Sen niemowlaka – jak sprawić by dziecko przesypiało całą noc?

Sen niemowlaka jest bardzo ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Każda mama marzy o tym aby jej dziecko bardzo szybko zaczęło przesypiać całą noc. W pierwszych tygodniach swojego życia dzidziuś dużo śpi, często jada i potem znowu zasypia. Bywa też tak, że nie może się wybudzić i w efekcie śpi pięć godzin i więcej co opóźnia w czasie jego karmienie. Warto wprowadzić dziecku codzienny harmonogram karmienia i drzemek a także wieczorne rytuały, które będą kojarzyły się niemowlakowi z porą nocą.

Ile śpi niemowlę?

Noworodek przesypia ok 20 godzin na dobę i nie umie odróżnić nocy od dnia. Jak dziecko ma już pół roku czas snu zmniejsza się do 15 godzin. W nocy śpi więcej a w dzień jest bardziej aktywny. Do zregenerowania sił potrzebuje dwie drzemki. Nie potrzebuje nocnego karmienia. Dziecko potrafi przespać 10 godzin nieprzerwanie czyli całą noc. Wie, kiedy jest dzień i noc. Roczne dziecko przesypia ok 12 godzin, a w ciągu dnia potrzebuje tylko jednej drzemki.

Zobacz też: Brzuch po porodzie – jak zmienia się ciało po ciąży?

Już 6-tygodniowe niemowlę uczy się odróżniać dzień od nocy. Rozumie, że w ciągu dnia jest jasno i pojawiają się rożnego rodzaju hałasy a w nocy dominuje ciemność, cisza i spokój. Nie oznacza to, że dziecko przestanie budzić się w nocy, jeśli czuje głód i ma potrzebę karmienia to nocne pobudki nadal będą towarzyszyć maluszkowi i jego rodzicom.

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Każdy maluszek jest inny i dlatego nie można stwierdzić, kiedy niemowlę zacznie przesypiać całą noc. Na początku mogą pojawić się bóle brzuszka i kolki, czasami dzidziuś się budzi i chce po prostu się przytulić lub bawić a czasami domaga się jedzenia. Nie wolno jednak popełniać pewnych błędów, które mogą zaburzyć sen niemowlaka dlatego warto wprowadzić harmonogram karmień i drzemek po to, by dziecko w niedługim czasie zaczęło spokojnie spać.

Zobacz też: Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlaka?

Sen niemowlaka – drzemki w ciągu dnia są bardzo ważne dla rozwoju dziecka

Nie ograniczaj dziecku czasu na dzienne drzemki! Nie dopuszczaj do sytuacji, w której dziecko jest przemęczone bo wydaje ci się, że wyczerpane prześpi całą noc. Zmęczony maluch nie może zasnąć. Staje się niespokojny i nerwowy dlatego należy położyć go zanim ulegnie przemęczeniu. Omijanie dziennych drzemek powoduje, że maluszki, które wieczorną porą kładą się spać skrajnie wycieńczone po kilku godzinach budzą się z płaczem. Wyspane dziecko to szczęśliwe dziecko, ma więcej energii i z chęcią się bawi. Powoli czas drzemek w ciągu dnia będzie się skracać a niemowlak zwiększy zainteresowanie otaczającym go światem.

Harmonogram dnia niemowlęcia

Aby dziecko przesypiało całą noc należy dobrze nakarmić je w dzień. Jak maluszek nasyci się w dzień to nie będzie odczuwał głodu w nocy. Jeżeli niemowlę dużo śpi w dzień należy je budzić co trzy lub cztery godziny, najpierw zmienić pieluszkę a następnie przyłożyć do piersi lub podać butelkę. Jeżeli bobas wyraża chęć aktywności to warto się z nim pobawić a następnie ułożyć do drzemki.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Wieczorne rytuały

Wieczorem, około godziny 19.00 gdy maluszek zostanie wykąpany, otulony i nakarmiony należy ułożyć go do snu. Nie pobudzaj go do żadnej aktywności, nie nawiązuj kontaktu, staraj się nie bawić z dzieckiem, wyłącz światło, radio i telewizor. Włącz lampkę, daj przytulankę, pogłaskaj po główce i powiedz “dobranoc” spokojnym głosem. Warto korzystać też z kołysanek, które działają kojącą i usypiającą na niemowlaka. Możesz też włączyć biały szum czyli urządzenia takie jak suszarka czy wentylator, które przypominają dzidziusiowi atmosferę maminego brzuszka. Gotowe nagrania znajdziesz na Internecie. Jeżeli dzidziuś będzie chciał nawiązać kontakt wyrażając swoje emocje poprzez płacz staraj się nic nie mówić i nie brać go na ręce. Po prostu podejdź do łóżeczka i pogłaskaj go po główce. Gdy się uspokoi wyjdź z pokoju. Jeśli znowu zacznie płakać powtarzaj czynność aż do momentu kiedy dziecko spokojnie zaśnie.

Zobacz też: Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Sen niemowlaka – kiedy przestać karmić w nocy?

Przez jakiś czas od narodzin warto wybudzać dziecko też w nocy by z czasem odchodzić od nocnego podjadania. W przypadku dzieci karmionych butelką eliminowanie nocnych posiłków polega na zmniejszaniu porcji o połowę a w przypadku dzieci karmnych piersią skracaniu czasu karmienia.  Obudzone i nakarmione dziecko należy odbić i położyć spać. Nie nawiązujemy kontaktu z maluszkiem i nie zmieniamy pieluchy (jeżeli jest kupka to oczywiści należy zmienić pieluszkę). Zmniejszanie porcji doprowadzi do całkowitej eliminacji nocnych posiłków i spowoduje zwiększenie ilości zjadanego mleka w ciągu dnia. Z czasem maluszek sam wyreguluje pory karmienia i przestanie budzić się w nocy. Dzięki zastosowaniu tej metody niemowlak zacznie przesypiać całą noc. Jeżeli maluszek normalnie przybiera na wadze należy  pozwolić  mu spać tyle czasu ile potrzebuje.

Każde dziecko jest inne, jeżeli uważasz, że ten system nie sprawdza się w przypadku twojego maluszka nie poddawaj się. Czasem bobas ma bóle brzuszka, kolki co może niekorzystnie wpłynąć na wprowadzanie codziennych rytuałów. Nie martw się tym, jak nieprzyjemne kolki ustąpią próbuj dalej wprowadzać harmonogram karmienia niemowlaka. Jeżeli dziecko nie cierpi na dolegliwości brzuszkowe to można zacząć wprowadzać codzienne rytuały od pierwszych dni życia.

Z czasem twoje dziecko odejdzie od nocnych karmień i przyzwyczai się do harmonogramu dnia, który ustaliłaś. Są to dobre nawyki, które sprawiają, że dziecko będzie dobrze wyspane, najedzone i dzięki temu bardziej szczęśliwe.

Gorączka u niemowlaka – objawy i leczenie

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Zaparcia u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Oceń