Picie alkoholu w ciąży nie powinno mieć miejsca. Chociaż wiele kobiet jest świadomych niszczącego wpływu alkoholu na płód, nadal spora część z nich spożywa alkohol w trakcie ciąży. Badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wykazały, że problem ten dotyczy co trzeciej kobiety w ciąży, pomiędzy 18, a 40 rokiem życia i nie są to wyłącznie kobiety, które jeszcze nie wiedzą, że są w ciąży. W Polsce co roku rodzi się średnio około 9 tys. dzieci z wykrytymi zaburzeniami rozwojowymi, które są związane ze spożyciem przez matkę alkoholu w trakcie ciąży.

Z czego wynika picie alkoholu w ciąży?

Picie alkoholu w ciąży wynika nie tylko z przypadków patologii, ale  także z braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie. Niektóre kobiety uważają, że mała ilość alkoholu nie jest w stanie zaszkodzić dziecku. Wśród mitów związanych z alkoholem spożywanym w trakcie ciąży można znaleźć takie, że warto pić czerwone wino, które wspomaga trawienie i zwiększa poziom żelaza we krwi, a picie piwa poprawia laktację. Bardzo popularnym mitem na temat alkoholu jest również to, że dziecko jest chronione przed alkoholem, który wypija matka poprzez łożysko. Takie rozumowanie mija się jednak z prawdą gdyż każda ilość alkoholu może być szkodliwa dla płodu powodując jego mikrouszkodzenia niezależnie od stadium jego rozwoju. Łożysko nie posiada takich zdolności ochronnych. Już pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka będzie takie same jak to we krwi matki. Co więcej, dziecko w okresie rozwoju prenatalnego nie posiada jeszcze odpowiednio wykształconych enzymów, które eliminowałyby alkohol z krwi. Zgodnie z szacunkami naukowców, skutki obecności alkoholu w krwi przez płód są odczuwane nawet do 2 razy dłużej niż u matki.

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Oprócz wystąpienia ryzyka poronienia bądź przedwczesnego porodu, picie alkoholu w trakcie ciąży może skutkować niską wagą urodzeniową dziecka, wadami serca i nerek, problemami ze wzrokiem i słuchem, uszkodzeniem mózgu, obniżeniem odporności, opóźnieniem w rozwoju fizycznym i społecznym, problemami z koncentracją uwagi i nauką, wystąpieniem FAS. Alkohol powoduje więc obniżenie inteligencji dziecka. Są to bardzo poważne skutki, które mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie w okresie dzieciństwa, ale także w dorosłym życiu, dlatego biorąc pod uwagę dobro dziecka, warto jest odmówić sobie przyjemności picia alkoholu co najmniej przez okres ciąży, jak i okres karmienia piersią. Podejmowanie ryzyka w tej kwestii może mieć bardzo przykre konsekwencje, które będą przez wiele lat miały wpływ na funkcjonowanie dziecka, jak i jego rodziny.

Zobacz też: Kwas foliowy przed ciąża oraz w ciąży – jaka dawka?

FAS czyli Płodowy Zespół Alkoholowy

Lepiej unikać picia alkoholu w ciąży gdyż nie wiadomo jakie ilości mogą powodować płodowy zespół alkoholowy, który z kolei charakteryzuje się wadami fizycznymi i neurologicznymi. Podstawowe objawy FAS to:

 • małe, rozstawione szeroko oczy
 • płaska środkowa część twarzy
 • wąska górna warga
 • zadarty nos o szerokiej nasadzie
 • niski wzrost
 • zaburzenia słuchu
 • krótkowzroczność, zez
 • problemy w zrozumieniu mowy
 • dziecko może mieć rożnego rodzaju zaburzenia zachowania, nadpobudliwość, złość, agresja, brak empatii
 • trudności w nawiązywaniu kontaktów
 • niższe IQ co skutkuje trudnościami w zapamiętywaniu i wynikach w nauce
 • trudności w planowaniu i organizowaniu

W jakim okresie ciąży alkohol jest dla dziecka najbardziej niebezpieczny?

Picie alkoholu w ciąży jest bardzo niebezpieczne dla płodu w każdym okresie. Nie ma przy tym znaczenia czy kobieta spożywa duże czy niewielkie ilości alkoholu. Największe ryzyko uszkodzenia płodu lub poronienia w związku z piciem alkoholu występuje w pierwszych 3-5 tygodnia ciąży. Dlatego kobieta, która planowała zajście w ciążę lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, powinna do czasu, aż nie zyska pewności, że jest w ciąży, nie spożywać w ogóle alkoholu. Z kolei picie alkoholu w trzecim trymestrze może zakończyć się nie tylko spowolnieniem rozwoju dziecka, ale także przedwczesnym porodem.

Czy podnoszenie rąk do góry w ciąży szkodzi dziecku?

Jakie zagrożenia dla płodu niesie za sobą palenie w ciąży?

Czym grozi przegrzewanie brzucha w ciąży?

Jak skutecznie schudnąć?

Oceń