Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Pierwsze miesiące życia dziecko spędza na leżąco. Dostosowuje się ono wówczas do otaczającego je świata. W pewnym momencie przychodzi czas na postawienie pierwszych kroków. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców, którzy mogą wówczas odetchnąć z ulgą, że ich syn lub córka rozwijają się prawidłowo.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Stopniowe przyjmowanie postawy pionowej

Obserwując dziecko w pierwszych miesiącach życia trzeba uzbroić się w cierpliwość. Początkowo będzie ono jedynie machało rączkami i nóżkami. Kolejny etap rozwoju polega na delikatnym unoszeniu przez nie głowy. W ten sposób dziecko wzmacnia stopniowo mięśnie swojego ciała, co umożliwia zaliczenie kolejnego etapu rozwoju, czyli umiejętność obrócenia się. Pomiędzy 6 a 10 miesiącem życia ręce i nogi dziecka, a także jego kręgosłup są już na tyle rozwinięte, że zaczyna ono raczkować. Druga część tego okresu jest związana z rozwinięciem umiejętności samodzielnego siadania. Stąd już prosta droga do przyjęcia postawy pionowej i rozpoczęcia nauki chodzenia. Około 9-10 miesiąca życia dziecko jest już w stanie unieść się na nogach i przy pomocy mebli (takich jak np. łóżeczko) lub rodzica utrzymać na chwilę postawę pionową. Nauka chodzenia zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy. Rozpoczyna się ona od wykonywania kilku chwiejnych kroków.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić?

To, kiedy dziecko zaczyna chodzić, jest zupełnie indywidualną sprawą. Nie można jednoznacznie stwierdzić, w którym z miesięcy życia dziecka powinno już ono wykonywać tę czynność samodzielnie. Najwcześniej dziecko może zacząć chodzić bez pomocy osób dorosłych lub mebli około 12 miesiąca życia. Zdarza się jednak, że dziecko opanowuje tę umiejętność już w 9 miesiącu życia a inne opóźniają ten proces i stawiają pierwsze kroki około 18 miesiąca i jest to zupełnie normalne. Nie ma powodu do zmartwień jeżeli dziecko po ukończeniu roku nie stawia jeszcze samodzielnych kroków. Jeżeli dziecko potrafi chodzić przy łóżku, szafce lub pcha samodzielnie rowerek, jednocześnie podpierając się o niego, świadczy to o jego prawidłowym rozwoju.

Zobacz też: Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Czy warto jest stymulować dziecko do chodzenia?

Nie warto jest u dziecka przyspieszać nauki chodzenia. Każde dziecko  powinno spokojnie przejść przez etap raczkowania, siadania i przyjmowania postawy stojącej zanim zacznie chodzić. W ten sposób rozwijają się mięśnie, ale także kręgosłup i inne kości, co ma duże znaczenie w przyszłości. Wszystkie fazy rozwoju ruchowego dziecka są mu potrzebne. Ustawiania dziecka w pozycji pionowej na siłę, tak by mogło ono dorównać swoim rówieśnikom mija się z celem, a co więcej może nawet dziecku zaszkodzić. Warto jest to wziąć pod uwagę, by nie wyrządzić mu krzywdy ze względu na swoje ambicje.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Czy późniejszy rozwój ruchowy dziecka ma wpływ na rozwój intelektualny?

Późniejszy rozwój ruchowy dziecka, czyli sytuacja gdy zaczyna ono chodzić samodzielnie pomiędzy 14 a 18 miesiącem życia, nie ma zazwyczaj wpływu na jego rozwój intelektualny. Te dwie kwestie często nie są powiązane ze sobą. Niektóre dzieci są po prostu z natury ostrożniejsze i wolą uczyć się chodzenia stopniowo. Zdaniem specjalistów w dziedzinie rozwoju dzieci, do lekarza trzeba się udać dopiero wówczas gdy dziecko nie będzie w stanie samodzielnie chodzić po 18. miesiącu życia. Taka sytuacja może oznaczać zaburzenia rozwoju fizycznego lub umysłowego.

Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Pleśniawki u niemowlaka -przyczyny i leczenie

Zaparcia u niemowlaka

Oceń