Macierzyństwo to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych wydarzeń drzemiące w naturze kobiety. Nierzadko, niesie jednak za sobą poważne obawy i może powodować strach przed ciążą.

Powody, przez które panie boją się zajść w ciążę bywają różnorodne i są indywidualną kwestią każdej kobiety. Czasami podłoże tkwi głęboko w psychologicznych lękach, innym razem przyczyny są bardziej błahe i prozaiczne. Lęki związane z zajściem w ciążę mogą prowadzić do tokofobii, która określana bywa, jako zaburzenie psychologiczne o charakterze fobii, które powoduje patologiczny strach przed ciążą lub przed naturalnym porodem. Nieleczona tokofobia, często prowadzi do braku chęci zajścia w ciążę, pomimo dużej ochoty na potomstwo. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne. Spróbujmy przeanalizować kilka z nich.

Strach przed ciążą czyli czego najbardziej obawiają się kobiety?

Strach przed ciążą – zmiana wyglądu ciała po ciąży

Jednym z najbardziej banalnych powodów, które powodują lęk przed macierzyństwem, jest obawa o zmianę ciała w czasie ciąży i już po urodzeniu dziecka. Przybranie na wadze, rozstępy, utrata naturalnej sylwetki, to powody, które często spędzają paniom sen z powiek. To bodaj najmniej racjonalna przesłanka, która nie powinna stanowić bariery. Prawdą jest, że podczas ciąży i po porodzie, figura matki ulega zmianie. Kobieta przybiera na wadze, jednak nie jest to stan ciągły i niezmienny. Odrobina gimnastyki, czy zwykłe codzienne obowiązki, spacery z maluchem itp. zazwyczaj w pełni wystarczają, żeby matka wróciła do formy.

Zobacz też: Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Strach przed ciążą – rozczarowany partner

Wyżej wymieniony powód, bardzo często przeradza się w kolejny, o podobnej naturze. Kobiety zaczynają odczuwać strach przed rozstaniem ze swoim partnerem, z powodu jego utraty zainteresowania zmienionym ciałem kobiety. To również problem, który w zdecydowanej większości przypadków istnieje tylko w kobiecej psychice i nie przekłada się na zachowanie świeżo upieczonych tatusiów.

Strach przed ciążą – przerażający ból porodowy

Większe problemy stanowią obawy, których źródło tkwi w bardziej mierzalnym, namacalnym podłożu psychologicznym. Jedną z takich barier jest obawa przed bólem. Lęki związane z trudnym porodem potrafią wywoływać koszmary senne, osłabienie i całkowicie zaburzyć normalne funkcjonowanie. Przy tego typu przypadkach, obawa może osiągnąć tak wysoki poziom, że kobieta nie będzie w stanie urodzić dziecka metodą naturalną, decydując się na cesarskie cięcie, mimo, że nie występują żadne medyczne przeciwwskazania do porodu siłami natury. Rozmowa z lekarzem, wcześniejsze dokładne poznanie procesu porodu, powinny zminimalizować problem. System hormonalny kobiety w połączeniu z asystą medyczną oferowaną przez anestezjologa, dają w pełni możliwość bezpiecznego porodu.

Zobacz też: Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Lęk przed byciem matką

Kolejną, często występującą obawą, jest brak wiary w możliwość prawidłowego sprawdzenia się w nowej roli – roli matki. Tymczasem, czynności związane z wychowaniem maleństwa, jak kąpanie, przewijanie itp. to proste zajęcia, których szybko nauczy się każda kobieta. Z pomocą przychodzą także szkoły rodzenia. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc kogoś z rodziny, czy znajome matki. Wsparcie od najbliższych wiele daje.

Lęk o zdrowie dziecka

Znacznie większy problem stanowi lęk o zdrowie dziecka. Zadbanie o własne zdrowie, wyleczenie swoich dolegliwości i regularne wizyty u specjalisty, a także odpowiednia dieta i odpoczynek, w dużym stopniu minimalizują ryzyko wystąpienia chorób u dziecka.

Zobacz też: Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

Lęk przed utratą pracy

Wiele pań dręczy lęk przed utratą pracy. Kobietę będącą w ciąży chroni prawo. Pracodawca nie może zwolnić ciężarnej pracownicy, a po ukończonym okresie urlopu macierzyńskiego, ma obowiązek przywrócić do pracy.

Jeżeli kobieta odczuwa strach przed ciążą, konieczna jest wizyta u psychiatry i psychologa, która niekiedy jest wstępem do psychoterapii. Nierzadko, specjalistyczne leczenie psychologiczne jest jedyną możliwością przed zwalczeniem objawów tokofobii i urodzeniem dziecka bez większych problemów natury psychicznej. Warto pamiętać, że lęki przed macierzyństwem, są dolegliwościami, które medycyna zna i tak, jak w przypadku innych zaburzeń, należy stosować odpowiednią kurację i nie zostawiać kobiety samej z jej problemem.

Mdłości i wymioty w ciąży

Apetyt w ciąży – dlaczego niektóre kobiety tyją 30 kilogramów?

Stres – jak wpływa na płodność?

Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Oceń