Zmagasz się z problemem braku apetytu u twojej pociechy? Zastanawiasz się od dłuższego czasu co zrobić, by twój słodki niemowlaczek zaczął normalnie jeść? Mamy dla ciebie kilka sposobów jak sobie radzić z tym problemem!

Spokój  i cierpliwość

Przede wszystkim warto zapewnić dziecku spokojną atmosferę, która będzie sprzyjała jego poprawnym reakcjom i zachowaniom. Niemowlę na pewno wyczuje zdenerwowanie rodziców, dlatego też trzeba starać się odpowiednio przy nim zachowywać, by nie przenosić na nie swoich emocji. Jeżeli dziecko podczas ssania piersi jest niespokojne, marudne i płaczliwe, matka karmiąca powinna zachować spokój i znaleźć przyczynę tego, dlaczego maluszek nie chce ssać. Przeczytać na ten temat możesz tutaj.

Jeżeli zostały już wprowadzone pokarmy stałe do diety dziecka, a ono odmawia jedzenia nie należy się denerwować. Nigdy nie powinno się też zmuszać maluszka do spożywania pokarmu, gdyż z czasem pora karmienia może mu się zacząć źle kojarzyć. Dziecko samo decyduje ile ma zjeść. Jeżeli zje zbyt mało, przy następnym karmieniu może okazać się bardziej głodne co zaowocuje zjedzeniem całego posiłku. Najlepiej każdego dnia ze spokojem i cierpliwością wprowadzać w małych ilościach nowe smaki, by dzieciaczek mógł się do nich przyzwyczaić.

Zobacz też: Przyczyny braku apetytu u niemowląt

Prawidłowe przystawianie do piersi i ograniczenie nocnych karmień

Jeżeli jesteś na etapie karmienia piersią staraj się dokładnie przystawić niemowlę do piersi. Ograniczy to ilość połykanego powietrza i zmniejszy ryzyko wystąpienia bólu brzuszka, wzdęć i kolek u dziecka. Jeśli dziecko należy akurat do grupy maluchów, które lubią jeść tylko w nocy, warto ograniczyć ilość takich karmień, by rano budziło się głodne.

Zróżnicowane posiłki

Przygotowywane posiłki powinny być jak najbardziej urozmaicone i kolorowe. Wbrew pozorom, dzieci to także wzrokowcy, dla których wygląd poszczególnych „dań” bardzo się liczy, dużo chętniej pochłoną więc danie ładnie przyrządzone niż bliżej nieokreśloną papkę. Nie zaszkodzi jednak dodawać do nowo przyjętej diety smaków już znanych maluchowi, by nie grymasił i lepiej je przyswajał.

Zobacz też: Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Regularne pory karmienia i unikanie przekąsek

Należy także zadbać o zachowanie regularnych pór karmienia oraz o to, by między posiłkami nie było zbyt dużych przerw. Dziecko z czasem przyzwyczai się do stałych godzin podawania jedzenia. Nie dokarmiaj przekąskami, takie zapychacze sprawią, że twój maluch nie będzie głodny i nie zje wartościowego posiłku.

Ograniczenie bodźców

Podczas posiłków maluch powinien pozostać maksymalnie skupiony na jedzeniu, dlatego warto przypilnować, by nie docierało do niego wówczas zbyt wiele bodźców. Jedzenie to nie czas na oglądanie telewizji czy słuchanie głośnej muzyki.

Zobacz też: Wilczy apetyt w ciąży – dlaczego niektóre kobiety tyją 30 kilogramów?

Chlebuś w rączce…

Pozwól maluszkowi na samodzielne jedzenie, można mu podawać chleb do rączki, chrupki kukurydziane czy gotowane warzywa. Dziecko dodatkowo uczy się chwytania przedmiotów. Warto, by rodzice razem z dzieckiem spożywali posiłki, daje to maluszkowi dobry przykład i zachęca do jedzenia.

Przykre dolegliwości

Jeżeli przyczyną niejedzenia są pleśniawki to należy udać się do pediatry, by zalecił odpowiednie leczenie, jeżeli jest to ząbkowanie – warto pomóc maluszkowi podając mu miękkie i papkowate dania. W przypadku kataru i zatkanego nosa uniemożliwiające ssanie warto zakrapiać do noska niemowlęcia sól fizjologiczną i usuwać wydzielinę specjalną gruszką.

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

Oceń