Pewnego dnia, a właściwie już pod wieczór usłyszałam przeraźliwy płacz dziecka u sąsiadów. Zastanawiałam się co się dzieje ale postanowiłam, że nie będę wtrącać się w ich sprawy. Bałam się, że maluszkowi dzieje się krzywda. Nie znałam tych ludzi bo wprowadzili się niedawno do mieszkania obok. A wiadomo jak to w bloku, dźwięki dochodzące zza ściany bywają często bardzo donośne.  Sąsiedzi mieli malutkie dziecko, miało może trzy tygodnie.

Ciągły płacz dziecka…

Jego krzyk zaczynał się około 20.00 i trwał kilka godzin. Bardzo dziwiło mnie, że ich synek tak długo płacze. Myślałam, że zostawili dziecko samotne w łóżeczku a zajęci rodzice nie mają czasu aby go utulić. Pomyślałam także, że jest  to sytuacja przejściowa i następnego dnia będzie już cicho i będę mogła spokojnie zasnąć. Ale wtedy nie byłam świadoma jak bardzo się pomyliłam. Niestety rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Dziecko płakało każdego dnia o tej samej porze. Czasami słyszałam też krzyki matki. Nie mogłam zasnąć, w głowie wiły mi się obrazy prześladowanego i skatowanego dziecka. Bardzo się o nie martwiłam.

Zobacz też: Jak wrócimy do domu to dostaniesz takie lanie, że popamiętasz!

Postanowiłam zareagować i sprawdzić co się dzieje.

Następnego dnia leżałam sobie w łóżku. Od dłuższego czasu słyszałam płacz. W pewnym momencie usłyszałam także krzyk  matki a dziecko nagle dziwnie zamilkło. Zaniepokojona sytuacją pomyślałam, że matka zrobiła dziecku krzywdę. Przecież tyle historii się słyszy w mediach o matkach, które katują swoje dzieci. Szybko podniosłam się z łózka i udałam się w kierunku drzwi sąsiadów. Zdenerwowana zapukałam bardzo mocno. Otworzyła zapłakana matka. Spojrzałam na nią i pytam się – dziewczyno dlaczego od kilku dni katujesz swoje dziecko? Co ty mu robisz, że ono tak płacze? Kobieta popatrzyła na mnie zdziwionym wzrokiem i odparła ze łzami w oczach – przecież ja nie katuje swojego dziecka, synek ma bolesne kolki a ja nie mogę mu w żaden sposób pomóc i dlatego tak przeraźliwie płacze. Dodała jeszcze ze wzburzeniem – jest Pani  wścibską sąsiadką, która wtrąca się w nieswoje sprawy. Odparłam wtedy, że po prostu martwię się o dziecko.

Musiałam sprawdzić co się dzieje.

Na szczęście matka wpuściła mnie do mieszkania. Musiałam się upewnić, że mówi prawdę a dziecku nie stało się nic złego. I rzeczywiście okazało się, że ból brzuszka minął w jednym momencie a zmęczony płaczem niemowlaczek szybko zasnął. Dziewczyna wyjaśniła mi, że jej maluszek bardzo cierpi z powodu kolek. Ona bierze go na ręce, tuli, buja i kołysze ale nic nie jest w stanie ukoić jego bólu. Płacz dziecka powoduje u niej straszny smutek. Wtedy zdenerwowana zaczyna też płakać, krzyczeć i mówić  – jak mogę ci pomóc, jak znaleźć sposób aby te kolki minęły? I te właśnie krzyki słyszałam za ścianą mojego mieszkania. Nie był to krzyk spowodowany złością i wrogością skierowaną  na dziecko. Był to krzyk bezradności i bezsilności, braku nadziei na to, że może jakoś pomóc swojemu dziecku w cierpieniu.

Zobacz też: Bicie dzieci obniża ich inteligencję i niszczy psychikę

Płacz dziecka to sposób komunikowania się ze światem.

Ta sytuacja pokazuje jak bardzo można się pomylić. Jak bardzo pozory mylą i można w niewłaściwy sposób ocenić innych ludzi. Ja wtedy nie miałam dzieci i nie wiedziałam, że tak dużo i długo płaczą. Dla mnie to było nie do pomyślenia. Ale teraz już wiem, że krzyk i płacz dziecka jest jego mową i słowem. Dzięki niemu komunikuje się ze światem i próbuje powiedzieć, że jest mu źle. Bolesne kolki ustąpiły po dwóch miesiącach a ja w końcu poczułam spokój ducha i mogłam spokojnie zasnąć ze świadomością, że dziecku nie dzieje się krzywda.

Nie każda historia ma szczęśliwy koniec.

Ta historia skończyła się dobrze. Niestety nie w każdym przypadku tak się dzieje. Dzieci są często bite i katowane a sąsiedzi nie mają pojęcia co się dzieje. Gdy słyszysz płacz dziecka za ścianą swojego mieszkania, zapukaj do sąsiadów, zaglądnij czy wszystko w porządku i zaproponuj pomoc. W 99,9% przypadków najprawdopodobniej okaże się, że maluszek płacze z jakiegoś naturalnego powodu: kolki, bólu brzuszka lub ząbkowania itp. Mimo to, nie bądź obojętny na cierpienie dziecka. Reaguj zawsze w podobnych sytuacjach  bo może okazać się, że płacz dziecka spowodowany jest przemocą psychiczną i fizyczną oraz ogromnym cierpieniem.

Oceń