Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć? Pierwsze miesiące życia dziecka to okres jego wnikliwej obserwacji przez rodziców. Każdy sukces maluszka sprawia niezwykłą radość. Taka obserwacja jest ważna, ponieważ w porę pozwala na wykrycie pewnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka i udanie się z nimi do lekarza. Bardzo istotnym elementem, który obserwują rodzice jest mowa.

Czym jest gaworzenie?

Mianem gaworzenia określa się świadome wymawianie dźwięków stanowiących połączenia samogłosek ze spółgłoskami. Przykładami dźwięków wymawianych przez dziecko w okresie gaworzenia mogą być np. “gu-gu”, “da-da”, “pa-pa”, “am-am”, “ma-ma”, “ta-ta”. Gaworzące dziecko powtarza dźwięki, które dochodzą do niego ze strony środowiska zewnętrznego. Jest to więc znak dla rodziców, że ich córeczka lub synek mają dobry słuch i rozwijają się prawidłowo.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?

Kiedy dziecko powinno zacząć gaworzyć? Pierwszy dźwięk, który wydaje  z siebie noworodek to płacz, potem ok 2,3 miesiąca życia zaczyna się gruchanie zwane też głużeniem. Dziecko będące w dobrym nastroju wymawia dźwięki typu “g”, “h”, “k”, “kli”, “gla”, “tli”. Następny etap to gaworzenie. Dochodzi wtedy do łączenia sylab, maluch z radością wymawia dźwięki takie jak “ma-ma”, “ta-ta”, “ba-ba” itp. Przyjmuje się, że dziecko rozwija się prawidłowo, jeśli gaworzenie pojawia się u niego pomiędzy 5 a 9 miesiącem życia. Dziecko zazwyczaj gaworzy samo próbując się w ten sposób bawić, ale bardzo pomocne w nauce mowy może być wsparcie ze strony rodziców i rodzeństwa. W ten sposób można pokierować maleństwem i nauczyć właściwej komunikacji.

Rozmawianie z niemowlakiem w tym okresie lub czytanie mu bajek jest w stanie ułatwić przejście do kolejnych etapów rozwoju mowy i budowania zdań. Nie należy przy tym zmuszać dziecka do nadmiernego wysiłku. Nauka mowy trwa wiele lat. Narażanie maluszka na stres w tej kwestii może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Każde dziecko jest inne i rozwija się także w innych warunkach. To, kiedy zaczyna gaworzyć jest sprawą indywidualną. Warto wziąć to pod uwagę i nie wywierać na nim nadmiernej presji. Musi się ono czuć swobodnie. Tylko wtedy będzie możliwa skuteczna nauka mowy.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Gdy dziecko nie gaworzy

Gdy maluch pomimo osiągnięcia odpowiedniego wieku nie jest chętny do gaworzenia, warto udać się do specjalisty. Gdy dziecko w ogóle nie reaguje na nasze komunikaty, należy udać się do laryngologa, z kolei gdy dziecko ma problem z wydawaniem z siebie dźwięków, dobrym rozwiązaniem może być udanie się do logopedy. Specjalista sprawdzi czy narząd mowy zbudowany jest prawidło, oceni długość wędzidełka podjęzykowego oraz odruchy w okolicy twarzy. Najczęściej w takim przypadku pomoże podjęcie odpowiednich działań. Nie trzeba się obawiać takich zabiegów, gdyż są one praktycznie bezbolesne i bezpieczne dla dziecka. W ten sposób można mu ułatwić drogę do nauki mowy.

Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Pleśniawki u niemowlaka – objawy i leczenie

Czy dawać dziecku smoczek?

Oceń