Próby przyjęcia pozycji siedzącej są naturalne dla rozwijającego się dziecka. Taka pozycja sprzyja poznawaniu świata, ponieważ maluch ma wolne rączki, może także swobodnie się rozglądać. Kiedy dziecko zaczyna siadać? Czy powinniśmy pomagać mu osiągać taką pozycję, czy lepiej zaczekać aż zrobi to samodzielnie?

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Nie warto się spieszyć

Niektóre niemowlęta próbują siadać bardzo wcześnie, nawet w wieku pięciu miesięcy. Czasami babcia lub ciocia radzi, aby w takiej sytuacji podpierać plecy dziecka poduszką ułatwiając mu utrzymanie pozycji. Specjaliści jednak odradzają takie praktyki, ponieważ mięśnie, kości i stawy malucha nie są gotowe do przyjęcia tak dużego obciążenia. Niewskazane jest także podciąganie za rączki niemowlaka do pozycji siedzącej. Jeżeli maluch nie jest jeszcze gotowy do przyjęcia pozycji siedzącej to nie wolno sadzać dziecka na siłę ponieważ zaburza to jego naturalny proces rozwoju.

Zobacz też: Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Kiedy dziecko powinno zacząć siadać?

Dziecko mające siedem miesięcy powinno już samodzielnie utrzymywać pozycję siedzącą przez co najmniej 20 minut. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej. Czasami układ kostny lub mięśniowy nie jest jeszcze odpowiednio przygotowany na tym etapie życia malucha, nie warto się jednak martwić. Konsultacji lekarskiej wymagają jedynie dzieci, które po ukończeniu dziesięciu miesięcy nadal nie potrafią utrzymać pozycji siedzącej.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Czy można jakoś pomóc?

Wielu rodziców z niecierpliwością czeka na moment, kiedy dziecko zaczyna siadać, więc szukają sposobów na przyspieszenie tego procesu. Aby to osiągnąć, można kłaść malucha na dość twardej i płaskiej powierzchni. Najbardziej korzystna jest pozycja na brzuchu, ponieważ dziecko będzie intensywnie rozwijać układ kostny i mięśniowy, podnosząc główkę i klatkę piersiową na przedramionach. Takie ćwiczenia pomogą w przyszłości utrzymać pozycję siedzącą. Jeżeli maluszek opanował umiejętność siedzenia to warto pamiętać by nie pozostawiać go  w tej pozycji zbyt długo gdyż niekorzystnie wpływa to na kręgosłup dziecka.

Kiedy dziecko zaczyna siadać? A co z dziećmi z dysplazją?

Maluchy cierpiące na dysplazję zazwyczaj nie mają większych problemów z nauką siadania. Rodzice nie powinni się martwić, jeśli wada była wykryta po urodzeniu i szybko podjęto terapię. Dziecko może zacząć siadać później niż rówieśnicy w przypadku, gdy dysplazja została zdiagnozowana długo po porodzie.

Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Oceń