Na czym polega in vitro? Zabieg in vitro to metoda zapłodnienia laboratoryjnego, pozwalająca na posiadanie potomstwa przez pary, które z powodu różnego rodzaju problemów, pomimo podjętych prób, nie mogą doprowadzić do zapłodnienia metodą naturalną, ze względu na takie przyczyny, jak chociażby: męska niepłodność, zatkane jajowody, zrosty w macicy, endometrioza czy zaawansowany wiek kobiety.

Na czym polega in vitro? Zabieg in vitro i jego przebieg

W skrócie jest to metoda zapłodnienia pozaustrojowego, w której do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety. Wykorzystuje się do tego celu pobrane od kobiety komórki jajowe i od mężczyzny – spermę, łącząc je ze sobą w warunkach laboratoryjnych i następnie transportując tak powstały ludzki embrion bezpośrednio do macicy.

Zobacz też: In vitro – krok po kroku

Zabieg in vitro poprzedzają badania wzrostu komórek jajowych u kobiety. Pozwalają one na wykrycie momentu, w którym pojawiają się u niej komórki jajowe. Dzięki podaniu specjalistycznych leków, można ten proces kontrolować, co pozwala w trakcie jednego cyklu miesiączkowego na pobranie jednocześnie kilku jajeczek. Samo zaś pobranie kobiecych komórek jajowych odbywa się w trakcie zabiegu chirurgicznego, podczas którego przy znieczuleniu, wprowadza się przez pochwę do jajników specjalną sondę.

Kolejny etap metody zapłodnienia in vitro, obejmuje pobranie spermy od przyszłego ojca. Aby zwiększyć szanse na zapłodnienie, pobranie to powinno nastąpić po minimum 3-4 dniach abstynencji seksualnej. Spermę uzyskuje się przez masturbację lub nakłucie najądrza. Po pobraniu komórek jajowych i męskiego nasienia, łączy się je ze sobą w specjalnym inkubatorze. Po około 18 godzinach od połączenia, można już ocenić, czy doszło do zapłodnienia, czy też będzie trzeba podjąć kolejne próby. Jeśli cała operacja zakończyła się sukcesem, w 2 doby po połączeniu, komórki ludzkie powinny zacząć się dzielić, dlatego w trzeciej dobie lekarz wprowadza 2 do 3 embrionów, składających się z 4 do 8 komórek. Wprowadzenie 2 lub 3 embrionów naraz ma zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia kobiety w ciążę. W celu transferu embrionów do macicy, korzysta się ze specjalistycznego wziernika, który odsłania szyjkę macicy. Same zaś zarodki, w trakcie transferu są zawieszone w płynie, by ułatwić ich zagnieżdżenie się w macicy.

Zobacz też: Naprotechnologia – leczenie niepłodności

Jeśli pozostaną jeszcze w zapasie embriony, które nie będą wprowadzone przy danej operacji, dokonuje się ich zamrożenia w temperaturze 180 stopni, za pomocą ciekłego azotu. Takie embriony będą przydatne w przypadku gdy nie dojdzie do zajścia w ciążę za pierwszym razem, ale także wtedy, gdy para będzie planowała kolejne dziecko.

Warto wiedzieć na czym polega in vitro, metoda ta jest bardzo przydatna dla osób, które pragną posiadać własne potomstwo ale z powodu pewnych przyczyn nie mogą dokonać tego w naturalny sposób. 

Inseminacja jako jedna z metod wspomagania rozrodu

Skuteczność in vitro – jaka szansa na zapłodnienie?

Aktywna mama w domu i w pracy

Oceń