Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Okres, w którym u dziecka zaczynają się pojawiać pierwsze zęby mleczne, jest trudny zarówno dla niego, jak i dla jego rodziców. Warto jest zdobyć wiedzę w tym zakresie by jak najbardziej łagodnie przez ten trudny czas przejść.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Choć formowanie zębów u dziecka rozpoczyna się już w okresie życia płodowego, z rozpoczęciem ząbkowania (czyli wyrzynaniem się zębów lub inaczej pojawianiem się zębów ponad dziąsłem), mamy u niemowlaków do czynienia dopiero około 4-6 miesiąca życia. Pojawiają się wówczas dolne jedynki. W 7 miesiącu życia u malucha powinny się wykształcić z kolei górne jedynki, do 12 miesiąca wszystkie dwójki, do 16 miesiąca dolne i górne pierwsze trzonowe, do 24 dolne i górne kły a do 30-31 miesiąca życia dziecko powinno mieć łącznie już 20 zębów mlecznych. Jako ostatnie pojawiają się drugie zęby trzonowe.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?

Należy jednak pamiętać o tym, że ząbkowanie to proces, który u każdego dziecka przebiega inaczej. To, kiedy dziecko zaczyna ząbkować jest sprawą indywidualną a także uwarunkowaną genetycznie. Zdarzały się przypadki, że pierwsze zęby u dzieci pojawiały się już w 3 miesiącu życia, ale także przypadki, w których pierwsze zęby wyrzynały się dopiero około 1 roku życia. Nie grozi to żadnymi konsekwencjami dla dziecka.

Jakie są objawy ząbkowania u dzieci?

Objawy ząbkowania zaczynają się dużo wcześniej, zanim na powierzchni dziąsła pojawi się ząb. Istnieje szereg objawów charakterystycznych dla ząbkowania u dzieci. Najważniejsze z nich to:

  • rozdrażnienie i marudzenie (trudno jest uspokoić dziecko)
  • wkładanie rączek oraz różnych przedmiotów do buzi (dziecko chce w jakiś sposób pozbyć się dyskomfortu w jamie ustnej)
  • wydzielanie dużej ilości śliny
  • słaby apetyt
  • problemy ze snem (dziecko dużo częściej budzi się w nocy oraz w trakcie drzemek, towarzyszy temu płacz)
  • problemy z ssaniem piersi lub smoczka butelki  (nie pozwalają na to bolące dziecko dziąsła)
  • krótkotrwała gorączka (jest to gorączka około 38-stopniowa, która trwa najwyżej dobę i nie towarzyszą jej inne objawy, jak kaszel, katar, biegunka czy wymioty)

Najczęściej u dziecka występuje kilka objawów ząbkowania naraz stąd stosunkowo łatwo jest je rozpoznać. Aby zyskać 100% pewności, warto jest zajrzeć do jamy ustnej i sprawdzić czy dziąsła dziecka są zaczerwienione. Jest to najbardziej widoczna oznaka wyrzynania się zębów.

Zobacz też: Objawy ząbkowania u niemowląt

Jak można pomóc dziecku, które ząbkuje?

Ząbkowanie jest dla dziecka przykrym doświadczeniem. Ze względu na to, że nie jest ono sobie w stanie jeszcze samodzielnie z tym problemem poradzić, niezbędna jest pomoc ze strony rodziców. Bardzo pomocne w uśmierzeniu bólu i dyskomfortu związanego z wyrzynaniem się zębów, mogą być gryzaczki, szczególnie jeśli schłodzi się je w lodówce. Oprócz tego pomocny może być tradycyjny smoczek oraz zapas śliniaczków, gdyż w okresie ząbkowania dziecko często wydziela duże ilości śliny. Skórę wokół ust należy ciągle osuszać aby zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych podrażnień. Dodatkowo można smarować zaczerwienioną skórę natłuszczającym kremem dla niemowląt.

Ważne! Ciągle śliniący się maluszek może być narażony na odwodnienie dlatego warto podawać dziecku przegotowaną wodę w celu uzupełniania niedoboru płynów w organizmie.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Istnieje również szereg środków farmakologicznych, które mogą pomóc ząbkującemu dziecku. Wśród nich znajdują się dostępne w aptekach preparaty w formie chłodzących żeli do dziąseł, które pomagają co prawda krótkotrwale (ponieważ uśmierzają ból na około pół godziny), ale jest to wystarczające, by dziecko mogło spokojnie zasnąć. Jeżeli maluszek odczuwa zbyt silny ból i nie chce ssać to przed karmieniem warto posmarować mu dziąsła żelem znieczulającym. Dziecko po kilku minutach poczuje ulgę i na spokojne będzie ssać pierś lub smoczek od butelki.

Warto pamiętać, że kiedy dziecko zaczyna ząbkować te wszystkie sposoby pomocy nie będą skuteczne, jeśli nie okażemy dziecku odpowiedniej czułości, nie tylko poprzez masowanie dziąseł, ale także przytulanie, kołysanie i głaskanie. Dzięki temu dziecko może się uspokoić i łatwiej znieść bolesne wyrzynanie się zębów.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Oceń