Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Gdy dochodzi do zbliżenia, w przypadku braku stosowania zabezpieczenia, obojętnie czy było to planowane czy nie, kobiety chcą mieć możliwość sprawdzenia czy nie zaszły w ciążę. Istnieje wiele różnych testów ciążowych, za pomocą których można uzyskać odpowiedź na to pytanie już w kilka dni po owulacji.

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Aby wynik testu ciążowego był miarodajny, należy go wykonać w odpowiednim czasie po owulacji. Naruszenie terminu badania i wykonanie go zbyt wcześnie, może wprowadzić kobietę w błąd. Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Takiego testu nie powinno się robić po kilku godzinach lub nawet po kilku dniach od zbliżenia. Jest to związane z faktem, iż zapłodniona komórka jajowa może wędrować do macicy nawet 6 dni. Test ciążowy pozwoli dać prawidłowy wynik dopiero po 9-10 dniach od owulacji. Wynika to z faktu, że w przypadku zapłodnienia, we krwi i w moczu kobiety dopiero około 7 dnia od zbliżenia pojawia się hormon beta-hCG wskazujący na to, że znajduje się ona w ciąży. Najlepiej więc wykonać taki test w dzień planowanej miesiączki.

Zobacz też: Najlepsza pozycja do spania w ciąży

Jakie można wyróżnić rodzaje testów ciążowych?

Istnieją dwa podstawowe sposoby sprawdzenia czy zaszło się ciążę. Po pierwsze, można się udać do laboratorium na badanie krwi lub moczu na obecność hormonu beta-hCG. Wyniki takiego badania są dostępne po ok. kilku godzinach od przekazania próbki krwi lub moczu. Kobiety, którym zależy jednak na intymności i szybkim wyniku badania, mogą zdecydować się na jeden z dostępnych na rynku testów ciążowych. Wśród takich testów można wyróżnić test strumieniowy, test paskowy i test płytkowy.

Test strumieniowy swoim wyglądem przypomina patyczek. Aby go przeprowadzić, należy zdjąć nasadkę testera i końcówkę absorbującą na około 10 sekund umieścić w strumieniu moczu, po czym położyć tester na płaskiej powierzchni i czekać na wynik około 5 minut.

Test paskowy składa się z kolei z paska testowego i specjalnego pojemnika na mocz. Przeprowadzenie takiego testu polega na zebraniu niewielkiej ilości moczu w pojemniku, a następnie zanurzeniu w nim końcówki paska testowego na około 15 sekund i podobnie jak w przypadku testu strumieniowego – położeniu testera na płaskiej powierzchni oraz odczekaniu na wynik przez niecałe 5 minut.

Natomiast test płytkowy składa się z pipety, pojemnika na mocz oraz płytki testowej. Aby go wykonać, należy wypełnić pojemnik moczem i za pomocą pipety dokonać wkropienia moczu w odpowiednie okienko testera. Wynik takiego testu pojawia się już po kilku minutach. Przed wykonaniem jakiegokolwiek testu należy zapoznać się z ulotką jego producenta. Jest tam opisany nie tylko sposób użycia testu, ale także informacje, jak rozszyfrować jego wynik.

Zobacz też: Wczesne objawy ciąży

Jaka jest skuteczność testów ciążowych?

Testy ciążowe laboratoryjne, jak i wykonywane za pomocą specjalnych testerów, w przypadku ich przeprowadzenia w odpowiednim czasie od odbycia stosunku, są bardzo skuteczne. Ich wiarygodność szacuje się w przedziale od 95 do 99 procent, dlatego w przypadku, gdy test daje wynik pozytywny, jest już niemal pewne, że kobieta, która taki test przeprowadzała spodziewa się dziecka.

Strach przed ciążą – sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Stres – jak wpływa na płodność osób starających się o ciążę?

Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Jak dbać o zdrowie jesienią i zimą?

Oceń