Spanie z dzieckiem – czy ma sens?

Wspólne spanie z dzieckiem w wieku niemowlęcym to zagadnienie, które doczekało się wielu publikacji. Spanie osoby dorosłej wspólnie z dzieckiem posiada swoje zalety, ale jest także związane z określonymi zagrożeniami dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Czy spanie z dzieckiem jest zdrowe?

 

Zalety spania z dzieckiem.

Dziecko, które śpi wspólnie z rodzicem lub z rodzicami jest zwykle spokojniejsze, ponieważ odczuwa ich ciepło i bliskość co sprzyja budowaniu więzi. Znacznie rzadziej dochodzi więc w takim przypadku do jego przebudzania się w nocy. Po drugie, wspólne spanie z dzieckiem posiada tą zaletę, że nie trzeba do niego wstawać gdy zaistnieje taka potrzeba (np. ze względu na płacz). Trzecim niezwykle istotnym argumentem przemawiającym na korzyść wspólnego spania z dzieckiem jest monitorowanie tętna i oddechu dziecka, co w przypadku nieprawidłowości pozwala na szybką reakcję. Ponadto dziecko, które śpi z rodzicem (szczególnie jeśli jest to niemowlę do 6 miesiąca życia), jest znacznie mniej podatne na różnego rodzaju choroby.

Zobacz też:Wieszanie firanek w ciąży

 

Zagrożenie wspólnego spania z dzieckiem.

Wspólne spanie z niemowlakiem może być związane z różnymi zagrożeniami. Podstawowym z nich jest zagrożenie przygniecenia dziecka przez ciało osoby dorosłej lub też uduszenia dziecka pod kołdrą. Dziecko jest bowiem znacznie mniejsze od swoich rodziców i nie jest dostosowane przez to do spania w łóżku. Czy to oznacza, że nie warto próbować wspólnego spania z dzieckiem? Otóż nie! Przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa wspólne spanie z dzieckiem nie będzie się wiązało dla niego z żadnymi konsekwencjami.

Zobacz też: Jak wrócimy do domu to dostaniesz takie lanie, że popamiętasz!

 

Jak spać z dzieckiem by nie wyrządzić mu krzywdy?

Aby nie wyrządzić krzywdy dziecku w trakcie wspólnego wypoczynku w jednym łóżku należy pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze, głowa dziecka musi być odkryta. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której znajdzie się ona pod kołdrą. Grozi to zatrzymaniem oddechu.

Po drugie, dziecko powinno być ułożone na plecach. Niemowlę bardzo często układa się na brzuszku. W przypadku wspólnego spania z nim w jednym łóżku, powinno zostać oduczone takiego nawyku. Oczywiście dziecko powinno leżeć jak najwięcej na brzuszku ale najlepiej w dzień, kiedy rodzic może kontrolować i pilnować malucha.

Jeśli dziecko śpi z obojgiem rodziców nie można doprowadzić do sytuacji, w której znajdzie się ono między nimi. Ruchy wykonywane przez dorosłe osoby w trakcie snu mogą bowiem doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, w której dziecko znajdzie się w zagrażającym jego życiu uścisku. Dlatego w takim przypadku warto jest dziecko usadowić między osobą dorosłą (np. mamą), a ścianą. Optymalnym rozwiązaniem będzie z kolei przystawienie otwartego łóżeczka do łóżka rodziców. W ten sposób spanie z dzieckiem będzie bezpieczne a maluszek zyska zdecydowanie więcej przestrzeni.

W przypadku spania z dzieckiem należy także pamiętać o zabezpieczeniu brzegów łóżka aby nie doszło do upadku dziecka na podłogę. Nigdy nie wolno zostawiać dziecka samego w dużym łóżku rodziców. Warto zadbać także o bezpieczeństwo maluszka poprzez usuniecie dużych poduszek czy niepotrzebnych narzut na łóżku.

Zobacz też:Jak pomóc dziecku zasnąć?

 

Opinie rodziców, którzy śpią ze swoimi dziećmi:

„Jak byłam w ciąży, przygotowałam mały pokoik dla dziecka. Myślałam wtedy, że będzie spało samo w swoim łóżeczku. Niestety moja córka ciągle budziła się w nocy. Byłam już bardzo zmęczona i postanowiłam na stałe zabrać ją do łózka. Spanie z małym dzieckiem jest łatwiejsze ale jak ma już trzy lata i więcej, to nie jest już tak różowo.” – Gośka

„Śpię z moją córeczką od samego początku we wspólnym łóżku. Nigdy mi to nie przeszkadzało. Czułam wtedy jej bliskość  a ona zawsze wiedziała, że jestem obok. Dzięki temu czuła się bezpiecznie.” – Aldona

„Zawsze byłam przeciwna spaniu z dzieckiem w jednym łóżku. W domu powinny być pewne zasady. Dziecko od samego początku powinno mieć swój pokój i nauczyć się samodzielnego zasypiania. Po roku wróciłam do pracy i nie wyobrażam sobie sytuacji w której dziecko śpi ze mną a ja jestem zmęczona i niewyspana.” – Jadzia

Oceń