Sposoby na mdłości w ciąży.

Ciąża to niewątpliwie szczególny okres w życiu każdej kobiety. Nie jest jednak tajemnicą, że ponad połowa przyszłych mam odczuwa wiele negatywnych skutków tego stanu. Złe samopoczucie, nudności i wymioty pojawiają się w pierwszym trymestrze, zazwyczaj w okolicach czwartego tygodnia, najczęściej w porach rannych, choć nie jest to żadną regułą. W poniższym artykule przedstawimy, jakie są sposoby na mdłości w ciąży.

 

Mdłości w ciąży – jak im zaradzić?

Zacznijmy od początku – dzień najlepiej rozpocząć od małej przekąski w łóżku. Może to być owoc, sucharki, pieczywo ryżowe lub po prostu szklanka ciepłego mleka. Po tym warto jeszcze kilka minut spokojnie poleżeć.

Wychodząc z domu, dobrze jest zabrać ze sobą coś, co można szybko zjeść w razie głodu (pokrojone banany, herbatniki czy migdały). Unikniemy w ten sposób spadku cukru, a tym samym odczuwania mdłości.

 

Sposoby na mdłości w ciąży

Warto zwrócić uwagę na codzienną dietę i zwyczaje żywieniowe, gdyż mogą mieć one znaczący wpływ na ogólne samopoczucie. Posiłki ciężarnej, w ilości 5-6 dziennie, powinny być lekkostrawne i odpowiednio zbilansowane. Szczególnie zaleca się produkty, zawierające witaminę B6. Należy jednocześnie unikać szybkiego jedzenia, zbyt obfitych porcji, połykania dużych kęsów, objadania się na noc, a także picia słodkich napojów gazowanych. Trzy litry wody i soków to idealna, dzienna ilość płynów dla kobiety w ciąży, pozwalająca na wypłukanie z organizmu toksyn. W niektórych przypadkach dobrze sprawdzają się też herbatki ziołowe, napary z mięty czy rumianku. Te sposoby na mdłości w ciąży powinny zminimalizować uciążliwe dolegliwości.

Zobacz też: Toksyczni rodzice niszczą swoje dzieci

 

Jak radzić sobie z mdłościami w ciąży?

Dość popularnym sposobem na ciążowe nudności jest surowy imbir. Posiada on właściwości rozgrzewające i świetnie sprawdza się jako dodatek do wody, zupy, mięsa czy sosu. Również niektóre zapachy mogą okazać się skuteczną metodą – przyszłym mamom zaleca się stosowanie olejków eterycznych, m. in. eukaliptusowego, lawendowego, rumiankowego czy miętowego.

 

Jak lekarz ginekolog może pomóc na mdłości w ciąży?

Oprócz wymienionych, domowych sposobów na mdłości ciążowe, często wystarczy udać się do apteki – możemy tam zakupić odpowiedni w wypadku takich dolegliwości lek, sztyft aromaterapeutyczny czy specjalne, działające na zasadzie akupresury opaski uciskowe, które nosi się na nadgarstku.

Zobacz też: Czego nie wolno robić w ciąży?

Jeżeli kobieta nie radzi sobie z mdłościami to może także udać się do lekarza ginekologa, który przepisze specjalne tabletki na zmniejszenie tych uciążliwych dolegliwości w ciąży.

 

Mdłości w ciąży to naturalny objaw

We wczesnej ciąży łożysko zaczyna wytwarzać gonadotropinę kosmówkową odpowiadającą za ochronę płodu w pierwszych tygodniach ciąży. Gdy po 12 tygodniu ciąży poziom hormonu obniża się to także nudności  przestają dokuczać  kobiecie ciężarnej.

Zobacz też: Czego nie jeść w ciąży? Produkty zakazane

Wiele kobiet, których dotyczy problem nudności ciążowych, jest zdania, że trzeba po prostu zacisnąć zęby i przeczekać, ponieważ i tak nie da się temu zaradzić. Oczywiście, nie ma tu uniwersalnej metody i to, co zadziała u jednej osoby, niekoniecznie musi sprawdzić się u innej. Warto jednak wiedzieć, jakie są sposoby na mdłości w ciąży i wypróbować kilku z nich – istnieje spore prawdopodobieństwo, że któryś okaże się skuteczny i znacznie poprawi samopoczucie przyszłej mamy, likwidując przykre dolegliwości lub przynajmniej częściowo je eliminując.

 

Zwierzenia mam, które doświadczyły nudności w ciąży

„Bardzo źle znosiłam pierwsze tygodnie ciąży. Mówiono mi, że mdłości w ciąży odczuwa się tylko w godzinach porannych. Niestety ja miała je dzień i noc. Byłam wykończona, nie mogłam nic włożyć do ust. Zjadałam chleb i troszkę wędliny. Na widok wody, duszonego mięsa i zielonej sałaty robiło mi się niedobrze. W efekcie w pierwszym trymestrze schudłam 3 kilogramy. W czwartym miesiącu mdłości w ciąży ustąpiły a ja zaczęłam normalnie jeść i nadrobiłam stracone kilogramy.” – Gośka

Zobacz też: Czy podnoszenie rąk w ciąży jest szkodliwe dla dziecka?

„Gdy byłam w ciąży nie doświadczyłam wymiotów i nudności. Oczywiście zmieniły mi się smaki i wiele potraw mi po prostu nie smakowało ale nie wpływało to na moje samopoczucie w negatywny sposób. Nigdy nie zastanawiałam się jakie są sposoby na mdłości w ciąży bo ich po prostu nie miałam.” – Ola

„Mój stan podczas ciąży wymagał pobytu w szpitalu. Było mi ciągle niedobrze a w dodatku wymiotowałam kilka razy dziennie. Lekarz zalecił hospitalizacje i nawadnianie organizmu. Wypróbowałam chyba wszystkie sposoby na mdłości w ciąży ale nic nie pomagało. Dopiero w 7 miesiącu wymioty i nudności ustąpiły.” – Karolina

Oceń