Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na usypianie niemowlaka. Zdrowy sen jest niezwykle ważny w kontekście prawidłowego rozwoju niemowlaka. Uśpienie dziecka to dla jego rodziców i opiekunów jednak niekiedy bardzo trudne zadanie, wynikające z faktu, że każde dziecko jest inne i w związku z tym inaczej reaguje na różne bodźce z zewnątrz. Nieraz zdarza się, że pomimo wielu starań dziecko nie chce zasnąć, a jeśli już zaśnie, budzi się co godzinę lub dwie i nie chce ponownie usypiać, czym skutecznie zakłóca prawidłowy rytm dnia i sen innych domowników.

Często nie wystarcza odpowiednia temperatura i atmosfera w pomieszczeniu, w którym dziecko usypia oraz przytulna pościel w jego łóżeczku. Należy więc wiedzieć, w jaki sposób usypiać niemowlaka. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usypianie niemowląt. Każdą z proponowanych metod warto wypróbować, by sprawdzić, która jest najbardziej skuteczna w stosunku do danego niemowlaka.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Usypianie niemowlaka – kołysanie dziecka w ramionach

Najbardziej skuteczną metodą usypiającą niemowlaka, jest kołysanie go, gdy znajduje się ono w naszych ramionach. Wynika to z faktu, że niemowlę doskonale pamięta przyzwyczajenia z życia płodowego kiedy huśtało się w rytm poruszania się jego mamy. Najlepszy efekt, jeśli chodzi o uśpienie dziecka, daje rytmiczne bujanie go w ramionach w lewo i w prawo, w jednostajnym tempie, zbliżonym do tempa bicia serca (czyli około 60-70 ruchów na minutę). Należy przy tym pamiętać, by ruchy w trakcie huśtania nie były zbyt duże. Wychylenia nie powinny przekraczać 10 centymetrów, ponieważ mogą wywołać u dziecka niepokój, który nie pomoże w jego zaśnięciu. By jeszcze skuteczniej usypiać dziecko, do kołysania warto jest włączyć także spokojny śpiew, najlepiej w formie kołysanki. Dziecko poczuje się wtedy bezpiecznie i łatwiej zaśnie, co umożliwi umieszczenie go w łóżeczku.

Zobacz też: Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Usypianie niemowlaka – łóżeczko n biegunach

Usypianie niemowlaka poprzez kołysanie w łóżeczku na biegunach sprawi, że poczuje się bezpiecznie i dzięki temu spokojnie zaśnie. W nocy nie wiąże się to z obowiązkiem noszenia dziecka na rękach. Niemowlę kołysane przez kilka minut uspokaja się samo i śpi dalej bez konieczności wyciągania go z łóżeczka.

Usypianie niemowlaka – otulenie dziecka

W zaśnięciu dziecku może bardzo pomóc szczelne otulenie go. Poczuje się ono dzięki temu bezpiecznie, ponieważ stymuluje to czas, który spędziło w brzuchu matki przed urodzeniem. W przypadku noworodka zaleca się otulenie jego ciała w całości, oprócz głowy. Odpowiednie będzie wtedy owinięcie maluszka w kocyk lub bet, które sprawią, że będzie mu miło i ciepło. Niektórym dzieciom pomaga jednak założenie na głowie lekkiej, bawełnianej czapeczki i zdjęcie jej w trakcie snu. W przypadku niemowląt natomiast, na zewnątrz należy pozostawić oprócz główki także ich ręce.

Zobacz też: Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Usypianie niemowlaka – karuzela z pozytywką

Karuzela z pozytywką zamontowana nad łóżeczkiem to doskonale narzędzie do usypiania dziecka. Gdy niemowlak układa się na plecach do snu, taka karuzela wzbudza jego zainteresowanie ciekawymi kształtami i kolorami, a powolne ich kręcenie się w takt spokojnej muzyki, działa kojąco na jego nerwy, ułatwiając zaśnięcie. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba cały czas czuwać przy niemowlaku. Często karuzelę z pozytywką można wyłączyć za pomocą pilota, gdy dziecko już zaśnie.

Usypianie niemowlaka – czytanie bajeczek

Pomimo tego, że niemowlak może jeszcze nie rozumieć do końca tego, co do niego mówimy, warto przed snem opowiedzieć lub poczytać mu bajeczki dla dzieci. Obecność znajomej osoby i jej głosu usypia miarowo dziecko. Bajki należy opowiadać lub czytać spokojnym, nieco ściszonym głosem, zwalniając tempo opowiadania, gdy widzimy, że dziecko już powoli zasypia.

Usypianie niemowlaka będzie najbardziej skuteczne jeżeli przed snem wyłączymy wszystkie pobudzacze, które mogą zakłócić wyciszenie dziecka. Komputer, telewizor czy głośna muzyka nie sprzyjają atmosferze spokojnego snu.

Jak radzić sobie z zaparciami u niemowląt?

Jak dbać o zdrowie jesienią i zimą?

Czy smoczek jest potrzebny?

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Oceń