Kiedy noworodek zaczyna widzieć?Po opuszczeniu ciała matki, dziecko musi dostosować się do nowych warunków życia. Dotyczy to w szczególności jego zmysłów. Mózg nowo narodzonego dziecka nie pracuje jeszcze na pełnych obrotach i dopiero z czasem dostosowuje się do nowej sytuacji. W pierwszych dniach życia dziecko posiada już w dużej mierze rozwinięty zmysł węchu i smaku, lecz jeśli chodzi o wzrok, musi minąć kilka miesięcy, by odpowiednio się on ukształtował.

Co widzi noworodek w pierwszych dniach swojego życia?

W pierwszych dniach swojego życia noworodek widzi jedynie obiekty, które znajdują się w odległości około 20 centymetrów od jego oczu. Noworodek lepiej widzi przy tym to, co jest na obrzeżach jego pola widzenia. Jest to tzw. widzenie peryferyjne. Ostrość widzenia u noworodka jest nawet 30 razy niższa niż u dorosłej osoby. Dziecko nie tylko nie widzi wyraźnych rysów twarzy, ale nie rozróżnia dobrze także kolorów (prócz najbardziej kontrastujących ze sobą, jak np. czerni i bieli). W pierwszych dniach życia noworodka warto jest pobudzać wzrok przez przybliżanie do jego oczu kolorowych zabawek, białej kartki z grubymi liniami, które zostały narysowane czarnym markerem lub po prostu swojej twarzy. Czasami rodzicom wydaje się, że dziecko ma zeza ponieważ nie umie skoordynować ruchów gałek ocznych. Jest to całkowicie normalne, po około trzech miesiącach zez ustępuje samoistnie.  Jeżeli stan ten nie minie to należy udać się na konsultacje lekarską.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy noworodek zaczyna widzieć prawidłowo?

Wzrok u noworodka rozwija się stopniowo. Od narodzin dziecko uczy się skupiać wzrok na przedmiotach i osobach, które je otaczają. Na samym początku nie do końca się mu to udaje, ale z czasem opanowuje ono pracę mięśni rzęskowych, które są odpowiedzialne za działanie soczewki oka. Umiejętność odpowiedniego skupiania wzroku zostaje opanowana najczęściej około drugiego miesiąca życia. Tyle samo czasu zajmuje dziecku nauka rozróżniania kolorów. Około 3 miesiąca życia dziecko zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z rodzicami i innymi otaczającymi je osobami. Pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia dziecko potrafi już przewidywać, w którym miejscu znajdzie się przedmiot będący w ruchu. Z kolei około 7 miesiąca życia wzrok dziecka jest już praktycznie tak samo rozwinięty, jak u osoby dorosłej. Tyle czasu jest potrzebne, by posiadło ono zdolność postrzegania głębi. Gdy wzrok jest już odpowiednio rozwinięty, dziecko zaczyna naukę chodzenia.

Obserwacja zachowań dziecka – klucz do wykrycia wad wzroku

Rodzice często zastanawiają się kiedy noworodek zaczyna widzieć i czy prawidłowo się rozwija. Warto jest obserwować zachowania dziecka w określonym wieku pomagając mu rozwijać wzrok. Jeśli zauważymy nieprawidłowości w tej kwestii, w szczególności gdy dziecko będzie obojętne na nasze działania lub gdy pojawią się opóźnienia w rozwoju wzroku, należy udać się do lekarza, by zbadał co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i wdrożył odpowiednie leczenie lub też zastosował okulary korekcyjne.

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Kiedy dziecko przesypia cała noc?

Oceń