Dobra pozycja do spania w ciąży pozwala ograniczyć dyskomfort podczas snu i ułatwi zasypianie. Kobiety będące w ciąży, układając się do snu zastanawiają się często, w jaki sposób powinny się położyć, by nie zaszkodzić zarówno dziecku, jak i sobie. Odpowiednia pozycja do spania jest bardzo ważna. Kierując się opiniami lekarzy, idealnym rozwiązaniem wydaje się być spanie na lewym boku. Istnieje szereg przesłanek, dzięki którym taka forma układania się do snu lub drzemki jest optymalna.

Najlepsza pozycja do spania w ciąży – na lewym boku

Dlaczego w ciąży warto spać na lewym boku? Przede wszystkim leżenie na lewym boku umożliwia dostarczenie łożysku i maluchowi w macicy odpowiedniej ilości krwi. Dzięki takiemu położeniu, dziecko ma zapewnioną odpowiednią dawkę tlenu i składników odżywczych i przez to rozwija się prawidłowo, a jednocześnie jest spokojniejsze nie budząc mamy ze snu poruszaniem się czy kopaniem.

Podczas leżenia w takiej pozycji lepiej pracuje jednak nie tylko układ krwionośny ciężarnej kobiety, ale także jej  nerki, które w łatwy sposób mogą odprowadzić produkty przemiany materii i nadmiar płynów z organizmu. Dodatkowo spanie na lewym boku zmniejsza ryzyko wystąpienia hemoroidów i obrzęków.

Pomimo faktu, że spanie na lewym boku jest najbardziej korzystne dla ciężarnej matki i jej dziecka, dopuszczalne w trakcie ciąży jest spanie na prawym boku, plecach, a nawet na brzuchu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że te pozycje są dopuszczalne tylko do określonego miesiąca ciąży.

Zobacz też: Gorąca kąpiel w ciąży – czym grozi?

Pozycja do spania w ciąży –  na plecach lub na prawym boku

Choć wydawałoby się, że klasyczne pozycje do snu polegające na ułożeniu się na plecach lub na prawym boku są bezpieczne, należy z nich zrezygnować najpóźniej w 3 miesiącu ciąży. Takie pozycje mogą powodować bowiem ucisk na kręgosłup spowodowany powiększającą się macicą, a także związany z tym ucisk na żyłę główną dolną odpowiadającą za odprowadzanie krwi z dolnych partii ciała, bezpośrednio do serca. Skutkiem tego może być niedotlenienie matki i dziecka sprawiając, że  mniejsza ilość tlenu i składników odżywczych docierają do płodu, z kolei mama może odczuwać przykre bóle głowy i osłabienie. Może także dochodzić do omdleń.

Pozycja do spania w ciąży –  na brzuchu

W początkowej fazie ciąży (mowa tutaj o pierwszych trzech miesiącach tego okresu), dopuszczalne jest także spanie przyszłej mamy na brzuchu bez obaw, że zagrozi to zdrowiu rozwijającego się dziecka. Wynika to z faktu, że macica, w której znajduje się płód, ma bardzo mocne ściany, które chronią go przed uszkodzeniami. Spanie na brzuchu jest bardzo wygodne i często praktykowane przez kobiety także gdy nie znajdują się one w ciąży. Z tego przyzwyczajenia dla własnej wygody i zdrowia dziecka warto jest jednak zrezygnować po pierwszym trymestrze ze względu na zbyt duży ucisk na powiększający się brzuch.

Zobacz też: Czy podnoszenie rąk w ciąży szkodzi dziecku?

Pozycja do spania w ciąży – poduszki dla przyszłych mam

Pozycja do spania w ciąży jest bardzo ważna, pomimo odpowiedniego ułożenia się do snu, u kobiet w ciąży mogą pojawić się problemy z zasypianiem lub brakiem możliwości kontynuowania snu po przebudzeniu się. Rozwiązaniem w takim przypadku może być zakup specjalnej poduszki przeznaczonej dla kobiet w ciąży.

Poduszki dla kobiet w ciąży kształtem przypominają rogala lub literę C. Poduszka ma optymalną wielkość i jest dostosowana do wzrostu każdej kobiety. Doskonale sprawdzają się one podczas spania na lewym boku. Wystarczy podłożyć górną część takiej poduszki pod głowę, a dolną umieścić między nogami, aby w znaczący sposób zwiększyć wygodę snu i ograniczyć dolegliwości nocne związane z ciążą. Wiele kobiet ciężarnych odczuwa dyskomfort podczas snu, taka poduszka nie tylko pozwoli na łatwiejsze zasypianie ale także polepszy jakość odpoczynku a w późniejszym czasie można wykorzystać ją do np. karmienia piersią czy relaksu na kanapie.

Po czym poznasz, że jesteś w ciąży?

Strach przed ciążą – sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe? 

Piękne włosy, gęste rzęsy i skóra pełna blasku

Oceń