Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę? Małe dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia posiada nietypowe proporcje ciała. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że noworodek ma głowę większą w obwodzie niż jego klatka piersiowa. Z tego względu ciężko jest mu ją unieść oraz utrzymać ją w równowadze i musi się ono po prostu tego nauczyć. Nie jest to proste zadanie, ale bardzo pomocne może być w tej kwestii wspomaganie go przez rodziców lub rodzeństwo. Trudno jednak jest oszukać naturę. Dopiero w 4 miesiącu życia głowa dziecka będzie bowiem mniejsza w obwodzie niż jego klatka piersiowa.

Dlaczego trzymanie główki dziecka jest ważne? Jak pomóc dziecku by trzymało główkę?

W pierwszych miesiącach życia dziecko ma jeszcze problemy z poruszaniem się, związane z  grawitacją. Do tej pory było ono chronione przez wody płodowe. Teraz musi nauczyć się poruszania się w nowym środowisku. Niestety jego mięśnie, w szczególności te karku i szyi, nie są jeszcze w odpowiedni sposób rozwinięte. W szczególności dużą trudność sprawia mu unoszenie główki, która jest większa od reszty jego ciała. W takiej sytuacji rodzice muszą wspomóc dziecko przez podtrzymanie jego główki dłonią w trakcie noszenia go na rękach i asekurację główki dziecka, gdy ją podnosi. W ten sposób dziecko może uniknąć groźnej kontuzji kręgosłupa, która zaburzy jego rozwój.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Bardzo prostą drogą do nauki trzymania główki przez dziecko, jest jak najczęstsze kładzenie go na brzuszku. Taka pozycja stymuluje dziecko do podnoszenia głowy w celu rozglądania się wokół siebie. Dziecko można w ten sposób kłaść na łóżeczku, ale warto jest to także robić na specjalnej macie, najlepiej jeśli otoczy się je dookoła ulubionymi zabawkami. Trzeba przy tym pamiętać by nie kłaść dziecka na brzuszku na zbyt długi czas, szczególnie w początkowej fazie nauki trzymania główki. Unikniemy w ten sposób zbytniego zmęczenia się i nadmiernego obciążenia nierozwiniętych jeszcze mięśni karku i szyi.

Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?

Z próbami pierwszego, samodzielnego podniesienia główki przez dziecko mamy zazwyczaj do czynienia w drugim miesiącu jego życia. Dziecko takie próby wykonuje podczas leżenia na brzuszku. Są to próby kilkusekundowe, podczas których dziecko unosi głowę pod kątem 45 stopni. Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę? Szacuje się, że jest to trzeci, czwarty miesiąc jego życia, choć zdarzają się odchylenia w tej kwestii u chudszych lub nieco bardziej pulchnych malców.

Zobacz tez: Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

To, kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę w zupełnie swobodny sposób i bez chwiania się uzależnione jest ponadto od tego, czy pomagają mu w tym rodzice. Część niemowlaków jest bowiem z natury leniwa, dlatego warto jest je wspomóc poprzez kładzenie ich na brzuszku, masaż plecków czy też zabawianie, by było ono ciekawe świata i starało się poruszać swoją główką wodząc wzrokiem za innymi osobami i zabawkami. Samodzielne trzymanie główki jest bardzo ważną umiejętnością. Gdy dziecko się jej nauczy, kolejnym etapem będzie samodzielne siedzenie i wstawanie, a stąd już prosta droga do samodzielnego chodzenia.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Oceń