Poznaj wczesne objawy ciąży. Zajście w ciążę wiąże się z licznymi zmianami dla organizmu, który wysyła przyszłej mamie różnego rodzaju sygnały. Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy zaszło się w ciążę jest zakup jednego z domowych testów ciążowych (paskowego, płytkowego lub strumieniowego) albo udanie się na laboratoryjne badanie krwi lub moczu, które dają precyzyjny wynik już po około 10 dniach od potencjalnego zapłodnienia. Istnieje szereg objawów, które powinny skłonić kobietę do wykonania takiego badania. Wczesne objawy ciąży pojawiają się już po około tygodniu od zapłodnienia, chociaż z ich nasileniem się najczęściej mamy do czynienia w 4-6 tygodniu ciąży. Mogą, ale niekoniecznie muszą one wystąpić w konkretnym przypadku. Każdy organizm jest bowiem inny i w różny sposób może reagować na ciążę.

Wczesne objawy ciąży – brak miesiączki w planowanym terminie

Jednym z najczęstszych objawów zajścia w ciążę jest brak miesiączki w planowanym terminie. Nie zawsze musi on oznaczać zajście w ciążę. Czasami miesiączka opóźnia się ze względu na problemy i związany z nimi stres, zmęczenie, dużą utratę lub duże przybranie wagi, a także stosowanie środków antykoncepcji hormonalnej.

Zobacz też: Jak wykonać test ciążowy?

Wczesne objawy ciąży – plamienia oraz skurcze

Po około tygodniu od zapłodnienia może pojawić się charakterystyczne, bardzo lekkie krwawienie z pochwy związane z zagnieżdżeniem się (tzw. implantacją) zapłodnionego jaja w macicy. Jeśli takie krwawienie występuje w czasie, gdy miała wystąpić miesiączka, (pomimo jego mniejszej obfitości), często jest z nią mylone, tym bardziej że plamieniom towarzyszą skurcze przypominające skurcze miesiączkowe. Bywa, że krwawieniu z pochwy związanemu z implantacją jaja w macicy, towarzyszy również mleczna wydzielina. Pojawia się ona w związku z pogrubianiem się ścian pochwy po zapłodnieniu.

Wczesne objawy ciąży – poranne mdłości i wymioty

Mdłości to wczesne objawy ciąży, które u przyszłych mam występują najczęściej nad ranem. Wśród przyczyn występowania porannych mdłości specjaliści wskazują zmiany hormonalne w ciele kobiety związane z wysokim stężeniem gonadotropiny kosmówkowej produkowanej przez zarodek. Często porannym mdłościom towarzyszą wymioty. Niektóre mamy skarżą się na ciągłe mdłości w dzień i w nocy. Jest to duży dyskomfort psychiczny i fizyczny osłabiający organizm kobiety. W tym okresie może nastąpić spadek masy ciała, gdyż złe samopoczucie i dolegliwości żołądkowe często uniemożliwiają spożycie pełnowartościowego posiłku. Zdarza się, że wymioty mogą występować kilka razy dziennie, co skutkuje brakiem witamin i składników odżywczych potrzebnych do rozwoju płodu. Lekarz może zalecić wtedy wizytę w szpitalu w celu przywrócenia kobiety do normalnego stanu poprzez podanie kroplówki uzupełniającej brakujące składniki.

Zobacz też: Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Wczesne objawy ciąży – wzmożony apetyt

Przyszła mama może także odczuwać wzmożony apetyt związany z zapotrzebowaniem dziecka na składniki odżywcze przy jednoczesnej awersji do ulubionych dotychczas produktów i dań. Ważne jest, by nie stosować się do starego mitu, że powinno się jeść za dwoje. Oczywiście trzeba zwiększyć liczbę kalorii dostarczanych organizmowi w ciągu dnia, ale to nie znaczy, że kobieta ma jeść, wtedy kiedy ma na to ochotę. Niestety kobiety w ciąży często mają wilczy apetyt, jedzą zbyt dużo a nocne podjadanie też nie pomaga. Może to doprowadzić do wzrostu wagi nawet o 30 kilogramów. Mama, powinna pilnować tego co je i ile je, najlepiej spożywać małe posiłki co trzy godziny. W diecie mamy powinno znaleźć się dużo warzyw, owoców, produkty zawierające białko, mięsa bogatego w żelazo a także oleje mające dużą zawartość kwasów tłuszczowych potrzebnych do rozwoju mózgu.

Wczesne objawy ciąży – zawroty głowy oraz omdlenia

W pierwszych tygodniach ciąży mogą pojawić się zawroty głowy i omdlenia. Są one spowodowane większą ilością hormonów we krwi, które wywołują rozszerzanie się naczyń krwionośnych by krew miała lepszy dopływ do płodu. Często w związku z tym dochodzi do spadku ciśnienia we krwi u matki przez co nie dociera ona w odpowiedniej ilości do mózgu czego konsekwencją są właśnie zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach – omdlenia.

Wczesne objawy ciąży – zmiany w piersiach

Zmiany hormonalne związane z zajściem w ciążę często skutkują także charakterystycznymi zmianami w kobiecych piersiach. Mogą one ulec powiększeniu, a w dużej ilości przypadków pojawia się także ich obrzęk, ból i mrowienie. Dodatkowo niekiedy żyły na piersiach stają się bardzie widoczne, a obszar wokół sutków zwany otoczką, nabiera ciemniejszych kolorów. Powiększone piersi dodają krągłości co powoduję, że wiele kobiet w tym okresie jest zadowolona ze swojego wyglądu i dzięki temu czują się bardziej atrakcyjne.

Zobacz też: Objawy poronienia

Wczesne objawy ciąży – wrażliwość na zapachy

Ciekawym objawem ciąży jest zwiększona wrażliwość kobiety na zapachy, szczególnie te intensywne, jak dym papierosowy, perfumy, kawa czy pieczone mięso. Ta nadwrażliwość jest tak duża, że wręcz zaczyna przeszkadzać i może wywoływać nudności. Warto otaczać się zapachami, które są przyjemne i nie powodują uciążliwych dolegliwości. Pocieszające jest to, że objaw ten mija w drugim trymestrze ciąży.

Wczesne objawy ciąży – zmęczenie i senność

Już tydzień po zajściu w ciążę u kobiety może pojawić się zmęczenie i senność skutkujące trudnościami w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jest to swoistego rodzaju ostrzeżenie organizmu dla kobiet by więcej odpoczywały niż pracowały. Zmęczenie i senność wynikają z dużego wzrostu stężenia żeńskiego hormonu płciowego – progesteronu, który jest niezwykle ważny dla podtrzymania ciąży. Te wczesne objawy ciąży mogą być jednak związane z innymi problemami, jak chociażby niski poziom cukru we krwi bądź niskie ciśnienie.

Wczesne objawy ciąży – częste oddawanie moczu

Już we wczesnej ciąży pojawia się chęć częstego oddawania moczu i trwa do końca trzeciego trymestru. Często zdarza się, że kobieta musi wstać w nocy i opróżnić pęcherz. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych wczesnych objawów ciąży. W pierwszym trymestrze przyczyną częstego oddawania moczu są hormony ciążowe wywołujące zwiększony przepływ krwi i płynów w organizmie, z czasem zaś powiększona macica zaczyna uciskać na pęcherz moczowy powodując potrzebę skorzystania z ubikacji. W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wody zapobiegnie odwodnieniu. Płyny najlepiej przyjmować w ciągu dnia, by mniej pić przed pójściem spać co może uchronić kobietę ciężarną przed nocnym oddawaniem moczu.

Zobacz też: Problemy z seksem po porodzie

Wczesne objawy ciąży – wahania nastroju

Huśtawki nastroju to wczesne objawy ciąży spowodowane wahaniami hormonów w organizmie. Kobieta może być kapryśna, rozdrażniona i nerwowa by za chwilę śmiać się do rozpuku. Emocje towarzyszące ciąży są rzeczą normalną. Płaczliwość i melancholijność towarzyszące przyszłej mamie świadczą o rozwijającym się ogromnym instynkcie macierzyńskim. Rozbicie emocjonalne kobiety ciężarnej w tym trudnym okresie pomoże przetrwać wsparcie rodziny i partnera a myśl o nienarodzonym jeszcze dziecku wzbudzi pozytywne emocje i doda pewności siebie przyszłej mamie.

Późne objawy ciąży – zaparcia

Dolegliwości te pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży co sprawia duży dyskomfort. Treść pokarmowa znacznie wolniej przesuwa się przez jelita powodując zaparcia u kobiet ciężarnych. Przyczyną jest powiększony poziom progesteronu wpływający na prace jelit, spowalniając ją. Zła dieta, niewystarczająca ilość wypijanych płynów oraz spożywanie żelaza też w znacznym stopniu pogłębia zaparcia. Warto walczyć z tym problemem już od początku, gdyż brak działania przywracającego normalną perystaltykę jelit może doprowadzić do bolesnych hemoroidów czyli żylaków odbytu a to już wymaga specjalistycznego leczenia. Warto zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, pomocne może okazać się spożywanie większej ilości wody oraz dobre tłuszcze zawarte w oliwie z oliwek czy oleju lnianym.

Najlepsza pozycja do spania w ciąży

Palenie papierosów w ciąży- zagrożenia

Czy podnoszenie rąk w ciąży szkodzi dziecku?

Oceń