Mdłości i wymioty w ciąży

Czy Ty też ich doświadczyłaś? Czas ciąży kojarzy nam się z pięknym okresem naszego życia, gdzie wszystko jest idealne. Tatuś przyszłego dziecka głaszcze mamę po brzuszku a ona uśmiechnięta spokojnie czeka na rozwiązanie. No tak, obraz jak z bajki. Niestety rzeczywistość troszkę jest inna. Temat, który chciałam poruszyć dotyczy objawów ciążowych, które zaczynają się już w pierwszym trymestrze ciąży a konkretnie chodzi o mdłości i wymioty w ciąży. O swoich doświadczeniach postanowiła opowiedzieć nam Pani Agnieszka.

Zobacz też: Macierzyństwo i życie – co się zmienia?

Mdłości i wymioty w ciąży

“Moja przygoda z macierzyństwem zaczęła się dopiero w wieku 30 lat. Wcześniej byłam zbyt zajęta sobą i karierą, nie myślałam o potomstwie. Lecz sytuacja zmieniła się w jednym momencie, gdy poczułam, że właśnie teraz muszę mieć dziecko, że zegar biologiczny tyka i to jest mój ostatni czas na zajście w ciążę. Miałam przykład na moich koleżankach, które w młodym wieku nie mogły mieć dzieci lub musiały się bardzo długo leczyć, by zajść w ciążę. Na szczęście ja nie miałam takich problemów i udało mi się to dość szybko. Gdy test ciążowy pokazał pozytywny wynik, byłam najszczęśliwszą osobą na świecie. Moje wyobrażenia na temat ciąży i macierzyństwa były wręcz jak z bajki.

Szczerze mówiąc, wiedziałam że kobiety czują się niedyspozycyjne z powodu porannych mdłości a także męczą je wymioty w ciąży, lecz myślałam, że te objawy są chwilowe i szybko ustępują. Taka była moja wizja. No cóż, nie musiałam długo czekać, by spaść z obłoków na ziemię. W momencie, gdy zaszłam w ciążę wszystko zmieniło się diametralnie. Po około miesiącu pojawiły się pierwsze uciążliwe objawy.

Zobacz też: Czym grozi gorąca kąpiel w ciąży?

Zaczęło się od delikatnych dolegliwości w żołądku o poranku przez kilka dni, by później stan ten przerodził się w stały, nieustający dyskomfort w dzień i w nocy. Nudności odczuwałam cały czas a wymioty w ciąży towarzyszyły mi w godzinach wieczornych. Chwile ulgi były tylko wtedy, gdy zasypiałam lecz budził mnie głód około godziny drugiej i objawy znów powracały nie dając mi zasnąć. W efekcie spałam po cztery, pięć godzin na dobę. Objawy nie ustępowały ani na chwilę, jedynie zwalniały natężenie. Byłam odcięta całkowicie od życia, od świata, nic nie robiłam tylko leżałam w łóżku półprzytomna. Zjadałam może 1700 kcal w ciągu doby, gdyż ból brzucha nie pozwalał mi na spożycie czegokolwiek. Musiałam wmuszać w siebie jedzenie, co nie było dla mnie łatwe, ponieważ objawy żołądkowe podczas posiłku nasilały się. W efekcie niedożywienia schudłam trzy kilogramy. Mdłości ustąpiły w czwartym miesiącu a ja normalnie zaczęłam przybierać na wadze.

Zobacz też: Czy podnoszenie rąk w ciąży szkodzi dziecku?

Nie wiem czy mam prawo narzekać na mój stan, bo niektóre kobiety przecież mają gorzej. Znam ciężarne, które do siódmego miesiąca czuły mdłości i wymiotowały bardzo często. To doprowadziło do wyniszczenia organizmu i wizyty w szpitalu z zaleceniem podania kroplówki. Lecz znam też kobiety, które nie miały żadnych uciążliwych objawów takich jak mdłości i wymioty w ciąży. Twierdziły, że czuły się bardzo dobrze i mogły przenosić góry. Każda z nas jest inna, każda z nas przechodzi ten wspaniały czas inaczej ale jedna rzecz nie ulega wątpliwości – skarb, który pojawi się na świecie jest wart największego poświecenia”

Czy kawa jest zdrowa? Wady i zalety kawy

Czy sól jest zdrowa? Wpływ soli na organizm człowieka

Domowe sposoby na zatoki – jak leczyć zapalenie zatok?

Oceń