Pleśniawki u niemowlaka powodują ból i trudności w spożywaniu posiłków dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat leczenia tej uciążliwej dolegliwości. Pleśniawki to występujące w jamie ustnej, charakterystyczne zmiany, w postaci białych plamek, swoim wyglądem przypominające ścięte mleko lub grudki twarogu. Zmiany te wynikają z infekcji jamy ustnej wywołanej przez należące do grupy drożdżaków grzyby Candida albicans. Najczęściej takie plamki można spotkać na języku, podniebieniu albo wewnętrznej części policzków. Mogą się one ze sobą łączyć, tworząc jednolitą warstwę, która z wyglądu przypomina kożuch mleka. Bardzo charakterystyczne dla nich jest to, że nie jest możliwe ich usunięcie przez ścieranie, ponieważ wywołuje ono krwawienie.

Pleśniawki często oprócz zmian wizualnych w jamie ustnej, mogą powodować ból i trudności w ssaniu oraz w spożywaniu posiłków. Ze względu na przyczyny ich powstawania, na pleśniawki szczególnie narażone są niemowlaki.

Zobacz też: Jak radzić sobie z zaparciami u niemowląt?

Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny

Pleśniawki u niemowląt mogą się pojawić z kilku powodów. Po pierwsze, wynikają one często z infekcji grzybiczej mamy dziecka, szczególnie, jeśli była to infekcja grzybicza dróg rodnych, a dziecko zostało urodzone siłami natury. Pleśniawki mogą być również efektem zainfekowania drożdżakami piersi matki wskutek czego drożdżaki przenoszą się na karmione w naturalny sposób dziecko, bezpośrednio do jamy ustnej. Drugą z przyczyn pleśniawek jest branie przez dziecko do ust brudnych przedmiotów lub smoczka oblizanego przez zainfekowaną drożdżakami dorosłą osobę. Pleśniawki mogą się oprócz tego pojawić w wyniku antybiotykoterapii. Jej skutkiem jest często zaburzenie równowagi we florze bakteryjnej jamy ustnej, co wywołuje infekcję grzybiczą.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Pleśniawki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

Pojawienie się pleśniawek u niemowlaka wymaga pilnej konsultacji z pediatrą. Lekarz, w zależności od skali infekcji oraz wieku dziecka, przepisze odpowiednie leki, takie jak przeciwgrzybicza Nystatyna oraz antyseptyczny (czyli niszczący drobnoustroje i zapobiegający zakażeniom) Aphtin. Są to leki w płynie, które podaje się zakraplając je dziecku do buzi lub poprzez pędzlowanie. Pędzlowanie polega na smarowaniu zmian w jamie ustnej za pomocą nasączonego lekiem patyczka kosmetycznego lub gazika, zgodnie z zaleceniami pediatry i informacją zawartą na opakowaniu lub na ulotce leku. Do pędzlowania jamy ustnej lekarze polecają także stosowanie 1% roztworu fioletu krystalicznego (czyli gencjany) lub 25% roztworu boraksu w glicerynie z wodą. Zazwyczaj wystarczą 3-4 dni odpowiedniej kuracji, by pleśniawki zniknęły. Po zakończonej kuracji warto przez kilka dni przemywać gazikiem nasączonym przegotowaną wodą jamę ustną dziecka. Warto też podawać niemowlakowi probiotyk.

Zobacz też: Niemowlę a upały – jak pomóc dziecku w upalne dni?

Pleśniawki u niemowlaka – mama też powinna się leczyć

Jeśli pojawiają się pleśniawki u niemowlaka, jest to także sygnał dla ich mamy, że być może została ona zainfekowana drożdżakami. Mamy karmiące piersią powinny się zbadać u lekarza pod kątem możliwej infekcji wywołanej przez drożdżaki, szczególnie biorąc pod uwagę brodawki na piersiach, z którymi dziecko ma codzienny kontakt. Zaniepokoić powinno w szczególności ich swędzenie lub pieczenie. Może być ono wynikiem infekcji grzybiczej. Do leczenia infekcji grzybiczej można stosować podobne preparaty jak do jamy ustnej u dzieci. Przed każdym karmieniem należy myć piersi wodą, następie nałożyć produkt przeciwgrzybiczny. Po każdym karmieniu warto przemyć piersi i zmienić wkładki laktacyjne. Nie trzeba przy tym przerywać karmienia. Profilaktycznie można smarować brodawki sodą oczyszczoną.

Dlaczego noworodek nie chce ssać?

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Apetyt w ciąży – dlaczego niektóre kobiety tyją 30 kilogramów?

Aktywna mama w domu i w pracy

Oceń