Kiedy na świat przychodzi małe dziecko, momentalnie staje się oczkiem w głowie swoich rodziców. To oni troszczą się, by miało wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju, codziennie je przewijając, myjąc i karmiąc. Nic dziwnego więc, że nawet najdrobniejsza dolegliwość malucha wzbudza ich niepokój. Jedną z częstych przypadłości, która szczególnie zwraca uwagę opiekunów niemowląt jest brak apetytu.

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

To co zjada matka karmiąca ma znaczenie

Przyczyn, dla których niemowlak odmawia spożywania posiłków jest wiele. Matka karmiąca powinna zwracać uwagę na to co zjada, gdyż dziecko może okazywać niechęć wobec pokarmów, które spożywa a które przedostają się do jej mleka. Przykładowe produkty, które zmieniają smak mleka to czosnek i cebula. Kapusta lub kalafior mogą być przyczyną wzdęć, owoce pestkowe i napoje gazowane mogą powodować nieprzyjemną kolkę u niemowlaka a przetwory mleczne, orzechy i owoce cytrusowe alergie. Matka karmiąca niemowlaka powinna stopniowo wprowadzać te produkty do diety, najpierw w małych ilościach, by zaobserwować czy niemowlęciu nic nie dolega. Jeżeli dziecko nie wykazuje żadnych negatywnych objawów to z czasem można zwiększać ilość tych produktów w diecie.  

Zobacz też: Macierzyństwo i życie- co się zmienia?

Wprowadzanie nowych pokarmów

Spadek apetytu u niemowlaka następuje także, gdy zaczyna się rozszerzać dietę i wprowadzać pokarmy stałe. Część niemowląt ma spore problemy z trawieniem nowych posiłków. Czasem bywa tak, że niemowlakowi po prostu nie smakuje nowy produkt, nie ma początkowo na niego apetytu i musi się do niego przyzwyczaić. Warto być cierpliwym i w spokoju uczyć maluszka nowych smaków poprzez podawanie nowych pokarmów w małych ilościach. Z czasem wyrobi sobie smaki oraz apetyt i to co na początku było niedobre dla niemowlęcia, po pewnym czasie może stać się całkiem smacznym posiłkiem.  

Nocne karmienia

Niektóre z maluchów po prostu nie lubią spożywania posiłków w dzień, gdyż są zbyt zajęte poznawaniem świata. Efekty są takie, że niemowlę budzi się głodne w nocy i domaga się jedzenia. Jak naje się w nocy to w dzień nie ma ochoty i koło się zamyka. Często jest tak, że maluch karmiony piersią budzi się w nocy, by przytulić się do cyca mamy wysysając z niego mleko, co przyczynia się do tego, że niemowlę wstając rano nie ma apetytu. Z czasem warto ograniczać nocne karmienia niemowlaka. Jak dziecko się przebudzi to można utulić je do snu śpiewając ulubioną piosenkę lub głaskając po główce.

Zobacz też: Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Ciekawość otaczającego świata

Innym, może mniej oczywistym powodem braku apetytu niemowlęcia jest wzrost jego zainteresowania otaczającym światem. Pobieranie pokarmu przez niemowlaka wiąże się z oderwaniem od obserwacji, zabawy i „testowania” pobliskich przedmiotów, dla których jedzenie nie stanowi zbyt porywającej alternatywy.

Bóle brzuszka, kolki, wzdęcia

Powodami pojawienia się braku apetytu mogą się również okazać różnego rodzaju dolegliwości, takie jak bóle brzuszka, kolki lub wzdęcia. Gdy dziecko staje się marudne, napręża ciało, przerywa ssanie i płacze to znaczy, że może czuć dyskomfort z powodu gazów, które nagromadziły się w brzuszku. Warto zwrócić uwagę czy dziecko jest dobrze przystawione do piersi oraz często podnosić je do pozycji pionowej w celu uwolnienia nadmiaru powietrza.

Zobacz też: Dlaczego noworodek nie chce ssać?

Infekcja, katar, kaszel i zatkany nos

Objawy przeziębienia nie sprzyjają spożywaniu posiłków przez dziecko. Kiedy niemowlę jest osłabione, senne, kaszlące czy zakatarzone, czuje się niekomfortowo, więc pojawia się brak ochoty na przyjmowanie pokarmów. Dodatkowo zatkany nos utrudnia oddychanie co jest szczególnie meczące.

Bolesne ząbkowanie

Jest to ciężki czas dla rodziców i dziecka. Niemowlę bywa wtedy płaczliwe i marudne, wkłada sobie piąstki do buzi co jest sygnałem bolesnego wyrzynania się zębów. Ból uniemożliwia normalne spożywanie posiłków. Warto wtedy ulżyć maluszkowi i zakupić w aptece specjalne maści przeciwbólowe, które pomogą dziecku przetrwać ten ciężki okres. Zalecane jest, by podawać wtedy posiłki miękkie i papkowate by nie sprawić dodatkowego bólu.

Zobacz też: Gorączka u niemowląt – objawy i leczenie

Pleśniawki

Pleśniawki to białe naloty w buzi dziecka wywołane przez grzyby. Mogą być bolesne i uciążliwe dla niemowlaka co może powodować brak chęci do jedzenia.

Jakie są konsekwencje przyjmowania zbyt małych posiłków w ciągu dnia?

Jeśli niemowlę nie chce jeść, często w konsekwencji dochodzi do poważnego niedożywienia organizmu. To może z kolei prowadzić do braku przyrostu na wadze i zaburzyć poprawny rozwój dziecka, a nawet czasem doprowadzić do anemii.

Kiedy zabrać dziecko do lekarza?

Gdy niemowlę traci apetyt i nie chce jeść dłużej niż tydzień lub wyraźnie przestaje przybierać na wadze, rodzice koniecznie powinni zabrać go do pediatry. Ostrzegawczym sygnałem powinny być także wzdęty brzuszek oraz nagła utrata masy ciała. Lekarz na pewno przeprowadzi niezbędne badania i zaleci odpowiednie leczenie. Może także zaproponować specjalistyczne mieszanki mleczne, które w porównaniu z mlekiem modyfikowanym zawierają więcej składników odżywczych co może przyczynić się do rozwiązania problemu braku apetytu u niemowląt.

Strach przed ciążą – sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Jak zmienia się ciało kobiety po ciąży?

Przyczyny problemów z seksem po porodzie

Oceń