Jak wykonać test ciążowy? Sposób, w jaki należy to zrobić uzależniony jest od odmiany testu. Jeśli chodzi o testy domowe, w aptece można kupić ich trzy rodzaje: test paskowy, płytkowy lub strumieniowy. Ich cechą wspólną jest to, że do badania, wykorzystuje się zgromadzony w nocy i pobrany rano mocz. Test ciążowy polega na wykryciu w moczu obecność hormonu HCG. Każdy z takich testów wymaga jednak podjęcia innych czynności, by uzyskać prawidłowy wynik.

Jak wykonać test ciążowy? Test paskowy

Aby wykonać test paskowy, należy przygotować naczynie lub pojemnik, w którym umieszcza się poranną porcję moczu. Test paskowy trzeba zamoczyć w takim naczyniu lub pojemniku do wysokości nieprzekraczającej zaznaczonego na teście paska ograniczającego, trzymając go za kolorową, zazwyczaj niebieską część. Po około 40-45 sekundach pojawić się już powinien wynik testu, chociaż czasami trzeba czekać na to ok. 5 minut. Test paskowy może dać aż trzy rodzaje odczytów – wynik negatywny (w przypadku pojawienia się tylko jednej kreski kontrolnej), wynik pozytywny (dwie kreski), jak i wynik błędny (w przypadku gdy w ogóle nie pojawi się na teście żadna kreska). W tym ostatnim przypadku test należy wykonać ponownie.

Jak wykonać test ciążowy? Test płytkowy

Podobnie jak w przypadku testu paskowego, przed wykonaniem testu płytkowego trzeba przygotować naczynie lub pojemnik z moczem. Taki test płytkowy należy wyjąć z opakowania i położyć na płaskiej powierzchni. Następnie wykorzystując specjalną pipetę, która zazwyczaj jest dostępna w opakowaniu, z naczynia trzeba przenieść kilka kropel moczu na płytkę odczytującą wynik. Wynik testu pojawia się już po około 5 minutach. Podobnie jak w przypadku testu paskowego jedna kreska oznacza wynik negatywny, dwie – pozytywny, a brak kresek – błąd pomiaru, który powoduje, że test musi zostać powtórzony.

Jak wykonać test ciążowy? Test strumieniowy

Po wyjęciu testu strumieniowego z opakowania, trzeba zdjąć jego nasadkę, uwidaczniając okno testowe. Następnie, trzymając test za uchwyt, należy skierować końcówkę absorbującą w dół i umieścić ją  w strumieniu moczu przez ok. 5-10 sekund aż nie zostanie ona całkowicie zmoczona. Po tym czasie trzeba położyć test na płaskiej powierzchni, po uprzednim założeniu na niego nasadki. Test strumieniowy może dać wynik już w ciągu 40 sekund, ale warto jest poczekać ok. 5 minut by uzyskać 100% pewności. Jeśli w oknie testowym pojawią się dwie pionowe kreski, oznacza to ciążę.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży

Porady…

Zanim wybierzesz się do ginekologa na wizytę wykonaj taki test ciążowy w domu, który daje wiarygodny wynik na poziomie 95-99%. Całkowitą pewność uzyskasz dopiero podczas badania ginekologicznego i USG, które w 100 % potwierdzają ciążę.

Przed wykonaniem testu należy zapoznać się z treścią ulotki załączonej do opakowania. W przeciwnym razie, gdy popełnisz błąd, wynik może okazać się fałszywy. Warto też spojrzeć na datę testu, by nie okazał się przeterminowany, co może mieć znaczący wpływ na jego autentyczność.

W przypadku gdy nie wystąpiła miesiączka a pierwszy test wyszedł negatywny, warto powtórzyć czynność. Poziom hormonu HCG wzrasta po 7 dniach od owulacji, dlatego testy tego typu najlepiej wykonać  po 7-10 dniach od wystąpienia owulacji ale najlepszy moment to dzień spodziewanej miesiączki.

Jeśli test pokazał negatywny wynik a ty w dalszym ciągu nie masz miesiączki idź do lekarza, testy domowe nie dają 100 % pewności i może okazać się że w twoim brzuszku rozwija się mały zarodek, który za 9 miesięcy przyniesie ci wiele szczęścia i radości.

Teraz już wiesz jak wykonać test ciążowy. Jeśli wynik jest pozytywny to gratulujemy i zachęcamy do zapoznana się tutaj z informacją na temat pielęgnacji brzucha w ciąży w celu uniknięcia rozstępów.

Jak zmienia się ciało po ciąży?

Strach przed ciążą- sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Jak uniknąć rozstępów w ciąży? 

Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Oceń