Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać? Pierwszy uśmiech dziecka jest tym, na co wielu rodziców czeka z niecierpliwością. To dla nich bardzo ważne wydarzenie. Świadczy ono o tym, że dziecko jest zadowolone, zdrowe i dobrze się rozwija, ponieważ świadomie reaguje na kontakt z drugą osobą.

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać? – nieświadomy i świadomy uśmiech u dziecka

Należy rozróżnić przypadkowy uśmiech niemowlaka będący reakcją na procesy fizjologiczne i świadomy uśmiech związany z interakcją z otoczeniem. Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać? Dzieje się to zazwyczaj już kilka dni po jego urodzeniu. Takie uśmiechy są jednak efektem reakcji na pełny brzuszek czy siusianie. Mogą się one także pojawić w trakcie snu. Pierwszy świadomy uśmiech u dziecka pojawia się zazwyczaj pomiędzy piątym, a dziewiątym tygodniem życia.

Zobacz też: Czy smoczek jest potrzebny?

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać? – jak sprawić by dziecko świadomie się uśmiechało?

Uśmiech na twarzy dziecka jest często jego reakcją na uśmiech drugiej osoby, dlatego w tym okresie życia dziecka, warto jest często się do niego uśmiechać, robić miny i grymasy i śmiać się przy nim, by taki uśmiech u niego wywołać. Dziecko szybko się uczy poprzez obserwację swojego otoczenia, dlatego trzeba poświęcić mu należytą uwagę.

Kiedy warto wybrać się do specjalisty?

Rodziców dziecka powinna zaniepokoić sytuacja, gdy maluszek nie odpowiada uśmiechem na ich uśmiech, a przekroczyło już czwarty miesiąc swojego życia. Brak reakcji dziecka na uśmiech drugiej osoby, jak i brak samodzielnego uśmiechania się, mogą wynikać z wielu przyczyn. Niestety są one często wynikiem problemów zdrowotnych dziecka związanych ze wzrokiem, słuchem lub innych poważnych chorób. Nie należy takiej sytuacji bagatelizować i warto wówczas skontaktować się z pediatrą, który dokładnie zbada dziecko i potwierdzi lub wykluczy dane schorzenie.

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać, rodziców ogarnia wielka radość. Świadczy to o prawidłowym rozwoju, dlatego warto uśmiechać się do swojego dziecka, patrzeć w oczy, mówić do niego, całować i robić minki by jak najczęściej rozśmieszać maluszka.

Karmienie piersią – problemy z laktacją

Kilka sposobów na usypianie niemowląt

Przyczyny problemów z seksem po porodzie

Jak rozpoznać zdradę u mężczyzny?

Oceń