Poznaj objawy poronienia, rodzaje oraz przyczyny poronień. Kobiety, które zaszły w ciążę są bardzo szczęśliwe i zadowolone ze swojego błogosławionego stanu. Niestety  nie zawsze wszystko idzie tak jak sobie to zaplanujmy i szczęście to może zostać zaburzone poprzez obumarcie zarodka. Poronienie, bo o tym mowa to przedwczesne zakończenie ciąży przed 23 tygodniem od zapłodnienia związane z wydaleniem zarodka lub płodu, który z różnych przyczyn obumarł. Obawy przed poronieniem spędzają sen z powiek wielu przyszłym mamom, szczególnie gdy miały już one przykre doświadczenia w tej kwestii lub gdy ich lekarz w trakcie badania zasygnalizuje, że ciąża może być zagrożona. Do poronienia najczęściej dochodzi przed upływem 12 tygodnia ciąży. Statystyki wskazują, że niemal 3/4 wszystkich poronień dotyczy pierwszego trymestru. Poronienie spotyka co piątą kobietę. Jeśli dochodzi do poronienia w bardzo wczesnym stadium, kobieta może nawet nie zauważyć, że była w ciąży ponieważ objawy poronienia mogą przypominać miesiączkę.

 Poronienie samoistne dzieli się na:

  • poronienie wczesne – następuje do 12 tygodnia ciąży, na tym etapie jajo płodowe zostaje wydalone w całości. Jest to poronienie zupełne, gdzie podstawowym objawem jest silne krwawienie przypominające miesiączkę dlatego często kobiety nawet nie wiedzą, że były w ciąży.
  • poronienie późne – do którego dochodzi po 12 tygodniu ciąży. Konieczne jest wtedy wydalenie łożyska i obumarłego płodu z organizmu co w znacznym stopniu przypomina poród. Następnie lekarz dokładnie oczyszcza macicę kobiety, by nie doszło do niepożądanych powikłań i zakażenia co może zagrażać życiu i zdrowiu kobiety.

Przyczyny poronienia 

Do poronienia dochodzi z różnych przyczyn. Można je podzielić na te, które powodują obumarcie zarodka lub płodu w pierwszym trymestrze i na te, które doprowadzają do takiej sytuacji w drugim trymestrze ciąży. Części z nich można zapobiec unikając określonych zachowań przez przyszłą mamę, ale większość wynika niestety z uwarunkowań indywidualnych przez co nawet przy największej staranności, poronienia nie można uniknąć.

Zobacz też: Mam wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Najczęstszą przyczyną poronień, które nie są zależne od matki to nieprawidłowy rozwój zarodka, który nie ma szans na dojrzewanie. Stanowi ona połowę wszystkich poronień. 

Wśród przyczyn poronienia w pierwszym trymestrze ciąży wymienia się głównie wady komórek jajowych, wady plemników, wady pępowiny, wady kosmówki, wady rozwojowe płodu,  wady budowy macicy związane z uszkodzeniami w trakcie operacji bądź porodów, a także choroby, w tym: choroby zakaźne (jak chociażby różyczka, toksoplazmoza, opryszczka, świnka czy chlamydioza) i choroby przewlekłe (takie jak cukrzyca i niedokrwistość, ale także choroby nerek, tarczycy czy choroby wątroby), zaburzenia hormonalne (związane m.in. ze zbyt małym stężeniem progesteronu) oraz odmienność immunologiczną kobiety i płodu czy wreszcie powikłania ciąży (jak np. ciąża pozamaciczna, pęknięcie pęcherza płodowego lub zakażenia wewnątrzmaciczne). Czynnikiem zwiększającym ryzyko poronienia w trakcie pierwszego trymestru ciąży, jest także wysoki wiek przyszłej matki (powyżej 35. roku życia), spożywanie alkoholu i palenie papierosów, nadmierny stres, złe odżywianie się, nadużywanie niektórych leków lub wykonywanie ciężkich prac fizycznych.

Poronienie w drugim trymestrze ciąży z kolei oprócz przewlekłych chorób, infekcji, zaburzeń hormonalnych oraz powikłań ciąży, związane jest z problemami z łożyskiem (dochodzi do jego przedwczesnego odklejania się), a także niedożywieniem matki, która zaszła w ciążę, w związku z czym zarodek lub płód nie mają dostarczanych składników odżywczych w odpowiedniej ilości, przez co nie może się on rozwijać w odpowiedni sposób, co w skrajnych przypadkach grozi jego obumarciem. Czasami przyczyną są mocne urazy mechaniczne.

Objawy poronienia

Objawy wczesnego poronienia

Najczęstszym objawem wczesnego poronienia (występującego w pierwszym trymestrze ciąży) jest krwawienie z dróg rodnych połączone z silnymi i przypominającymi skurcze, bólami w podbrzuszu lub silnymi bólami w dolnej części kręgosłupa.

Objawy obumarcia płodu w drugim trymestrze

O takim poronieniu mogą świadczyć różowe bądź brunatne upławy posiadające niezwykle charakterystyczną woń, bóle krzyża i pleców, skurcze macicy, brak ruchów dziecka. Następstwem tych objawów jest proces przypominający poród oraz wydalenie łożyska i płodu. Czasem zdarza się, że organizm nie daje żadnych sygnałów wskazujących na obumarcie płodu. Kobieta wtedy jak zawsze czeka na termin wizyty ustalonej przez lekarza. Wtedy to po wykonaniu USG okazuje się, że dziecko jest martwe. Wtedy zazwyczaj lekarz decyduje się na wywołanie porodu i oczyszczenie macicy z resztek komórek.

Zobacz też: Palenie papierosów w ciąży – zagrożenia

Inne objawy poronienia

Czasami niewytłumaczalna utrata wagi lub zanik objawów ciążowych może być niepokojącym sygnałem dla kobiety ciężarnej, że z płodem dzieje się coś złego.

Inne objawy towarzyszące to stan podgorączkowy i stan zapalny błony śluzowej macicy. Sporadycznie może dochodzić również do zakażenia ogólnego związanego z występowaniem dreszczy, wysokiej gorączki, obniżeniem ciśnienia we krwi, bólami mięśni i brzucha. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko i poronienia przebiegają bez większych powikłań.

Jeżeli w trakcie ciąży zauważymy u siebie objawy poronienia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Dzięki odpowiedniej reakcji, istnieje bowiem szansa na utrzymanie zagrożonej ciąży, chociażby przez stosowanie leczenia zachowawczego (jak np. leżenie).

Kiedy kobieta powinna spożywać kwas foliowy i w jakiej dawce?

Wilczy apetyt w ciąży! Dlaczego niektóre kobiety tyją 30 kg?

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Jak dobrać podkład do cery? 

Oceń