Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Naturalnym zjawiskiem u niemal wszystkich rodziców jest wypatrywanie z niecierpliwością kolejnych kroków w rozwoju dziecka. Rodzina cieszy się z pierwszych uśmiechów, później kroków, słów. Jednak po drodze jest też faza raczkowania – następuje wtedy, gdy dziecko nie potrafi jeszcze chodzić, ale ma już potrzebę, by samodzielnie eksplorować wielki, fascynujący świat. Warto dowiedzieć się nieco o tym zjawisku, poznać jego powody i przeznaczenie.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Moment, kiedy dziecko zaczyna raczkować, pojawia się na różnych etapach. Czasami dzieci zaczynają pełzać i raczkować już około siódmego miesiąca życia, czyli jeszcze zanim nauczą się stabilnie i pewnie siedzieć. Inne metodycznie opanowują kolejne motoryczne zdolności – najpierw siadają, a dopiero później opadają do przodu i zaczynają raczkować. Inne podnoszą się do pozycji na czworakach z leżenia na brzuchu. Technik i momentów jest tyle, ile dzieci – każde z nich to indywidualność. Zazwyczaj niemowlęta zaczynają raczkować między ósmym a dziesiątym miesiącem życia.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Dlaczego raczkowanie jest ważne w rozwoju malucha?

Opanowanie naprzemiennego sposobu poruszania się za pomocą raczkowania pozwala wykształcić i ugruntować niezwykle istotną komunikację między półkulami mózgu dzięki tworzeniu się nowych połączeń nerwowych. Ten etap działa więc na kształtowanie układu nerwowego, umiejętności pisania, czytania i mówienia oraz koncentrowania wzroku na przedmiotach. Dodatkowo maluch ćwiczy orientację w przestrzeni. Dziecko u którego występuje zaburzona współpraca obu półkul w przyszłości może mieć problemy z jazdą na rowerze, koncentracją oraz nauką pisania i czytania.

Kolejną ważną funkcją raczkowania jest przygotowanie układu ruchu do chodu, wzmacniają się mięśnie całego ciała. Kiedy dziecko zaczyna raczkować, jego mięśnie i kręgosłup “uczą się” ruchu, który następnie zostanie przełożony na biegłą umiejętność chodzenia. Dzięki temu organizm dziecka rozwija się harmonijnie, przyzwyczaja się do unoszenia miednicy, przemieszczania się i osiągania celów.

Czy wszystkie dzieci raczkują?

Prawdopodobnie jedno dziecko na dziesięcioro pomija etap raczkowania i od razu zaczyna chodzić. Nie ma powodu do obaw. Warto jednak zrekompensować jego brak, nakłaniając malucha do bawienia się w pozycji na czworakach. Raczkowanie wraz z dzieckiem może być świetną zabawą, a także pozytywnie wpłynąć na jego układ ruchu i zdolności intelektualne.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Nie ulega wątpliwości, że warto nakłaniać dziecko do prób raczkowania. Ważne jest zapewnienie mu odpowiedniego podłoża – śliska podłoga zniechęca do podejmowania prób wykonywania już i tak trudnej czynności. Na ten czas można kupić wykładzinę lub puzzle z pianki. Najskuteczniejszą metodą, by zmotywować dziecko do raczkowania, jest rozkładanie zachęcających, ciekawych zabawek i przedmiotów w zasięgu jego wzroku, lecz poza zasięgiem ręki. Można też stawać w pewnym oddaleniu od dziecka i zwracać jego uwagę na siebie tak, by musiało raczkować, żeby dotrzeć do opiekuna. Przede wszystkim ważne jest, żeby nie zabraniać dziecku raczkowania i jak najczęściej pozwolić mu spędzać czas na podłodze.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Oceń