Inseminacja jako skuteczna technika sztucznego zapłodnienia. Kłopoty z płodnością dotykają coraz więcej kobiet i mężczyzn. Jedną z najbezpieczniejszych i najczęściej stosowanych metod w walce z niepłodnością jest inseminacja. Na czym dokładnie polega i jakie są koszty zabiegu?

Czym jest i na czym polega inseminacja?

Inseminację stosuje się od XVIII wieku, a w dzisiejszych czasach wykonywana jest rutynowo. Metoda ma na celu doprowadzenie do zapłodnienia bez odbycia stosunku seksualnego. Zabieg należy do jednych z najprostszych technik wspomagania rozrodu, jest bezbolesny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kobiety. Najbardziej powszechny typ inseminacji polega na wprowadzeniu uprzednio pobranego i odpowiednio przygotowanego nasienia mężczyzny bezpośrednio do macicy. Dzięki tej procedurze plemniki zawarte w ejakulacie nie są narażone na działanie śluzu szyjkowego i przeciwciał, co zwiększa szansę na zapłodnienie. Zabieg nie może być przeprowadzony u kobiet, które cierpią na stany zapalne narządów rodnych oraz mięśniaki. W wielu przypadkach przed inseminacją kobieta poddawana jest stymulacji hormonalnej, dzięki której możliwe jest uzyskanie większej ilości dojrzałych komórek jajowych. W przypadku, gdy kobieta nie ma problemów z owulacją, a przyczyną kłopotów z poczęciem jest słaba jakość nasienia partnera, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu bez stymulacji hormonalnej.

Zobacz też: Naprotechnologia – leczenie niepłodności

Rodzaje inseminacji

Inseminacja domaciczna – stosowana najczęściej, polega na wprowadzeniu nasienia partnera lub dawcy bezpośrednio do macicy.

Inseminacja naszyjkowa – stosowana w sytuacji, gdy para nie ma problemów z płodnością, jednak nie może odbyć stosunku np. z powodów anatomicznych.

Inseminacja dojajowodowa – stosunkowo nowa i rzadko stosowana w Polsce forma inseminacji. Przeprowadzana w sytuacji, gdy nasienie partnera jest dobrej jakości.

Zobacz też: Na czym polega in vitro?

Inseminację można przeprowadzić zarówno przy użyciu nasienia partnera pacjentki, jak i stosując ejakulat dawcy. W drugim przypadku konieczne jest przeprowadzenie wywiadu i zebranie informacji na temat oczekiwań pary, co umożliwia trafne dobranie dawcy. Mężczyźni, którzy oddają nasienie muszą być dokładnie przebadani, między innymi pod kątem chorób zakaźnych i bakteryjnych. Konieczne jest również wykluczenie mutacji genu CFTR, która może wywołać mukowiscydozę.

Wskazania do inseminacji

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu inseminacji to między innymi obecność przeciwciał przeciwplemnikowych, niska jakość nasienia (niewielka ilość plemników i/lub ich słaba ruchliwość), endometrioza, zaburzenia w procesie jajeczkowania, nieprawidłowości w anatomii układu rozrodczego kobiety (warunkiem jest jednak drożność jajowodów), zespół policystycznych jajników, zaburzenia płodności o niewiadomym pochodzeniu.

Zobacz też: Refundacja in vitro – wsparcie finansowe dla par

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem inseminacji kobieta powinna wykonać badanie USG, dzięki któremu lekarz oceni stan jajników i macicy. Konieczne jest także przeprowadzenie testów z krwi w odpowiednich dniach cyklu. Najczęściej oznacza się poziomy LH, FSH, estradiolu, prolaktyny, TSH, testosteronu i progesteronu. Kobieta musi poddać się także badaniu drożności jajowodów, czyli histerosalpingografii.

Mężczyzna powinien przebadać swoje nasienie. Próbka ejakulatu zostaje pobrana po okresie wstrzemięźliwości seksualnej trwającej około pięciu dni. Nasienie powinno zostać oddane do sterylnego pojemnika. Analizę wykonuje się przed upływem 30 minut od ejakulacji.

Zobacz też: Objawy poronienia, rodzaje i przyczyny

Przebieg leczenia metodą inseminacji

Inseminacja domaciczna jest dość łatwą i szybką metodą. Wprowadzanie odpowiednio przygotowanego nasienia do macicy trwa kilka minut, jednak cały zabieg może trwać do 2 godzin.

Inseminację często poprzedza kuracja hormonalna, która ma na celu uzyskanie większej liczby komórek jajowych gotowych do zapłodnienia, dzięki czemu szansa na powodzenie zabiegu jest większa. Kobieta powinna regularnie poddawać się badaniom USG od początku cyklu, aby określić liczbę pęcherzyków oraz stan śluzówki macicy. W momencie, gdy największy pęcherzyk osiągnie 18mm, a endometrium ma odpowiednią grubość, lekarz podaje hormon wywołujący owulację. Na tym etapie mężczyzna powinien oddać nasienie, które następnie zostanie pozbawione bakterii oraz prostaglandyny. Specjaliści wyodrębniają najzdrowsze i najbardziej ruchliwe plemniki. Następnie para udaje się do gabinetu, w którym przeprowadzony zostanie zabieg inseminacji. Kobieta musi rozebrać się od pasa w dół i zająć fotel ginekologiczny. Lekarz umieszcza w macicy specjalny cewnik, przez który do jej wnętrza wstrzykiwane jest nasienie. Po wprowadzeniu ejakulatu kobieta powinna pozostać na fotelu przez co najmniej kwadrans.

Zobacz też: Wczesne objawy ciąży

Po przeprowadzonej inseminacji pacjentka powinna unikać długotrwałego opalania się, gorących kąpieli oraz uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Wskazane jest także unikanie stresów oraz rezygnacja z kawy, papierosów, alkoholu.

Cena inseminacji

Koszty w dużej mierze zależą od ośrodka, który przeprowadza inseminację, jednak za jedną próbę pacjenci muszą zapłacić przeważnie od 700 do 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że inseminacja to nie tylko koszty samego zabiegu, ale także leków stymulujących, badań ultrasonograficznych oraz wizyt lekarskich.

Skuteczność inseminacji

Skuteczność zabiegu zależy od wielu czynników, a jednym z najważniejszych z nich jest wiek kobiety. Młodsze panie mają zdecydowanie większe szanse na zapłodnienie – inseminacja ma największą skuteczność wśród kobiet przed 35 rokiem życia.

Zobacz też: Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Bardzo istotna jest także jakość nasienia mężczyzny: im większa jest ilość plemników i ich ruchliwość, tym większe są szanse na powodzenie zabiegu. Po przefiltrowaniu oddanej próbki nasienia, powinna zawierać ona od 1 do 3 milionów plemników.

Wpływ na skuteczność inseminacji ma oczywiście także stan narządów rodnych kobiety. Szansę na powodzenie zmniejsza endometrioza, niedrożność jajowodu, zaburzenia w funkcjonowaniu jajników, problemy z owulacją.

Generalnie powodzenie metody ocenia się na 5-25% na jeden cykl miesiączkowy. W przypadku, gdy sześć zabiegów nie przyniosło efektów, poleca się rozważenie innej metody wspomagania rozrodu.

Kwas foliowy przed ciążą oraz w ciąży – jaka dawka?

Macierzyństwo i życie – co się zmienia?

Jak dbać o zdrowie jesienią i zimą?

Oceń