Jak stres wpływa na płodność? Jest jednym z największych współczesnych zagrożeń, które dotyka niemal każdego. “Choroba cywilizacyjna” bo tak określany jest stres, nierzadko bywa lekceważona. Tymczasem, stres może wywoływać wiele niepożądanych poważnych skutków ubocznych, które zaburzą zarówno psychiczną, jak i fizyczną stabilizację zdrowotną. Jednym z poważniejszych zaburzeń może być kłopot z zajściem w ciążę.

Czym jest stres?

Stres rozumieć należy przede wszystkim jako dysonans między presją wymogów a możliwościami jednostkowymi. Sytuacja taka powoduje napięcia nerwowe zaburzające psychiczne poczucie równowagi. Stres zaburza prawidłowość homeostazy, a więc wywołuje niepożądane zmiany w wewnętrznych procesach systemu biologicznego.

Zobacz też: Jak wykonać test ciążowy?

Stres a zajście w ciążę – zbyt silne napięcie psychiczne

Stres a zajście w ciążę to zależność, którą wciąż badają lekarze i psychologowie. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę, a badania nasienia mężczyzny, jak i płodności kobiety, nie wykazują nieprawidłowości. W takich sytuacjach za winowajcę przyjmuje się intensywne napięcia psychiczne.

Stres a zajście w ciążę – jak stres wpływa na płodność kobiety?

Główną przyczyną jest wzmożone produkowanie prolaktyny przez przysadkę mózgową podczas odczuwania silnego stresu. Jest to hormon niezwykle ważny, warunkujący możliwość zajścia przez kobietę w ciążę. Wpływa korzystnie na pracę ciałka żółtego, które z kolei warunkuje powstawanie estrogenu. Jednakże, zbyt duża ilość prolaktyny poważnie zaburza cykl miesiączkowy, powodując zaniki miesiączki lub brak owulacji, podczas której dochodzi do uwolnienia gamet i przekazu hormonów do krwi, dzięki czemu, komórka jajowa zyskuje gotowość do zapłodnienia.

Zobacz też: Wczesne objawy ciąży

Stres a zajście w ciążę – jak stres wpływa na płodność mężczyzny?

Zbyt silny stres może powodować niepłodność również u mężczyzn. Lekarze zgodnie potwierdzają, że zbyt duża presja psychiczna, napięcia nerwowe, niekorzystnie wpływają na jakość nasienia. Stres zmniejsza ilość plemników oraz powoduje ich mniejszą ruchliwość, co w znaczny sposób utrudnia zapłodnienie.

Pary starające się o dziecko, powinny zatem w pierwszej kolejności zadbać o redukcję poziomu stresu. Zalecane są treningi przyzwyczajające do walki z obciążeniami nerwowymi, jak również techniki relaksacyjne. Przyszli rodzice powinni dużo odpoczywać, słuchać spokojnej muzyki oraz korzystać z odprężających kąpieli by zredukować stres.

Domowe sposoby na zatoki – jak leczyć zapalenie zatok?

Objawy poronienia – rodzaje i przyczyny

Kwas foliowy przed ciążą oraz w ciąży – jaka dawka?

Przyczyny niepłodności

Oceń