Palenie papierosów w ciąży może znacząco wpływać na rozwój płodu w brzuchu matki a także na jego przyszłe życie. O szkodliwości palenia w ciąży wie niemal każdy, a w dzisiejszych czasach widok ciężarnej kobiety z papierosem nie jest czymś powszechnym. Jednak według danych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, w ciąży regularnie pali aż ponad 11% matek, a popala zdecydowanie więcej. Jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania?

Czy palenie papierosów w ciąży jest bardzo szkodliwe?

Dym papierosowy jest ogromnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Papierosy zawierają w sobie wiele rakotwórczych substancji, które szkodzą dorosłej osobie więc nie ma co się dziwić, że bardzo negatywnie wpływają na rozwijające się dziecko w brzuchu przyszłej mamy. Palenie papierosów w ciąży zaburza transfer substancji odżywczych przez łożysko, przez co zrównoważony rozwój dziecka jest znacznie utrudniony. Dym tytoniowy powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, niedotlenienie i niedożywienie płodu czego skutkiem może być przedwczesny poród. Dziecko jest bardzo słabe i mogą u niego występować wady rozwojowe. Przedłużający się niedobór tlenu skutkuje przyspieszoną akcją serca, zaburzeniami w rozwoju mózgu, niewydolnością narządową. Niedotlenienie uniemożliwia prawidłowe wykształcenie się układu immunologicznego, zaburzony może być także mechanizm termoregulacji. Palenie papierosów w ciąży ma wpływ na iloraz inteligencji powodując, że możliwości intelektualne dziecka mogą  być znacznie obniżone.

Zobacz też: Czy podnoszenie rąk w ciąży szkodzi dziecku?

Palenie papierosów w ciąży jest najbardziej niebezpieczne w pierwszych miesiącach, kiedy powstaje łożysko zastępujące dziecku najważniejsze organy. Badania wykazały, że palenie tytoniu przez przyszłe mamy zwiększa ryzyko powstawania wad rozwojowych u dziecka. Palące ciężarne często rodzą przedwcześnie, zwiększa się także ryzyko poronienia i ciąży pozamacicznej. Mogą wystąpić intensywne krwawienia z dróg rodnych, odklejenie się łożyska i przedwczesne utracenie wód płodowych. 

Noworodek może nie mieć w pełni wykształcone narządy lub części ciała, w niektórych przypadkach dzieci rodzą się ze zdeformowanymi kończynami, może dojść także do wytrzewienia i problemów z układem pokarmowym. Od dawna wiadomo, że dzieci matek palących częściej mają niższą wagę urodzeniową i cierpią na alergie. Poza tym zaburzony zostaje system odpornościowy maluszków, które są bardziej podatne na zachorowanie na nowotwory i infekcje górnych dróg oddechowych. Znacznie wzrasta także ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Mogą wystąpić także objawy głodu nikotynowego oraz zespół uzależnienia od tytoniu.

Zobacz też: Gorąca kąpiel w ciąży – czym grozi?

Na szczęście silny instynkt macierzyński, który towarzyszy kobietom powoduje, że większość z nich rzuca nałóg palenia w momencie, gdy dowiadują się, że zaszły w ciążę. Te, które decydują się na palenie papierosów w ciąży wyrządzają swojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku ogromną krzywdę. Nieodpowiedzialne postępowanie matki będzie w negatywny sposób rzutować na całe przyszłe życie małego brzdąca.

Jak rzucić palenie w ciąży?

W ciąży niewskazane jest stosowanie tradycyjnych metod antynikotynowych. Nikotyna nie uzależnia silnie fizycznie, problemem jest psychiczny aspekt uzależnienia. Większość kobiet palących w ciąży ma wyrzuty sumienia z tego powodu, jednak boją się rzucenia nałogu i silnego stresu związanego z odstawieniem papierosów. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być terapia behawioralna, która pozwoli pozbyć się przekonania, że papierosy są nam potrzebne do sprawnego funkcjonowania.

Przyczyny, rodzaje i objawy poronienia

Kiedy kobieta powinna spożywać kwas foliowy i w jakiej dawce?

Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Sposoby na jędrną pupę

Oceń