Poród to dla zdecydowanej większości kobiet, jeden z najpiękniejszych i najbardziej zapadających w pamięć momentów w życiu. Niestety, nie wszystkie panie mogą cieszyć się tym wydarzeniem. Szacuje się, że w przypadku od ok. 6 – 10% ciąż, kobiety dotyka tzw. tokofobia – lęk przed porodem.

Tokofobia – objawy

Tokofobia jest zjawiskiem, które do tej pory nie zostało całkowicie zdiagnozowane i opisane. Wciąż znajduje się w fazie badań. Jedno jest pewne, tokofobia zaliczana jest do zaburzeń lękowych o podłożu psychologicznym. Jest odmianą schorzenia psychicznego, polegającą na odczuwaniu silnego lęku przed naturalnym porodem oraz przed ciążą. Wywołuje koszmary senne i zaburza zdolność koncentracji. Może również występować silny niepokój, który ogranicza normalne funkcjonowanie i sprawne wykonywanie codziennych obowiązków.

Zobacz też: Strach przed ciążą – sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Przyczyny panicznego lęku

Niepokój zazwyczaj związany jest z odczuwaniem bólu i dyskomfortu podczas porodu, zaburzeń sił i lęku przed poronieniem. Często u źródeł tokofobii leży przekaz społeczny i świadectwa kobiet, które przeżyły trudny poród, utraciły dziecko lub same doznały pewnych zaburzeń. Zdarza się, że tokofobię powoduje strach przed utratą atrakcyjności, nadwagą, utratą wymarzonej sylwetki. Lekarze wykazują, że bardziej podatne na to nieprzyjemne schorzenie są kobiety o skłonnościach depresyjnych, z niską samooceną, czy też przeżywające trudną sytuację materialną, posiadające niepewną sytuację finansową. Lęki bywają tak silne, że kobiety rezygnują z naturalnego porodu, decydując się na cesarskie cięcie, bez ważnych przeciwwskazań medycznych.

Rodzaje tokofobii

Mówiąc o tokofobii należy rozróżnić jej dwa warianty. Zaburzenie, które dotyka kobiety będącej po raz pierwszy w ciąży określane jest jako tokofobia pierwotna, a jej źródło tkwi w stresie wywołującym stany nerwicowe. Zaburzenie, które dotyka kobiety, które przeżyły już doświadczenie porodu, określane jest jako tokofobia wtórna i zazwyczaj związane bywa z silnym szokiem przeżytym podczas pierwszego porodu.

Zobacz też: Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Leczenie panicznego lęku przed porodem

Tokofobia, jak zostało wspomniane, jest zaburzeniem o charakterze psychologicznym, dlatego leczenie powinno być prowadzone przede wszystkim pod okiem lekarza psychiatry. Kobieta powinna jednak szukać wsparcia nie tylko u psychiatry, lecz również u psychologa, a także lekarza położnika i ginekologa. Podstawowym aspektem zwalczania lęków związanych z porodem jest oswojenie kobiety z nową sytuacją, warunkami szpitalnymi i zmianami dokonywanymi w jej ciele i psychice pod wpływem ciąży i gospodarki hormonalnej. Psycholog pomoże także w panowaniu i kontroli nad własnymi emocjami. Terapia prowadzona z psychoterapeutą przybiera charakteru behawioralno-poznawczego. Jej największym atutem jest zawężenie pola badawczego i skupienie się na konkretnym problemie.

Macierzyństwo i życie – co się zmienia?

Czy smoczek jest potrzebny?

Przyczyny problemów z seksem po porodzie

Jak masaż bańką chińską działa na skórę?

Oceń