Naprotechnologia jako skuteczna metoda leczenia niepłodności. Poczęcie dziecka i jego wychowywanie to ogromne szczęście dla wielu par. Dziecko to namacalny dowód miłości między dwojgiem ludzi. W życiu większości par przychodzi moment, w którym pragną swojego potomka i zaczynają starania by dziecko pojawiło się na świecie. Wielu parom udaje się to bez trudu i w niedługim czasie od rozpoczęcia starań, mogą cieszyć się wychowaniem potomka. Jednak jest duży odsetek par, które starają się o zajście w ciążę bezskutecznie. Dla takich par z pewnością pomocna jest metoda naprotechnologii.

Na czym polega naprotechnologia i w jakim celu się ją stosuje?

Naprotechnologia powstała 30 lat temu, jako skrót od słów (z ang.) Natural Procreative Technology. Jest metodą diagnozowania i leczenia niepłodności. Wynalazca tej metody, amerykański ginekolog prof. Thomas Hilgers, stwierdził, że większość przypadków niepłodności, które nie mają potwierdzonej medycznie przyczyny to niezdiagnozowane przypadki niepłodności uleczalnej. Naprotechnologia polega na dokładnym obserwowaniu kobiecego organizmu i stworzeniu na tej podstawie indywidualnych wytycznych dla par. Opiera się na metodach płodności Creightona. Obserwacja pomaga w podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego leczenia, typu leczenie hormonalne lub chirurgiczne oraz w ustaleniu najlepszego momentu współżycia. Naprotechnologia jest metodą w pełni naturalną, gdyż obserwuje się codzienne zmiany w organizmie kobiety, typu śluz, temperatura, samopoczucie itp. Ponadto jest w pełni bezpieczna dla kobiety oraz dla przyszłego dziecka.

Zobacz też: Ile kosztuje in vitro w Polsce?

Celem naprotechnologii jest zdiagnozowanie przyczyny niepłodności i wyeliminowanie jej. Leczenie naprotechnologią składa się z szeregu czynników i obejmuje: monitorowanie przebiegu cyklu metodą Creightona, leczenie hormonalne, diagnostykę USG, diagnostykę histerskopową, laparoskopię diagnostyczną i zabiegową, chirurgię rekonstrukcyjną w obrębie miednicy mniejszej, badanie drożności jajowodów oraz badanie parametrów nasienia. Przeciętna długość leczenia metodą naprotechnologii trwa 24 miesiące, jednak wielu parom udaje się począć dziecko przed upływem tego czasu.

Jakie problemy wywołujące niepłodność leczy naprotechnologia?

Leczenie metodą naprotechnologii prowadzi do eliminacji czynników wywołujących problemy z zajściem w ciążę. Do takich czynników należą: endometrioza, zespół policystycznych jajników, zrosty, niedrożność jajowodów, zaburzenia hormonalne. Ponadto naprotechnologia eliminuje problemy przedwczesnych porodów, zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy silnych bólów menstruacyjnych. Istnieją jednak przypadki, w których zastosowanie naprotechnologii będzie nieskuteczne, a zajmie wyłącznie czas pacjenta i lekarza. Do takich przypadków należy niepłodność mechaniczna, np. związana z brakiem jajników, macicy itp., niepłodność w wyniku nieodwracalnych zmian endometriotycznych czy defektów anatomicznych kobiety i mężczyzny.

Zobacz też: Inseminacja jako jedna z metod wspomagania rozrodu

Jaka jest skuteczność naprotechnologii?

Naprotechnologia jest bardzo skuteczną metodą leczenia niepłodności. Jej skuteczność wynosi ok. 97%. Nie jest to jednak ilość ciąż, do których doszło w wyniku leczenia naprotechnolgią, a jedynie trafność diagnozy. Sama diagnoza niestety nie gwarantuje poczęcia. Wszystko jest zależne od przyczyny niepłodności, jednak mimo skutecznej diagnozy, może okazać się, że naturalne zapłodnienie nie będzie możliwe.

Czy naprotechnologia jest tym samym co in vitro?

Często obie te metody są porównywane przez media. Zwolennicy jednej metody starają się wykazać wady tej drugiej. Naprotechnologia bywa nazywana alternatywą zapłodnienia in vitro. Nie można jednak obu tych metod mierzyć jedną miarą. To zupełnie różne metody, które mają inne cele. Kluczem do sukcesu w naprotechnologii jest odpowiednia diagnoza oraz eliminacja przyczyny niepłodności. W momencie eliminacji problemu, możliwe staje się poczęcie dziecka. Jednak metodę tę stosuje się w przypadku kiedy niepłodność jest uleczalna. Dla około 60% przypadków niepłodności naprotechnologia jest bezradna.

Natomiast in vitro to metoda leczenia oraz zabieg zapłodnienia pozaustrojowego. Oferowana jest parom, którym medycyna nie jest w stanie pomóc, aby mogły począć dziecko naturalnie. Dla nich metoda in vitro staje się jedyną i ostateczną szansą na zapłodnienie.

Jak wykonać test ciążowy?

Macierzyństwo i życie – co się zmienia? 

Brzuch po porodzie – jak zmienia się ciało po ciąży?

Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Oceń