Problemy z seksem po porodzie

Dowiedz się co może być przyczyną niechęci do zbliżeń intymnych. Narodziny nowego członka rodziny są wielką radością i jednym z największych życiowych osiągnięć rodziców. Ale też wydarzenie to wywraca cały świat do góry nogami i niesie za sobą wiele nowych sytuacji, z którymi młoda para będzie musiała się zmierzyć. Jednym z problemów, które dotyka partnerów jest niechęć do zbliżeń seksualnych. Przyczyn takiego stanu jest wiele, warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat.

Połóg trwa ok. sześciu tygodni, wtedy następuje krwawienie z macicy i jej oczyszczenie. Wtedy też, kobieta dochodzi do siebie i odzyskuje pełnię sił. Gdy minie czas połogu szczęśliwa mama powinna się wybrać do lekarza ginekologa, by ten sprawdził czy połóg przebiegł pomyślnie oraz ocenił stan blizn poporodowych. Po sześciu tygodniach rany krocza spowodowane nacięciem powinny się zagoić lub nacięcie po cesarskim cieciu powinno się zabliźnić. Wtedy to lekarz może stwierdzić czy nie ma fizycznych przeciwwskazań, by powrócić do współżycia.

Zobacz też: Stosunek przerywany a ciąża

Problemy z seksem po porodzie – zaniedbanie partnera

Wiele par skarży się na to, że po porodzie ich pożycie seksualne przestaje przypominać te, które tak cieszyło przed wydaniem na świat dziecka. Szczęśliwi rodzice zadowoleni z bliskości i miłości swojego maleństwa często zaniedbują się nawzajem. Jakie są więc źródła problemu i co sprawia, że tak trudno jest się z nim uporać?

Problemy z seksem po porodzie – winna prolaktyna

Okazuje się, że najczęstszym źródłem problemów jest prolaktyna, a więc hormon produkowany przez kobiecy organizm tuż po porodzie. Prolaktyna jest niezbędna do tego, aby możliwe było karmienie dziecka w sposób naturalny, sprawia jednak, że młoda mama ma mniejsze zapotrzebowanie na kontakty intymne. W takim przypadku najlepiej uzbroić się w cierpliwość starając się jednocześnie przejąć od kobiety część jej codziennych obowiązków.

Zobacz też: Rutyna w związku – jak się przed nią bronić?

Problemy z seksem po porodzie – zmęczenie

Inną często przyczyną niechęci do kontaktów intymnych jest bowiem zmęczenie. Kobieta przez cały czas jest skoncentrowana na bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu niemowlęcia, gdy więc ma choćby odrobinę czasu dla siebie, marzy przede wszystkim o tym, aby dobrze się wyspać. Ciągłe karmienie, przewijanie, długie spacery oraz nocne wstawanie prowadzi do przewlekłego zmęczenia. Nie pomaga też sytuacja, gdy dziecko cierpi na kolkę niemowlęcą i tu dodatkowo dochodzi wykończenie psychiczne, ponieważ widok płaczącego dziecka jest bardzo stresującym przeżyciem dla matki. Nic więc w tym dziwnego, że zmęczona mama, gdy złapie chwile oddechu woli po prostu przeznaczyć ten czas na odpoczynek.

Zobacz też: Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Problemy z seksem po porodzie – zmiana wyglądu

Nie można też zapominać o tym, że wiele kobiet ma problemy z akceptacją swojego wyglądu po porodzie. Młoda mama patrzy w lustro i widzi, że jej ciało znacznie się zmieniło i nie jest już takie jak przed narodzeniem dziecka. Wiele kobiet zmaga się z nadwagą i nadmiarowymi kilogramami, które nie są łatwe do zrzucenia. Nie pomagają też nieestetyczne pręgi zwane rozstępami, które często odbierają pewność siebie w sypialni, gdyż świadomość tego, że kobieta ma się pokazać swojemu mężczyźnie budzi w niej wstyd. Często zdarza się, że zabiegana mama nie ma czasu ani ochoty, by o siebie zadbać – umalować się lub pójść do fryzjera, ponieważ cały swój czas poświęca maleństwu. Warto więc, aby partner nie zapominał o zapewnianiu młodej mamy, że po wydaniu na świat dziecka wygląda zjawiskowo. Cierpliwość i czułość mężczyzny jest tutaj niezastąpiona.

Zobacz też: Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Problemy z seksem po porodzie – brak czasu

Gdy młodzi rodzice są już gotowi, by powrócić do życia intymnego, to niestety w kontaktach seksualnych nie pomaga im fakt, że za ścianą pokoju śpi mały, słodki niemowlaczek, który w każdej chwili może się obudzić i upomnieć się o uwagę mamy i taty. Gdy dziecko poczuje głód lub będzie miało mokrą pieluszkę przypomina o sobie głośnym krzykiem. To zmusza młodą parę do szybkiego uprawiania seksu, co często oznacza ominięcie jak ważnej dla kobiety gry wstępnej.

Problemy z seksem po porodzie – lęk przed kolejna ciążą

Częstą przyczyną spadku libido po porodzie jest stres związany z zajściem w kolejną ciążę. Dla wielu kobiet poród był tak traumatycznym przeżyciem, że nie chcą nawet przez chwilę pomyśleć o tym, że taka sytuacja mogłaby je spotkać jeszcze raz. Nie ma się czemu dziwić, gdyż przy porodzie zdarzają się komplikacje zagrażające żuciu dziecka i matki. Kobieta myśląc o współżyciu, myśli tylko o tym, by nie doświadczyć bólu następnego porodu. Efekty są takie, że zamiast czerpać satysfakcję seksualną z bliskości z partnerem, myśli tylko o tym, czy działania zapobiegające zapłodnieniu będą skuteczne. Powoduje to, że kobieta zaczyna unikać sytuacji intymnych, co oddala ją od partnera. Należy też wspomnieć o ograniczonych możliwościach antykoncepcyjnych podczas karmienia piersią, gdyż stosowane preparaty mogą przenikać do mleka matki. W takiej sytuacji należy wybierać metody, które nie mają wpływu na jakość mleka np. prezerwatywy. Należy też pamiętać, że karmienie piersią nie zapobiega zajściu w ciążę.

Zobacz też: Macierzyństwo i życie – co się zmienia?

Problemy z seksem po porodzie – brak satysfakcji

Poród nie sprzyja mięśniom krocza. To jest przyczyna braku odczuwania satysfakcji seksualnej podczas stosunku. Mięśnie pochwy stają się wiotkie, co niestety skutkuje długimi stosunkami zanim kobieta osiągnie upragniony orgazm, co skutecznie zniechęca ją do uprawiania seksu.

Problemy z seksem po porodzie – niechęć partnera

Problem braku ochoty na seks po porodzie może dotyczyć także mężczyzn. Wielu panów widząc cierpienie swojej partnerki podczas porodu może odczuwać lęk przed zbliżeniem intymnym, sądząc, że tym samym sprawią partnerce ból.

Wiele młodych mam zmaga się z problemami w pożyciu intymnym po porodzie. Nie należy stresować się tą sytuacją, gdyż po pewnym czasie wszystko wróci do normy. Ciało kobiety odzyska dawne kształty a opieka nad maleństwem przestanie być tak ekscytująca jak na początku i stanie się bardziej rutynowa, czego skutkiem będzie narastające pożądanie oraz silna potrzeba czułości i bliskości partnera.

Co niszczy związek?

Jak utrzymać namiętność w związku?

Pochwica – rodzaje, przyczyny, leczenie

Oceń