Skuteczność in vitro – dowiedz się jakie są szanse na zapłodnienie metodą in vitro i komu udaje się zajść w ciążę. Przy braku możliwości zapłodnienia metodą naturalną, pary korzystają z specjalistycznych metod, które pozwalają na zajście kobiety w ciążę z wykorzystaniem zdobyczy nowoczesnej medycyny. Adopcja nie zawsze wchodzi w grę. Jedną z najbardziej popularnych metod zwiększających szanse na zapłodnienie jest metoda in vitro. Co prawda nie daje ona 100% szans na zajście w ciążę, ale poza metodą naturalną, jest ona jedną z najbardziej rozpowszechnionych i najskuteczniejszych metod zapłodnienia coraz częściej stosowanych także w Polsce. Co warto wiedzieć o transferze zarodków metodą in vitro?

Skuteczność in vitro – jakie są szanse na zapłodnienie metodą in vitro? Kiedy wykonać zabieg?

Na obecnym poziomie medycyny, skuteczność in vitro to 25-30% w przypadku pojedynczej procedury i 40-50% przy trzech próbach. Na skuteczność metody in vitro wpływa szereg różnego rodzaju czynników. Pierwszym z nich jest wiek kobiety. Im decydująca się na zapłodnienie tą metodą kobieta jest młodsza, tym ma większe szanse na końcowy sukces. Największe szanse na zajście w ciążę przy pojedynczej procedurze mają kobiety w wieku poniżej 35 roku życia (28,60%), dla kobiet w wieku 35-37 lat, te szanse spadają do nieco ponad 25%, gdy pacjentki osiągną wiek 38-39 lat – do 17,2%, natomiast zajście w ciążę za pomocą metody leczenia in vitro w wieku 40-42 lat zdarza się średnio raz na 10 przypadków. W późniejszym wieku szanse pacjentek na powodzenie i zapłodnienie metodą in vitro sięgają już niestety kilka procent. Na skuteczność in vitro wpływają jednak także stan zdrowia przyszłej mamy i parametry męskiego nasienia (w szczególności odsetek zdrowych plemników i ich aktywność). Te wszystkie parametry połączone ze sobą wpływają na ogólną szansę na zajście w ciążę.

Zobacz też: Refundacja in vitro- wsparcie finansowe dla par

Badanie – po ilu próbach udaje się zajść w ciążę?

Wyniki badań nad metodą in vitro wskazują, że najczęściej do zajścia w ciążę dochodzi przy drugiej lub trzeciej próbie umieszczenia zarodka w macicy. Przyjmuje się za zupełnie naturalne stosowanie od trzech do sześciu prób zapłodnienia metodą in vitro. W przypadku nieskuteczności stosowania tej metody po sześciu próbach, lekarz zaleca zastosowanie metod alternatywnych, gdyż kolejne próby mogłyby zbyt mocno obciążyć starającą się o dziecko parę pod względem fizycznym i psychicznym. Szczególnie dotyczy to kobiety, która w trakcie procedury zapłodnienia metodą in vitro stosuje leki hormonalne, których działanie nie pozostaje bez wpływu na organizm. Osobną sprawą jest aspekt finansowy, choć niektóre kliniki oferują w ramach programów in vitro, dowolną ilość prób. Cena w takim przypadku jest uzależniona zazwyczaj od przydzielenia pary starającej się o potomstwo do odpowiedniej grupy ze względu na historię medyczną, wyniki badań oraz wiek.

Zobacz też: Inseminacja jako jedna z metod wspomagania rozrodu

Skuteczność in vitro – komu udaje się zajść w ciążę po zabiegu in vitro?

Dzięki metodzie in vitro, możliwe jest doprowadzenie do zapłodnienia wśród par, które posiadają problem z płodnością. Dotyczy to zarówno problemów kobiecych, do których zaliczają się m.in. wady wrodzone, zaburzenia w owulacji, endometrioza (powodująca powstawanie narośli i wszczepów), czy też choroby układowe, jak i problemów typowo męskich, takich jak: zła jakość spermy, niewystarczająca ilość plemników w spermie bądź nieprawidłowości związane z transportem plemników (które mogą być związane z zatkaniem się najądrza lub nasieniowodów).

Metoda in vitro nie zawsze jest dobra do zastosowania w każdym przypadku. Przeciwwskazaniem do stosowania metody in vitro ze względu na niskie szanse na zapłodnienie, jak i możliwość zaszkodzenia poddającej się tej metodzie zapłodnienia kobiecie, są: wiek powyżej 45 roku życia (oprócz niskich szans na zajście w ciążę rzędu 1%, zwiększają się wówczas szanse na wystąpienie chorób genetycznych u dziecka), liczba ciąży, nowotwory hormonozależne (jak rak piersi, szyjki macicy czy rak jajnika), jak i brak funkcji jajników (co oznacza, że nie produkują one komórek jajowych, nawet w sytuacji, w której zastosuje się terapię hormonalną). Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do metody in vitro, wymienia się wśród nich przede wszystkim wykryty w toku badania brak plemników w męskim nasieniu nawet po dokonaniu biopsji jądra.

Jak stres wpływa na płodność?

Niepłodność – przyczyny problemów zajścia w ciążę

Objawy poronienia, rodzaje i przyczyny

Podsumowanie

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro jest często jedyną szansą dla par, które od dłuższego czasu zmagają się z problemem niepłodności. W warunkach laboratoryjnych komórka jajowa zostaje połączona z plemnikiem, w wyniku czego do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety. Powodzenie procedury in vitro zależy od wielu czynników, m.in. wieku kobiety, jakości nasienia, chorób i schorzeń partnerów, czynników genetycznych, a także od diety i stylu życia. Wraz z rozwojem medycyny szanse na powodzenie zapłodnienia in vitro stale się zwiększają, dlatego kliniki zajmujące się leczeniem niepłodności tę metodę określają jako jedną z najskuteczniejszych i tym samym dają nadzieję dla wszystkich, którzy pragną zostać rodzicami.

Źródła:

Oceń