Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Zapewne każdy rodzic bobasa, który regularnie budzi się w nocy, intensywnie zastanawia się co może zrobić, by maluch zaczął przesypiać całą noc i tym samym pozwolił na regenerację sił rodziców. W Internecie roi się od wpisów i pytań typu – kiedy niemowlę przesypia całą noc? Niestety kochana mamo muszę cię zmartwić. Nikt nie odpowie Ci na to pytanie a ci, którzy odpowiadają opisują tylko swoje przypadki i doświadczenia. Twoje dziecko to twoje dziecko. To, że córka sąsiadki od początku ładnie śpi w nocy to nie znaczy, że i twój synek będzie tak robił. Wiedza dotycząca snu niemowlaka mówi, że po pół roku jego sen może się znacznie pogorszyć i dziecko zamiast przesypiać całe noce będzie budziło się co pół godziny. Matki takich dzieci są zmęczone i wyczerpane.

Przyczyną najprawdopodobniej są sny, podczas których mózg przetwarza informacje zebrane w ciągu dnia a także bolesne ząbkowanie, które wybudza dziecko w nocy. W efekcie dziecko zacznie przesypiać całe noce gdy skończy 2,5 roku. Jak układ nerwowy dojrzeje a wszystkie zęby będą już na powierzchni dziąseł. Życie jest niesprawiedliwe. Jedne dzieci przesypiają całe noce już od trzeciego miesiąca życia  a inne decydują się dopiero na spokojny sen około trzeciego roku. Nie ma reguły. Możesz szukać, zadawać pytania, zastanawiać się dlaczego maluszek nie śpi ale to i tak nic nie zmieni. Przestań zastanawiać się kiedy niemowlę zacznie przesypiać całą noc. Możesz tylko pomóc maluszkowi, zapewniając mu odpowiednią atmosferę przed snem.

Oto kilka rad, które pomogą dziecku spokojnie zasnąć

Po pierwsze – Odpowiednie miejsce do spania

Oczywiste jest, że każdy niemowlak musi posiadać łóżeczko, które to przeznaczone będzie tylko dla jego odpoczynku. Większość rodziców jednak na noc bierze niemowlaki do siebie do łóżka. Na początku ułatwia to życie ale po dłuższym czasie nie służy rodzicom i staje się uciążliwe. Bardzo często dziecko przyzwyczajone do obecności mamy w łóżku, szuka jej w nocy. Potrzebuje bliskości i przytulenia. Oczywiście uwielbiamy tulić swoje pociechy ale lepiej robić to w dzień, bo w nocy wybudza rodzica i zaburza jego prawidłowy sen.

Zobacz też: Jeśli masz dość swojego dziecka musisz to przeczytać

Łóżeczko już od pierwszych dni życia malucha powinno kojarzyć się z miejscem spokoju, wyciszenia, odpoczynku. Wygodny materacyk, przyjemna pościel i miły w dotyku kocyk to klucz do sukcesu. Nie bez znaczenia jest również pokój, w którym się on znajduje. Przytulny, o miłych kolorach, przewietrzony i ciepły będzie niezwykle przyjemny dla niemowlaka.

„Karmiłam swoją córkę piersią. Byłam wykończona ciągłym wstawaniem więc wzięłam ją do swojego łózka. W momencie wybudzania, wkładałam pierś do jej buźki a ona się uspokajała i zasypiała. Niestety po pół godziny znowu się budziła i chciała pierś. Nawet z niej nie piła tylko sobie ssała zastępując smoczek, o którym nawet nie chciała słyszeć. Wyczerpana już ciągłym niewyspaniem postanowiłam po roku odstawić córkę od piersi. Wtedy to córeczka zaczęła trochę lepiej spać ale dalej budziła się w nocy, tuliła się we mnie i zasypiała.” – Jola

Po drugie – naturalne hałasy

Niektóre niemowlaki budzi zwykły szmer, przejście rodziców obok niego czy dźwięk zapalonego światła. By tego uniknąć, przyzwyczajajmy pociechę do naturalnych hałasów. Nie chodźmy “na paluszkach” obok niemowlaka. Nawet podczas popołudniowej drzemki niech naturalne staną się dźwięki telewizora, radia czy szczekanie psa sąsiadów. Dzięki tym hałasom dziecko nauczy się rozróżniać dzień od nocy. Niemowlę skojarzy, że w nocy panuje cisza i że warto wtedy zapaść w długi sen.

„Mój synek był przykładem książkowego dziecka. Pięknie spał, jadł i grzecznie się bawił. W dzień można było chodzić, krzyczeć i słuchać muzyki a on i tak sobie pięknie drzemał. Zdarzało się, że nawet nie budził się w nocy do posiłku w pierwszych miesiącach życia co mnie mocno niepokoiło. Po wizycie u pediatry okazało się, że rozwija się prawidłowo. Praktycznie od trzeciego miesiąca spał już całe noce i nie rozumiałam kobiet, które zastanawiały się kiedy ich dziecko zacznie przesypiać noc. Nie sprawiał żadnych problemów, nie był krzykliwym  i wymuszającym dzieckiem. Był spokojny i stonowany. I tak mu już zostało.” – Agnieszka

Po trzecie – codzienne rytuały

Rodzice, którzy posiadają plan dnia i konsekwentnie się go trzymają mają zdecydowanie łatwiej. Ważne jest by dziecko przed snem zjadło, było wykąpane i ubrane w piżamkę. Z czasem te czynności będą mu kojarzyć się z porą nocną. Daj maleństwu ulubionego misia. Okryj miękką kołdrą i pogłaszcz po główce. Rób tak codziennie. Przyzwyczai się do stałego rytmu dnia.

Zobacz też: Samotna matka i jej szczere wyznanie

„Mój synek jak był noworodkiem ciągle spał i jadł. W nocy budził się co trzy godziny do jedzenia. Jak skończył 4 miesiące przesypiał całe noce, nawet po 9 godzin. Niestety sielanka skończyła się po 7 miesiącu. Wtedy to zaczął wybudzać się co godzinę. Zastanawiałam, się kiedy moje dziecko zacznie przesypiać całą noc. Do tej pory nie wiem dlaczego tak się działo. Myślałam, że jak nakarmię go porządnie na noc to pozwoli mi spokojnie spać ale to nic nie pomagało. Wydaje mi się, że wyrzynanie zębów bardzo mu przeszkadzało. Jak już wszystkie zęby wyszły, około trzeciego roku życia to zaczął normalnie przesypiać noce.” – Bożena

Po czwarte i najważniejsze – cierpliwość

To normalne, że niewsypani rodzice to zmęczeni rodzice. Jednak cierpliwość i zrozumienie sprawią, że każdy rodzic doczeka momentu, że ich maleństwo będzie przesypiać całą noc. Po wprowadzeniu pewnych nawyków, dziecko będzie wiedziało czy jest dzień czy noc ale czy prześpi wtedy całą noc? Nikt tego nie wie. Nie poddawajmy się! Tylko przyzwyczajajmy dziecko do stałego rytmu dnia i nocy. I pamiętajmy, ten mały człowiek przecież w końcu dorośnie!

Oceń