Poznaj przyczyny, które uniemożliwiają Ci zajście w ciążę i dowiedz się czy niepłodność dotyczy też Ciebie. Temat niepłodności do niedawna traktowany był jako wstydliwy, obecnie zaś mówi się o nim coraz więcej, nie tylko w kontekście In vitro. Jest to spowodowane tym, iż problem z zajściem w ciążę ma niestety coraz więcej kobiet. Przyczyny tego są różne, mniej lub bardziej poważne. Warto przyjrzeć się im bliżej, ponieważ czasami problem jest wręcz błahy – wystarczy jedynie pozbyć się go podczas prostego zabiegu ginekologicznego, by móc cieszyć się upragnionym dzieckiem.

Niepłodność – przyczyny

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że błędne jest założenie, że wystarczy odstawić antykoncepcję, a już pierwszy stosunek zaowocuje ciążą. Zdarza się to raczej rzadko, zwykle trzeba starać się o dziecko dłuższy czas, a o niepłodności można mówić dopiero wówczas, gdy te bezowocne starania trwają nie krócej niż rok. Wówczas należy szukać przyczyny tego stanu rzeczy, by móc ją wyeliminować. A co może być powodem problemów z poczęciem dziecka?

Zobacz też: Stres a zajście w ciążę – jak stres wpływa na płodność?

Niepłodność – późny wiek

Często powód jest prozaiczny – zbyt późny wiek. Obecnie pary zwykle decydują się na dziecko stosunkowo późno, zwłaszcza w porównaniu do tego, jak to wyglądało jeszcze w niedawnej przeszłości. Jest to często wiek po 30 roku życia. Tymczasem lekarze przekonują, że płodność zwyżkuje po 20 roku życia. Kobiety, które mają już 25-26 lat zachodzą w ciążę coraz trudniej. Jest to spowodowane tym, że mają mniej komórek jajowych. Im później partnerzy decydują się na ciążę, tym dłużej mogą trwać starania.

Niepłodność – schorzenia ginekologiczne

Nie jest to jednak reguła dotycząca wszystkich. Przyczyną niemożności zajścia w ciążę często są również rozmaite schorzenia ginekologiczne, na przykład przypadłości związane z jajnikami. Jest ich cały szereg, od niegroźnych stanów zapalnych, aż po zmiany nowotworowe. Często spotykaną chorobą jest też endometrioza – to jedna z najpopularniejszych przyczyn niepłodności u kobiet.

Zobacz też: Objawy poronienia, rodzaje i przyczyny

Jajniki to tylko jeden z narządów rozrodczych. Pozostałe, których schorzenia mogą być odpowiedzialne za kłopoty z poczęciem, to macica (problemem mogą być wady wrodzone lub na przykład mięśniaki, ale też nieprawidłowe położenie czy wielkość tego organu), szyjka macicy (znaczenie ma jakość znajdującego się w niej śluzu, a także ewentualne wady – blizny po nadżerkach, rozdarcie szyjki), pochwa. W przypadku tej ostatniej części układu rozrodczego przyczyną mogą być nawet zapalenia bakteryjne, które zdarzają się bardzo często.

Niepłodność – nie tylko układ rozrodczy

Trzeba wiedzieć, że jeśli problemu nie stanowią schorzenia ginekologiczne, należy szukać przyczyny gdzie indziej. Za brak płodności mogą również odpowiadać zaburzenia ze strony układu nerwowego, zaburzenia czynnościowe oraz psychiczne. Stres i głęboka presja związana z chęcią zajścia w ciążę często uniemożliwiają poczęcie potomka. Przyszli rodzice są zbyt spięci i to może nieść za sobą problemy niepłodności.

Zobacz też: Wczesne objawy ciąży

Najlepsze sposoby, by pozbyć się napięcia związanego z mocnym pragnieniem posiadania dziecka to nauczenie się technik relaksacji, ograniczenie stresujących sytuacji do minimum, pozytywne myślenie, zdrowe odżywianie i długie odpoczywanie. Niech czas, w którym staracie się o dziecko razem z partnerem będzie miły i przyjemny. Okazujcie sobie miłość i uczucia. Mechaniczne uprawianie seksu tylko po to, by zajść w ciążę spowoduje więcej szkód niż korzyści. Nie tędy droga. Cieszcie się sobą a stres ustąpi i doczekacie się upragnionego dzieciątka.

Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Objawy poronienia – rodzaje i przyczyny

Kwas foliowy przed ciążą oraz w ciąży – jaka dawka?

Oceń