Macierzyństwo i życie –  co się zmienia? Macierzyństwo i ojcostwo to jedno z największych wyzwań, jakie natura stawia przed człowiekiem. To stan, który wywołuje w ludziach ogromne zmiany, zarówno w ich psychice, jak i w codziennym funkcjonowaniu. Przewartościowaniu ulega wiele dotychczasowych zasad, zmiany zachodzą w naszym – ludzkim myśleniu o sobie i innych, zaczynamy dostrzegać zupełnie nowe pokłady umiejętności i zdolności. Zastanówmy się jednak, jak macierzyństwo zmienia życie kobiety? Bo to przecież na jej barkach spoczywa większość obowiązków (przynajmniej na początkowym etapie życia malucha) i w końcu to ona przez 9 miesięcy nosiła w swoim brzuchu bezcenny skarb, jakim jest dziecko.

Macierzyństwo – życiowa rewolucja

Bycie matką wyzwala w każdej z Pań mnóstwo nieznanych wcześniej umiejętności oraz nieznanych i niedoświadczanych do tej pory emocji. To prawdziwa życiowa rewolucja, która powoduje przewartościowanie mnóstwa spraw oraz wielu dotychczas wyznawanych zasad. Oczywiście jest to rewolucja przebiegająca w różnym stopniu i z różną intensywnością, która zależy od jednostkowych przypadków. Jednak zasadniczo zmiany zachodzą na kilku najważniejszych dla każdego z nas płaszczyznach: praca i kariera, relacje z partnerem, relacje z własną matką.

Zobacz też: Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Macierzyństwo i życie – zmiana priorytetów

Macierzyństwo to przede wszystkim przewartościowanie priorytetów. W większości przypadków na pierwszy plan wysuwa się dziecko. To jego potrzeby oraz zdrowie, samopoczucie i bezpieczeństwo stają się najważniejszą spośród wszystkich rzeczy. Reszta spraw (przynajmniej na początkowym etapie macierzyństwa) schodzi na drugi plan. Zadowolone, zdrowe i zadbane dziecko, to zadowolona matka, choć w wielu przypadkach równocześnie matka wyczerpana wdrażaniem się do nowej roli, karmieniem noworodka, jego pielęgnacją i spełnianiem jego podstawowych potrzeb.

W raz przyjściem na świat ukochanego dziecka dotychczasowe życie całkowicie się zmienia. Niegdyś istotne były przyjemności, wakacje, podróże, zabawa a dziś najważniejsze jest dobro maluszka. Czy nie jest mu za zimno, czy kocyk go nie uwiera, czy pieluszka jest przebrana, czy wystarczająco się najadło, czy katar nie utrudnia mu oddychania itp. Można by wymieniać miliony takich sytuacji w których matka odstawia wszystko na drugi plan i zajmuje się swoją pociechą. To jest właśnie macierzyństwo i życie, które zmienia się diametralnie.

Zobacz też: Kwas foliowy przed ciążą oraz w ciąży – jaka dawka?

Macierzyństwo i życie – wkroczenie w dorosłość

Nie bez przyczyny uważa się, że posiadanie własnego potomstwa to prawdziwe wkroczenie w dorosłość. Wraz z pojawieniem się na świecie noworodka, w życiu każdej kobiety zachodzą zmiany, które weryfikują jej dotychczasowe spojrzenie na świat z zupełnie nową rolą – matki. Konieczność zadbania o niemowlę, które zupełnie zdane jest na czyjąś opiekę, czułość i bezwzględną pomoc oraz ciągłą dyspozycyjność sprawia, że każda kobieta właśnie w tym momencie przechodzi swoisty test na dorosłość. Warto wspomnieć też o sytuacji, kiedy wiele młodych dziewczyn po narodzinach dziecka z zafascynowanych sobą egoistek staje się dojrzałymi i świadomymi swojego macierzyństwa kobietami walczącymi jak lwice o dobro i zdrowie swojego maluszka. Pojawiające się poczucie odpowiedzialności za dziecko sprawia, że stajemy się zupełnie innymi osobami, gotowymi rzucić się na pomoc dziecku w każdej chwili, nawet kiedy jest ono już dorosłym człowiekiem.

Emocje – paniczny lęk o dziecko

Istota, którą matka wydała na świat jest najcenniejszym skarbem, który mogła otrzymać od losu. Kobieta mocno angażuje się w wychowanie dziecka, dba o to, by nie dosięgły go negatywne doświadczenia, by było zdrowe i szczęśliwe oraz otacza opieką w taki sposób aby nie stała mu się krzywda w codziennym życiu. Przykładem może być sytuacja, gdy matka zaniepokojona o swojego noworodka często wstaje w nocy, by sprawdzić czy oddycha.

Inny przykład to kolka u niemowlaka, która jest bardzo trudnym okresem w życiu malca i młodych rodziców. Matka zrobi wtedy wszystko, aby ulżyć w cierpieniu swojemu maluszkowi poprzez okazywanie takich gestów jak pogłaskanie i przytulenie. Działa to na dziecko bardzo uspokajająco, gdyż maluszek czyje w ramionach matki bezpieczeństwo i beztroskę. Inna sytuacja pokazująca lęk i troskę o dziecko następuje wtedy, gdy zaczyna się podnosić łapiąc za szczebelki od łóżeczka lub różne przedmioty umieszczone w domu. Matka z zaangażowaniem i cierpliwością jest cały czas przy dziecku i pilnuje by nie upadło i nie uderzyło się w główkę. Matka boi się o swoje potomstwo przez całe życie, nawet jak są już dorosłymi kobietami czy mężczyznami to matczyna troska powoduje, że zrobi wszystko, by było im w życiu jak najlepiej.

Zobacz też: Najlepsza pozycja do spania w ciąży

Macierzyństwo i życie – kariera

Wraz z przyjściem na świat malucha, wiele z Pań spowalnia tempo swojej pracy. Nie oznacza to wcale, iż w pracy zawodowej kobieta staje się mniej cennym niż do tej pory pracownikiem. Zmienia się co prawda jej dyspozycyjność oraz możliwości pracy w nadgodzinach, jednak nie zmniejsza się w żadnym przypadku jakość jej pracy. Mało tego, z wielu badań przeprowadzanych w tym kierunku wynika, iż u mam polepsza się zdecydowanie umiejętność planowania. Nowe umiejętności organizacyjne to doskonały atut takiego pracownika. Zatem mit o tym, iż macierzyństwo to wróg kariery powinien przejść zdecydowanie do lamusa, a zastąpiony zostać faktami, iż matka-pracownik, to cenny nabytek.

Macierzyństwo i życie – nowe relacje z partnerem

Macierzyństwo wyzwala nowe pokłady czułości zarówno względem dziecka, jak i partnera. Pojawienie się na świecie noworodka powoduje, iż w zupełnie nowym świetle kobieta spogląda na swojego dotychczasowego partnera, doceniając w nim jego oddanie, troskę i cierpliwość jaką obdarza swoje dziecko.

Zobacz też: O czym marzą kobiety? 

Macierzyństwo i życie…

Zmiany, które następują w życiu i przede wszystkim w psychice kobiety są bardzo pozytywne. Nabywamy cechy, które wcześnie były nam obce. Stajemy się bardziej spostrzegawcze, bardziej zmotywowane i skuteczniejsze w działaniu, dobrze zorganizowane, odporne na stresujące sytuacje a także budzą się w nas niesamowite pokłady empatii. Bycie matką jest najpiękniejszym a jednocześnie najbardziej odpowiedzialnym zadaniem, które na tym świecie zostało przydzielone nam kobietom.

Macierzyństwo i życie – co się zmienia? Zmienia się wszystko, już nic nigdy nie będzie wyglądało tak jak kiedyś. Mamy więcej obowiązków ale jesteśmy bardzo szczęśliwi, że posiadamy taki słodki i kochany skarb w domu, którym jest dziecko.

Tokofobia – paniczny lek przed porodem

Lęk przed ciążą- sprawdź czy dotyczy też Ciebie?

Jak sobie radzić z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Palenie papierosów w ciąży – zagrożenia

Oceń