Narkotyki w ciąży – jak wpływają na rozwój nienarodzonego dziecka? Zażywanie narkotyków w ciąży jest ogromnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Niestety wciąż wiele kobiet nie ma świadomości, na jakie niebezpieczeństwo naraża swoje dziecko. Narkomania wciąż stanowi poważny problem wśród przyszłych matek. Jakie dokładnie skutki ma zażywanie środków odurzających podczas ciąży?

Narkotyki w ciąży

Stopień zagrożenia dla nienarodzonego dziecka zależy od tego, jakie substancje i w jakich dawkach kobieta przyjmuje. Nawet jednorazowo zażyty narkotyk może być śmiertelnie niebezpieczny dla płodu. Dzieje się tak głównie za sprawą silnie toksycznych substancji zawartych w narkotykach. Jeżeli kobiecie ciężarnej zdarzyło się zażyć narkotyk a nie jest uzależniona, istnieje ryzyko uszkodzenia płodu ale jest ono dużo mniejsze niż w przypadku matek silnie uzależnionych.

Zobacz też: Picie alkoholu w ciąży – jak wpływa na płód?

Wpływ środków odurzających na płód może być bardzo zróżnicowany, w zależności od rodzaju przyjmowanej substancji i jej stężenia. Narkotyki utrudniają przepływ krwi do łożyska, co skutkuje niedotlenieniem płodu oraz jego słabym odżywieniem. Niedobór tlenu utrudnia prawidłowy rozwój narządów wewnętrznych, może także powodować ich niewydolność. Noworodek, który w trakcie życia płodowego był przewlekle niedotleniony, może wykazywać cechy tak zwanego zespołu niedotlenienia. Takie dzieci cierpią na zaburzenia snu i koncentracji, mają słabe napięcie mięśniowe, wykazują także nadpobudliwość. Płód nie wytwarza enzymów metabolizujących substancje psychoaktywne, więc narkotyki łatwo przenikające przez łożysko są wyjątkowo szkodliwe. Niestety często dochodzi do uszkodzenia łożyska a narkotyki, które dostały się do płodu osiągają bardzo wysokie stężenie. Dzieci matek zażywających narkotyki w ciąży bardzo często mają niedostatecznie rozwinięte narządy i charakteryzują się niską wagą urodzeniową. Jak widać narkotyki w ciąży są bardzo niebezpieczne.

Zobacz też: Gorąca kąpiel w ciąży – czym grozi?

Narkotyki w ciąży – wpływ poszczególnych narkotyków na płód

Powikłania w trakcie ciąży to podstawowe skutki zażywania narkotyków. Heroina i morfina mogą powodować silne uzależnienie u noworodka. Zażywanie tych substancji często wywołuje przedwczesny poród, a dziecko może cierpieć na trudności z układem oddechowym i drgawki.

Amfetamina może prowokować odklejanie się łożyska, a także zapalenie błon płodowych. W niektórych przypadkach dochodzi do zahamowania rozwoju płodu lub nawet do jego obumarcia. Noworodki często rodzą się z niską wagą urodzeniową, są mniejsze i słabsze oraz posiadają obniżoną odporność organizmu a także są bardziej podatne na zakażenia.

Zobacz też: Czy podnoszenie rąk w ciąży szkodzi dziecku?

Wiele osób uważa, że marihuana to lekki narkotyk, który nie wywołuje poważnych skutków w funkcjonowaniu organizmu. Takie myślenie jest błędem szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych. Palenie marihuany zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia oraz powstawania wad wrodzonych. Dzieci, których matki paliły marihuanę w trakcie ciąży, są bardziej narażone na nowotwory oraz zaburzenia wzroku. Charakterystycznym zaburzeniem powstałym na skutek palenia marihuany przez kobiety ciężarne jest ospałość dzieci w pierwszym okresie ich życia, w przyszłości mogą mieć kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem i skupieniem uwagi co ma negatywny wpływ na zdolność uczenia się.

Zobacz tez: Palenie papierosów w ciąży – zagrożenia

Kokaina bardzo silnie hamuje rozwój płodu, ponieważ zwęża naczynia krwionośne doprowadzające krew do macicy i łożyska. Dziecko jest niedotlenione i nie otrzymuje niezbędnych substancji odżywczych, co hamuje jego rozwój. Przyjmowanie kokainy w pierwszym trymestrze może doprowadzić do poronienia. Noworodki matek zażywających kokainę w okresie ciąży mają niską wagę urodzeniową, są drażliwe i cierpią na zaburzenia rozwoju ruchowego.

Bez wątpienia, narkotyki w ciąży stanowią ogromne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać wszelkich środków odurzających.

Aktywna mama w domu i w pracy

Jak dbać o zdrowie jesienią i zimą?

Objawy depresji – podstępna choroba duszy

Oceń