Wiele kobiet zastanawia się, co czuje dziecko, gdy mama wraca do pracy? Mają wyrzuty sumienia, że zostawiają swoją pociechę w domu. Decyzja czy wrócisz do pracy czy jeszcze poczekasz z karierą zawodową i poświęcisz się dziecku należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Zapewne sporo nie tylko dobrych chwil ale i stresu, a przede wszystkim czasu zajęło Ci dotarcie do zawodowego miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. Prawdopodobnie jesteś też bardzo szczęśliwa, mając pod sercem nowe życie, które się w Tobie rozwija. I w tym momencie pojawiają się pytania: Co dalej? Jak nie stracić pozycji, na którą tak ciężko pracowałam, a jednocześnie być dobrą matką? Jak połączyć karierę z macierzyństwem? Te pytania, nierzadko spędzają sen z naszych powiek. Sama przeszłam przez ten etap, więc doskonale rozumiem emocje, które w takim momencie Tobą targają. Niestety, na te i inne pytania nie ma jednej odpowiedzi. Sprawa jest bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego gdzie pracujesz, jakie masz relacje z szefem i czego naprawdę chcesz?

Jak macierzyństwo wpływa na psychikę kobiety i zmienia jej życie dowiesz się tutaj.

Mama wraca do pracy

Jeśli pracujesz w dużej korporacji, szanse na połączenie bycia mamą i wydajnym pracownikiem są niestety niezbyt wielkie, jednak zawsze jakieś są. I tu ważny jest ten drugi aspekt, o którym wspomniałam, a mianowicie Twój szef. Być może, uda Ci się z nim wynegocjować taki system pracy byś mogła spełniać się w obu rolach, a może nawet zostać docenioną. Niestety wciąż wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy jakim skarbem jest pracująca mama, gdyż jej organizacji i samodyscypliny nie jest w stanie zastąpić najlepszy kolega z za biurka. Zwykle słyszymy, że taka pracownica będzie brała dużo wolnego, ponieważ dzieci chorują oraz inne wytarte slogany, jednak mało kto dostrzega ukryty potencjał takiej kobiety. Zakładając, że faktycznie w domu może czekać chore dziecko, “biznes-mama” uwinie się ze zleceniem nie w 6 godzin, a w 3.

Ostatni aspekt, o którym wspomniałam to Twoje wewnętrzne przekonania. Przed podjęciem decyzji, rozpatrz wszystkie za i przeciw powrotu do pracy, ponieważ jeśli będzie Cię ona męczyć i frustrować, będziesz zwyczajnie nieszczęśliwym człowiekiem, a jak wiadomo “szczęśliwa mama, to szczęśliwe dzieci”. Jeżeli masz potrzebę wrócić do pracy zaraz po zasiłku macierzyńskim, po prostu to zrób a po pracy skup całą uwagę na swoim maleństwu, by czuło się kochanie przez swoją mamusię. Jeżeli uważasz, że roczne dziecko jest jeszcze za małe by na kilka godzin rozstało się z mamą to zostań z nim jeszcze kilka miesięcy, by mogło nacieszyć się twoją obecnością. 

Co robić, gdy niemowlę nie chce jeść dowiesz się w tym artykule.

Co czuje dziecko, gdy mama wraca do pracy? Na pewno będzie za tobą tęsknić, dlatego warto zostawić maleństwo pod opieką bliskich mu osób jak babcia. Jeżeli nie masz tej możliwości to skorzystaj z usług niani. Najlepiej zatrudnić ją na kilka tygodni przed pójściem do pracy, by dziecko przyzwyczaiło się i zaakceptowało nową opiekunkę.

Własny biznes i macierzyństwo

Zupełnie inaczej ma się sprawa z połączeniem kariery i macierzyństwa, jeśli prowadzisz swój biznes. Jaki by on nie był, jeśli jesteś swoim szefem, wiesz najlepiej ile czasu musisz poświęcić na pracę, a ile możesz spędzić z dzieckiem. W takiej sytuacji sama organizujesz sobie swój dzień, który zapewne przynajmniej na początku, będzie podporządkowany pod najmłodszego członka rodziny. Dzięki temu nie opuszczasz swojego dziecka i możesz spełnić się zawodowo jako bizneswoman. 

Jeżeli nie pracujesz to jest to dobry czas, by założyć własną działalność, która pozwoli Ci na jednoczesne zajmowanie się maluszkiem. Dużo możliwości daje nam praca przez Internet, swój własny sklep internetowy czy blog to jeden z pomysłów na realizowanie siebie podczas wychowywania dziecka a nie zaburzy mocnej więzi łączącej dziecko i matkę. Dowiedz się jak otworzyć własny sklep internetowy.

Jak już wspomniałam wcześniej, połączenie kariery z macierzyństwem, jak najbardziej jest możliwe, jednak jak to zrobić zależy od Ciebie i ludzi których masz wokół siebie.

Jak macierzyństwo zmienia życie kobiety?

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Kiedy niemowlę zaczyna uśmiechać się do rodziców?

 

Oceń