Poznaj objawy ząbkowania u niemowląt. Pierwsze miesiące życia dziecka to okres jego wzmożonego rozwoju. Około 6-7 miesiąca życia pojawiają się u niego pierwsze zęby. Oczywiście są takie niemowlęta, które w chwili narodzin posiadają już pierwszego zęba, a także takie u których pierwszy ząbek pojawia się około drugiego miesiąca. Ząbkowanie to proces długotrwały, który trwa aż do 3 roku życia dziecka. Wyrzynanie się zębów nie jest dla dziecka przyjemne. Ząbkowanie można rozpoznać po charakterystycznych objawach.

Objawy ząbkowania u niemowląt – płacz i marudzenie

Najbardziej charakterystyczne objawy ząbkowania u niemowląt to płacz i marudzenie. Dziecko jest w trakcie ząbkowania rozdrażnione i nie potrafi się uspokoić, cały czas sygnalizując, że coś mu przeszkadza. Dziąsła bardzo bolą i swędzą co jest główną przyczyną płaczliwości dziecka.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka- objawy, przyczyny, leczenie

Objawy ząbkowania u niemowląt – nadmierne wydzielanie śliny

U ząbkującego niemowlaka bardzo częstym objawem ząbkowania jest wzrost wydzielania śliny. Jest to naturalna reakcja organizmu na pojawienie się w jamie ustnej czegoś nowego. Nadmierne wydzielanie śliny może prowadzić do podrażnienia skóry wokół ust. Należy często obcierać usta i brodę niemowlaka a także smarować kremem hipoalergicznym przeznaczanym do delikatnej skóry maluszka.

Wkładanie różnych rzeczy do buzi

Ząbkowanie u dziecka może sprawić, że zainteresowane tym faktem dziecko będzie wkładało do swojej buzi piąstki a także różne przedmioty. W ten sposób sprawdza ono co się dzieje w jego jamie ustnej, ale także chce się pozbyć nieprzyjemnych odczuć związanych z ząbkowaniem (jak swędzenie i ból). Dlatego tak bardzo istotne jest sprawdzenie czy wokół dziecka nie znajdują się niebezpieczne dla niego przedmioty, które mogłyby wyrządzić mu krzywdę. Na złagodzenie objawów ząbkowania u niemowląt niezastąpione są gryzaki lub specjalne szczoteczki do masażu swędzących dziąseł.

Zobacz też: Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Objawy ząbkowania u niemowląt – gorączka

Ząbkowanie może być częstą przyczyną gorączki. Jest to gorączka około 38-stopniowa i krótkotrwała (nie powinna ona trwać dłużej niż dobę). Gorączkę związaną z ząbkowaniem, oprócz czasu jej trwania, stosunkowo łatwo można rozpoznać po tym, iż w jej trakcie nie pojawiają się żadne inne objawy takie jak chociażby kaszel, katar, biegunka, co pozwala na wykluczenie zakażenia wirusowego lub bakteryjnego.

Zaczerwienione i opuchnięte dziąsła

Charakterystycznym objawem ząbkowania u niemowląt są bardzo czerwone i spuchnięte dziąsła w miejscu wyrzynania się zębów. Po jakimś czasie można zauważyć białe kreseczki co świadczy o pojawianiu się pierwszych zębów na powierzchni dziąseł.

Zobacz też: Gorączka u niemowląt – objawy i leczenie

Objawy ząbkowania u niemowląt – brak apetytu

Ząbkowanie powoduje u dziecka zmniejszenie apetytu. Dziecko nie chce spożywać posiłków w takiej ilości, jak wcześniej i często rodzice martwią się czy mu to nie zaszkodzi oraz nie zahamuje jego rozwoju. Brak apetytu u małego dziecka wynika z bólu i dyskomfortu związanego z wyrzynaniem się zębów. W okresie ząbkowania dziecko chętniej będzie spożywało gładkie papki, jogurty i kisiele niż potrawy, przy których trzeba użyć nieco więcej wysiłku by zostały one strawione.

Problemy ze snem

Ząbkujące dziecko ma bardzo często problemy ze snem. Zdarza się, że budzi się ono z płaczem w nocy, skracają mu się drzemki dzienne i ogólnie jest ono nieco pozbawione energii w z związku z niewysypaniem się. Sytuacja może unormować się po podaniu leków przeciwbólowych dla niemowląt, ale bardzo ważne jest także wsparcie dziecka i bycie przy nim gdy się przebudzi.

Jak pielęgnować pierwsze zęby dziecka?

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki u maluszka pamiętaj o prawidłowej higienie jamy ustnej. Do tego celu używaj specjalnej szczoteczki  z gumowymi wypustkami. Bardzo dobrze sprawdzi się także gaza zamoczona w przegotowanej wodzie. Gazę najlepiej nawinąć na palec a następnie delikatnie myć ząbki i jamę ustną. Oczywiście na tym etapie życia dziecka nie używaj pasty do zębów gdyż maluszek jeszcze nie umie jej wypluć. Mycie zębów powinno odbywać się dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Czy dawać dziecku smoczek?

Zaparcia u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Oceń