Mama i dziecko – więź rodzica z noworodkiem. Miłość kobiety do dziecka tworzy się naturalnie, od chwili poczęcia. Matka nosi dziecko w łonie przez 9 miesięcy, przez co ma możliwość poznać jego ruchy, temperament, nastroje. Miłość macierzyńska, biologiczna więź matki z dzieckiem sprzyja lepszemu zrozumieniu malucha tuż po jego narodzinach, matka jest przygotowana na jego przyjście.

Mama i dziecko – nierozerwalna więź

Miłość, która rodzi się między matką a dzieckiem jest bezwarunkowa. W chwili narodzin kobieta odczuwa ogromne szczęście ponieważ wydała na świat nowe życie. Karmienie piersią dodatkowo wzmaga to uczucie i buduje nierozerwalną więź, którą nikt nie jest w stanie zniszczyć. Życie mamy całkowicie się zmieni, teraz najważniejsze będzie dobro maluszka, ważne by był nakarmiony, przebrany, wykąpany i utulony do snu. Częste noszenie i kołysanie, przytulanie oraz głaskanie to czynności, które przywiązują noworodka do swojej mamy. Kobieta przez całe życie będzie chronić swoje dziecko, dbać o jego zdrowie i szczęście.

Zobacz też: Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Mama i dziecko – rola taty jako rodzica

Gorzej mają mężczyźni, dla których narodziny dziecka są nową i stresującą sytuacją. Stereotyp, że dla maleństwa najważniejsza jest matka i nic nie jest mu więcej potrzebne, powoduje, że ojcowie usuwają się w pierwszych okresach życia dziecka. Dodatkowo pojawienie się nowego członka rodziny zmienia dotychczasowy porządek życia. W centrum zainteresowania jest teraz maleństwo i pochłania ono większą część czasu kobiety, która ma go coraz mniej dla swojego partnera. Ojcowie w takiej sytuacji całkowicie poświęcają się sprawom zawodowym, uciekają z domu, przez co coraz bardziej oddalają się od partnerki i dziecka.

Taki scenariusz można zaobserwować na co dzień i niestety jest on najgorszy z możliwych. Mężczyzna już od początku powinien starać się nawiązać kontakt z dzieckiem. Głaskanie brzucha kobiety, mówienie spokojnym głosem do maluszka są idealnym pierwszym krokiem w tej długiej drodze. Mężczyzna zaczyna czuć obecność nowego członka rodziny jeszcze przed jego urodzeniem. Gdy maluszek już pojawi się w domu, mężczyzna zamiast uciekać, powinien pomóc kobiecie w obowiązkach przy dziecku, odciążyć ją trochę. Kobieta nie będzie też tak zmęczona i ujrzy swojego partnera w pozytywnym świetle.

Zobacz też: Aktywna mama w domu i w pracy

Dzięki temu nie ucierpi także ich związek, bo najgorsze jest, kiedy dwoje kochających się ludzi obwinia się i wypomina sobie żale. A mężczyzna nawiąże bliski kontakt z dzieckiem, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Wspólne głaskanie, śpiewanie kołysanek i noszenie nie są przecież takie straszne. A są doskonałym dowodem na tworzącą się bliskość wszystkich członków rodziny. Bo dziecko to przecież owoc miłości dwojga ludzi, więc nie powinno dzielić, a łączyć.

Mama i dziecko to jedność, lecz nie można zapominać, że rola taty w wychowaniu dziecka jest też bardzo ważna. Zachęcajmy ojców, by nie skupiali się tylko na pracy i częściej uczestniczyli w życiu rodzinnym.

Macierzyństwo i życie – co się zmienia?

Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Pozytywny stres – jak działa na organizm człowieka?

Oceń