jak zmieni się ich ciało po ciąży i ile nadmiarowych kilogramów przyjdzie im zrzucić po porodzie. Na ogół kobieta powinna przytyć od 10 do 15 kilogramów, by zapewnić optymalny rozwój płodu. Niestety bardzo często odbiegamy od norm, które pozwoliłyby utrzymać odpowiednią wagę. Dlaczego kobiety dopada wilczy apetyt w ciąży?

Wilczy apetyt w ciąży

Pierwszy trymestr ciąży nie przynosi znacznych zmian na ciele kobiety, jedynie troszeczkę zaczyna zaokrąglać się brzuszek i piersi. Zdarza się, że kobiety w początkowym okresie chudną, gdyż dolegliwości żołądkowe uniemożliwiają normalne spożywanie posiłków.

Zobacz też: Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

Gdy już uciążliwe nudności i wymioty ustąpią, zaczynamy czuć się dużo lepiej i sięgamy częściej do lodówki. Bardzo częstym problemem jest wzmożony apetyt w ciąży nad którym ciężko zapanować. Dzieciątko w brzuszku potrzebuje coraz to więcej witamin i składników odżywczych do rozwoju co sprawia, że kobieta czuje nieustający apetyt w ciąży. Przyszła mama robi sobie nocne wycieczki do lodówki, gdyż uczucie ssania w żołądku nie pozwala jej zasnąć.

Wilczy apetyt w ciąży – konsekwencje

Rosnący apetyt w ciąży sprawia, że ciężko jest zapanować nad nieustającym głodem, więc częściej sięgamy po przekąski co sprzyja nadmiarowym kilogramom. W efekcie zaczynamy szybko przybierać na wadze. Jeśli nic z tym nie zrobimy to może zdarzyć się, że w ciąży przytyjemy nawet 30 kilogramów. Nie jest to dobra wiadomość, gdyż po porodzie wiele kobiet nie wraca już do dawnej formy a ich figura ulega całkowitej zmianie. Dodatkowo wzmożony apetyt w ciąży  i zbyt szybkie przybieranie na wadze powoduje rozciąganie skóry i powstawanie rozstępów. Nawet jeśli zdołamy zrzucić nadwagę to niestety ciało już nigdy nie będzie tak jędrne i elastyczne jak przed porodem ze względu na powstałe już rozstępy, które nie są łatwe do usunięcia a także rozciągniętą skórę, która w momencie odchudzania uwidacznia się na udach i brzuchu. Dlatego warto poskromić apetyt w ciąży i dostarczać organizmowi tyle składników odżywczych aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

Zobacz też: Brzuch po porodzie – jak zmienia się ciało po ciąży?

Wilczy apetyt w ciąży – jak nad nim zapanować i uniknąć nadmiarowych kilogramów?

Aby uniknąć sytuacji, w której przyjdzie nam zrzucać co najmniej 20 kilogramów po porodzie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach zdrowego odżywiania.

Jedz warzywa i owoce

Przede wszystkim jedz warzywa i owoce, które zawierają małą ilość kalorii a zaspokajają głód na węglowodany. Kurczak czy indyk to dobre źródło białka o małej zawartości tłuszczu.

Unikaj przekąsek

Spożywanie słodyczy oraz słonych przegryzek podczas napadu głodu źle się kończy, gdyż baton czy inne bezwartościowe jedzenie zaspokajają głód na krótką chwilę i napędzają apetyt w ciąży, sprawiając, że po pół godziny sięgniesz po następną przekąskę.

Zobacz też: Problemy z seksem po porodzie

Jedz małe porcje co trzy godziny

Podstawową zasadą jest częste spożywanie małych posiłków. Odstęp między posiłkami nie powinien wynosić dłużej niż trzy godziny. Dłuższe odstępy powodują, że organizm magazynuje tkankę tłuszczową na zapas. Pamiętaj, by posiłki były małe i zawierały odpowiednią ilość tłuszczu, białka oraz węglowodanów.

Spożywaj kwasy tłuszczowe

Staraj się spożywać dobre tłuszcze zawierające dużą ilość kwasów omega-3 potrzebnych do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. Jeżeli nie przepadasz za rybami polecam ci spożywanie oleju lnianego, który zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe a przy okazji zadba o twoje zdrowie, skórę i włosy. Pamiętaj, by jeść go na zimno.

Zobacz też: Rozstępy w ciąży – jak ich uniknąć?

Kontrolując jakość, ilość i wielkość posiłków jesteś w stanie zapewnić dziecku odpowiedni rozwój poprzez dostarczanie maluszkowi ważnych witamin a przy tym unikniesz nadmiarowych kilogramów.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż kobietom udaję się utrzymać zdrowy tryb życia a mimo to w ostatnim miesiącu ciąży znacznie tyją. Może to świadczyć o występujących obrzękach, które są dosyć częstym zjawiskiem. W celu ich zapobiegania należy unikać dużej ilości soli oraz spożywać 2 litry wody dziennie. Obrzęki ustępują samoistnie po porodzie.

Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Jak przyspieszyć metabolizm?

Oceń