Jak pomóc dziecku w upalne dni? Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby ciepłego i słonecznego lata. Duże upały bywają jednak niebezpieczne i dla wielu mogą być wyjątkowo ciężkie do zniesienia. Trudne bywają przede wszystkim dla niemowląt i dzieci. Sprawdźmy jak postępować z niemowlęciem w trakcie upałów.

Niemowlę a upały – bezpieczne spacery

Na początek zaznaczmy, że przede wszystkim nie należy wychodzić na spacer w trakcie najbardziej gorącej pory dnia, która występuje zazwyczaj między godzinami jedenastą a piętnastą. Z kolei, największe promieniowanie ultrafioletowe, jakie przenoszą promienie słoneczne, występuje między godziną dwunastą a trzynastą. Warto zatem unikać wychodzenia na dwór w tych godzinach. Najkorzystniej jest wyjść na spacer z niemowlęciem do godziny dziesiątej, kiedy słońce nie świeci jeszcze tak mocno.

Zobacz też: Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Niemowlę a upały – kremy z filtrem, wózek z parasolką, okrycie głowy

Niezwykle istotne jest stosowanie olejków, kremów czy balsamów przeciwsłonecznych, zawierających filtr UV. Skóra niemowlaka może ulec poparzeniu już po dwudziestu minutach przebywania na słońcu. Poparzenia słoneczne mogą wywoływać zmiany nowotworowe, odpowiednia ochrona jest zatem konieczna. Najkorzystniej jest wybrać preparat z filtrem oznakowanym jako 50+, który zapewnia wysoką ochronę przed słońcem. Pamiętajmy, by posmarować całe ciało niemowlaka, nawet miejsca, które schowane są pod ubrankiem. Warto zaopatrzyć się w wózek z parasolką przeciwsłoneczną lub specjalną gondolką, która zasłoni malca przed przedostającymi się promieniami słonecznymi. Kolejnym ważnym aspektem ochronnym są nakrycia głowy. Załóżmy niemowlakowi czapeczkę, kapelusz lub chustę, która ochroni główkę przed nadmiernym nagrzaniem.

Zobacz też: Sposoby na usypianie niemowląt

Niemowlę a upały – unikaj przegrzania

Przegrzanie niemowlęcia może być wyjątkowo niebezpieczne i prowadzić do udaru cieplnego, podczas, którego występować mogą nudności, gorączka, osłabienie, silne bóle, zawroty głowy, dreszcze a nawet utrata przytomności. Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy udaru cieplnego u naszego niemowlaka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie. Można również robić okłady z wilgotnych ręczników, by obniżyć temperaturę skóry.

Niemowlę a upały – przewiewne ubranie z naturalnych tkanin

W trakcie upałów należy podjąć wyjątkowe starania, by uchronić naszego malucha przed przegrzaniem. Wspomnieliśmy już o parasolce przy wózku i nakryciach głowy, lecz to nie wszystkie wystarczające kroki. Pamiętajmy żeby ubrać nasze dziecko przewiewnie. Wybierzmy odzież wyprodukowaną z naturalnych tkanin, unikajmy sztucznych ubranek. Warto też zwrócić uwagę, by w ubranku nie było dodatkowych koronek czy guzików, które w trakcie upału mogą wywołać dodatkowe obrażenia skóry.

Zobacz też: Czy smoczek jest potrzebny?

Niemowlę a upały – schładzanie poprzez kąpiel

Dobrym pomysłem jest ochładzanie ciała niemowlaka poprzez kąpiel w letniej wodzie. Uważajmy jednak żeby woda nie była zbyt zimna. Duży kontrast między gorącym powietrzem a zbyt niską temperaturą wody może wywołać wstrząs i przeziębienie.

Niemowlę a upały – chłodne mieszkanie

Warto jest wietrzyć pomieszczenie mieszkaniowe. Nie odsłaniajmy zasłon, dzięki czemu zminimalizujemy przedostawanie się nadmiaru promieni słonecznych i zbyt dużej ilości gorącego powietrza do naszego domu. Pomoże to utrzymać chłód w pomieszczeniu. Można również skorzystać z wiatraków elektrycznych. Pamiętajmy jednak o tym, by chłodzić pomieszczenie, a nie niemowlaka. Ustawmy wiatraczki z dala od dziecka, tak by nadmuch nie był skierowany na niego.

Zobacz też: Jak radzić sobie z zaparciami u niemowląt?

Niemowlę a upały – podawaj płyny 

Upały sprzyjają również odwodnieniu, warto więc częściej karmić piersią lub podawać napoje, głównie wodę lub herbatkę. Utrzyma to odpowiedni poziom wody w organizmie niemowlaka.

Dzieci podczas upałów często bywają markotne, są bardziej zmęczone i senne a także spożywają mniejsze porcje posiłków dlatego starajmy się pomóc naszemu maluszkowi w te letnie, upalne dni.

Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Pleśniawki u niemowląt – przyczyny i leczenie

Gorączka u niemowląt – objawy i leczenie

O czym marzą kobiety?

Oceń