Potówki u niemowlaka – jakie są przyczyny, objawy i w jaki sposób można im zapobiegać. Niezwykle uporczywe, wywołujące nieprzyjemne uczucie pieczenia, są efektem przegrzania ciała i poddania go nadmiernemu nasłonecznieniu. Potówki, bo o nich mowa, u niemowląt mogą prowadzić nawet do stanów zapalnych.

Potówki u niemowlaka

Potówki stanowią objaw deformacji prawidłowej pracy gruczołów potowych w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury i wilgotności. Mogą przyjmować dwojaką postać: zwykłą, która jest łagodniejszą formą, której nie towarzyszy stan zapalny oraz czerwoną, która nosi cechy stanów zapalnych.

Potówki u niemowląt stanowią widoczne objawy zmian skórnych. Zazwyczaj przyjmują formę różowych wykwitów, krosteczek lub drobnych pęcherzyków w bardziej zaawansowanej fazie schorzenia.

Zobacz też: Jak walczyć z zaparciami u niemowląt?

Potówki u niemowlaka – gdzie się pojawiają i co może być przyczyną?

Grudki potowe u niemowląt, zazwyczaj pojawiają się na karku, twarzy, w pachach, pachwinach i na pupie. Potówki dla niemowlaków bywają wyjątkowo uporczywe, gdyż mogą wywoływać uczucie swędzenia lub pieczenia.

Potówki u niemowlaka powstają w miejscach, w których skóra ociera się o drugi fałd skórny lub pieluchę czy ubranko dlatego należy  odpowiednio nawilżać skórę dziecka i sprawdzać czy pieluszka lub ubranko nie podrażnia delikatnego ciała niemowlęcia. Zmiany skórne powstają też przy zatkaniu gruczołów łojowych, które może wywoływać zbyt duża ilość oliwki czy balsamu lub gdy na wskutek choroby nie działają one tak, jak powinny. Pojawianiu się potówek sprzyjają zbyt grube ubranka i doprowadzanie do przegrzania dziecka. Podczas pocenia, zbyt przyległe i zbyt ciepłe ubranko, uniemożliwia odparowanie wydzielanego potu, który nie jest prawidłowo wydalany i zostaje w skórze. Nieestetyczne krostki są wywołane zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko co może powodować, że niemowlę będzie niespokojne. Aby zapobiec potówkom warto ubrać dziecko w lekkie ubranko z naturalnych tkanin lub obniżyć temperaturę w mieszkaniu.

Zobacz też: Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Potówki u niemowlaka – leczenie

W zdecydowanej większości przypadków, potówki u niemowląt mają łagodną formę i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Zazwyczaj, znikają same po kilku dniach. Jeżeli objawy nie ustępują, należy podjąć pewne działania. Sposobów walki z potówkami jest wiele. W niwelowaniu skutków uporczywych potówek pomocne okazują się mydła antybakteryjne, maści czy zasypki. Kluczowym aspektem jest odpowiednie nawilżenie skóry noszącej ślady potówek. Zalecane są kąpiele z użyciem delikatnych, odpowiednich kosmetyków dla niemowląt o działaniu nawilżającym. Wśród domowych sposobów popularne jest dodawanie mąki kukurydzianej do wody lub nadmanganianu  potasu. Ten ostatni daje lekko różowy kolor wody i działa odkażająco. Przed przystąpieniem do kąpieli rozpuszczamy kilka kryształków nadmanganianu potasu w małej ilości wody a następnie tak przygotowany roztwór dolewamy do kąpieli.

Zobacz też: Dlaczego noworodek nie chce ssać?

Niezwykle pomocna jest starodawna metoda, którą stanowi kąpiel w krochmalu, a więc w wodzie z dodatkiem skrobi ziemniaczanej, która łagodzi objawy podrażnionej skóry i minimalizuje uczucie swędzenia i pieczenia. Do wody należy dodać przegotowanej mąki ziemniaczanej. Kąpiel w krochmalu daję uczucie przyjemnej śliskości oraz działa łagodząca i wygładzająco na skórę. Niezwykle ważne jest natychmiastowe, dokładne osuszenie skóry niemowlaka po odbytej kąpieli oraz zastosowania odpowiedniej zasypki lub pudru. W aptece bez trudu znajdziemy odpowiednie preparaty niwelujące nieprzyjemne potówki. 

Pomocne okazuje się nade wszystko wietrzenie skóry. Warto rozebrać niemowlaka na pewien czas i pozostawić bez ubranka, żeby skóra mogła “oddychać”. Należy jednak pamiętać, żeby nie kłaść dziecka na sztucznych tkaninach, lecz w pełni naturalnych, np. na bawełnianych ręczniczkach lub chustach.

Zobacz też: Gorączka u niemowląt – objawy i leczenie

Potówki u niemowlaka – jak zapobiegać?

Rodzaj tkaniny z jakiego wykonana jest pościel i ubranko ma niezwykle ważne znaczenie. Sztuczne tkaniny utrudniają skórze możliwość odprowadzania wydzielanego potu. Jeżeli chcemy zapobiec lub zminimalizować ryzyko wystąpienia potówek u dziecka, stosujmy ubranka wykonane tylko z naturalnych tkanin, najlepiej bawełnianych.

Zapobieganie potówkom polega na nieprzegrzewaniu dziecka, warto zadbać o to, by pomieszczenie w którym znajduje się maluszek miało temperaturę około 22 stopni Celsjusza a ubranie było odpowiednio dobrane do panującej temperatury w mieszkaniu i nie przylegało za bardzo do skóry maluszka.

Jeżeli potówki u niemowlaka nie ustąpią po kilku dniach stosowania powyższej terapii, należy udać się do lekarza.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Apetyt w ciąży – dlaczego niektóre kobiety tyją 30 kilogramów?

Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Aktywna mama w domu i w pracy

Oceń