Niejedna matka zastanawiała się, jak pomóc swojemu dziecku w tak kryzysowej sytuacji, jaką jest kolka niemowlęca. Wracasz ze szpitala pełna szczęścia, zadowolona i radosna, że masz przy sobie taką małą, wspaniałą kruszynkę. Wszystko jest jak z bajki i nagle około trzeciego tygodnia życia noworodka nadchodzi kryzysowy moment, gdy dziecko zaczyna głośno płakać – można to nazwać krzykiem, jego twarz robi się bordowa, podkurcza nogi, pręży się, ma napięty brzuszek. Sytuacja powtarza się prawie codziennie w godzinach popołudniowych i trwa od godziny do kilku godzin, a ty nie możesz rozpoznać, co właściwie jest przyczyną takich problemów u dziecka.

Niestety wielu rodziców przeżywa to samo, około 40% dzieci ma kolkę niemowlęcą. Lekarze jeszcze nie są do końca pewni, co może być przyczyną. Wielu specjalistów uważa, że przyczyną kolki niemowlęcej może być niedojrzałość układu pokarmowego, łykanie powietrza przez niemowlę podczas karmienia, wrażliwość na niektóre pokarmy spożywane przez matkę karmiącą piersią. Mówi się też o niedojrzałości układu nerwowego a kolka ma być reakcją na nadmiar bodźców dostarczanych maluchowi w ciągu dnia.

Zobacz też: Zaparcia u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Kolka niemowlęca mija sama około trzeciego, czwartego miesiąca życia a my jako rodzice mamy obowiązek pomóc maluchowi przetrwać ten ciężki okres. Istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z kolką niemowlęcą. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i na każde dziecko mogą działać inne sposoby.

 Sposoby na kolkę niemowlęcą

Pierwszy z podstawowych sposobów to umiejętność karmienia. Dobrze przystawiaj niemowlaka do piersi. Maluch musi szeroko otworzyć buzie i objąć pierś. To jest podstawowa zasada, by dziecko nie łykało powietrza. Jeżeli nie wiesz jak to robić, zasięgnij opinii doradcy laktacyjnego w twojej okolicy.

Zobacz też: Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Pamiętaj, by po każdym karmieniu dziecku się odbiło, szczególnie tym karmionym butelką.

Dobrze się odżywiaj, pełnowartościowa dieta zapewni tobie i twojemu maluszkowi odpowiednią ilość składników odżywczych i witamin oraz będzie ograniczać kolkę niemowlęcą. Unikaj produktów wzdymających.

Jeżeli karmisz piersią pij herbatkę z kopru włoskiego.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Do sprawdzonych sposobów należy częste kładzenie niemowlęcia na brzuszku. Leżenie w tej pozycji pozwała na szybsze uwolnienie gazów. W pierwszych tygodniach życia maluszki nie lubią leżeć na brzuszku, ale staraj się nawet na kilka minut położyć tak dziecko. Z czasem twój mały skarb to pokocha, gdyż świat z tej perspektywy wygląda inaczej niż w pozycji leżenia na plecach.

Jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, zawsze przygotowuj mieszankę zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu.

Podczas ataku kolki dużo przytulaj maluszka, mów do niego, śpiewaj, spróbuj zabawiać na różne sposoby, noś na rękach, kołysz i przede wszystkim zachowaj spokój i nie panikuj.

Zobacz też: Niemowlę a upały – jak pomóc dziecku w upalne dni?

Rób dziecku masaże brzuszka w ciągu dnia. Pamiętaj by ruchy wykonywać zgodnie ze wskazówkami zegara.

Stosuj ciepłe okłady na brzuszek, uważaj by nie poparzyć dziecka.

Niektórym niemowlętom pomaga jazda samochodem.

Ostatni sposób na kolkę niemowlęcą – biały szum! Nic tak nie uspokaja niemowlaka jak dźwięk suszarki, odkurzacza czy wentylatora. Polecam suszarkę, bo jest najwygodniejsza w użyciu. Zalecam włączyć suszarkę na średni nadmuch, by nie było za głośno w pomieszczeniu. Dzieciątko w macicy słyszy różnego rodzaju dźwięki a suszarka pozwala przypomnieć maluszkowi atmosferę maminego brzuszka. Możesz skorzystać też z gotowych nagrań, które są dostępne w internecie.

Pamiętaj, że nic nie zastąpi maluszkowi bliskości i miłości mamy, więc przytulaj swoje dziecko, by wyrosło na szczęśliwego człowieka.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Usypianie niemowlaka – kilka sprawdzonych sposobów

Czy dawać dziecku smoczek?

Oceń