Ile można przytyć w ciąży?

W trakcie trwania ciąży życie kobiety zostaje wywrócone do góry nogami. Zmiany, które ją dotykają dotyczą aktywności fizycznej i zawodowej, ale również w dużym stopniu związane są ze sposobem odżywania się. Powszechnym problemem z jakim spotykają się kobiety w ciąży jest znaczne przybieranie na wadze. W związku z tym wiele kobiet jeszcze przed ciążą zadaje sobie pytanie, ile można przytyć w ciąży?

 

Prawidłowa waga w ciąży

Wzrost masy ciała w trakcie ciąży jest całkowicie naturalnym procesem. W ciele kobiety z każdym tygodniem i miesiącem coraz bardziej rozwija się dziecko, przybywa wód płodowych i krążącej krwi. Zwiększeniu ulega macica i piersi. Wszystko to przekłada się na zwiększenie w naturalny sposób masy ciała.

Zobacz też: Jak nie przytyć w ciąży?

To ile kilogramów dana kobieta przybierze na wadze w trakcie trwania ciąży jest wartością całkowicie indywidualną i nie da się jej określić na podstawie jakichkolwiek parametrów jej ciała. Istnieje jednak zauważalna zależność pomiędzy wagą kobiety sprzed zajścia w ciążę, a tą w trakcie jej trwania. Zauważono, że im kobieta szczuplejsza, tym ilość dodatkowo zdobytych kilogramów będzie większa. Posługując się wskaźnikiem BMI, który określa prawidłową wagę względem wzrostu, można zauważyć, że:

– BMI > 19 – wzrost wagi w ciąży może sięgnąć nawet od 12 do 16 kg
– BMI 19-26 – w trakcie ciąży kobieta o poprawnej wadze, bo taką właśnie wagę określa ten zakres BMI, przytyje około 11-13 kilogramów
– BMI < 26 – ciąża przyniesie około 8 -10 dodatkowych kilogramów

To ile można przytyć w ciąży zależy od ciężaru ciała, który kobieta miała przed zajściem w ciążę.

Zobacz też: Mdłości i wymioty w ciąży

Co zrobić, aby za dużo nie przytyć w ciąży?

Okres ciąży jest czasem w którym kobiety zdając sobie sprawę o nieuchronnych nadmiarowych kilogramach, folgują sobie w kwestii diety i jakości spożywanego jedzenia. Bardzo często oprócz naturalnie zdobytych kilogramów kobiety przybierają znacznie więcej, poprzez nieprawidłowe odżywianie się.

Powszechnie obowiązującym mitem jest przekonanie, że w trakcie ciąży należy zaspokajać każdą kulinarną zachciankę. Jest to błąd, który doprowadza do przybierania dodatkowych kilogramów. Aby do tego nie dopuścić należy przestrzegać diety według której ilość posiłków powinna wynosić maksymalnie 5 w ciągu dnia.

Najlepiej zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, słodyczy i białego cukru. Napady głodu, które z pewnością się pojawią, można zaspokajać warzywami i owocami. Bardzo ważne jest, aby zawsze mieć pod ręką wodę, która skutecznie wypełnia żołądek i pomaga uporać się z uczuciem głodu.

Zobacz też: Problemy z seksem po porodzie

Ile można przytyć w ciąży? Zaplanuj swoje dzienne żywienie

Tycie w ciąży jest sprawą indywidualną. Zależy od tego czy kobieta ciężarna korzysta ze spacerów i uprawia gimnastykę, czy stara się zdrowo odżywiać i czy potrafi zapanować nad swoim wilczym apetytem. Jest to bardzo istotne w ciąży ponieważ napady głodu zdarzają się bardzo często. Warto wtedy wprowadzić kilka zdrowych zasad żywieniowych.

Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie i obiad, które powinno być bogate w białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Kolacja powinna być lekkostrawna.

Bardzo często kobiety ciężarne budzą się w nocy i mają ochotę sięgnąć po coś pysznego do lodówki. Lepiej unikać nocnego podjadania ponieważ prowadzi do nadwagi. Warto wypić wtedy wodę, która wypełni żołądek i zminimalizuje uczucie pustego brzucha.

Zobacz też: Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Należy także unikać wieczornego opychania się. Wtedy szczególnie wzmożony apetyt towarzyszy ciężarnym kobietom. Aby za dużo nie przytyć warto opanować głód i dwie godziny przed pójściem spać spożyć mały i delikatny posiłek.

Należy wystrzegać się objadania tłustymi i smażonymi potrawami. Nie tylko powodują tycie w ciąży ale także sprawiają, że ciężarnej kobiecie trudno jest zasnąć. Ociekające tłuszczem dania obciążają organizm – musi on ciężko pracować, aby przetrawić wszystko co znalazło się w żołądku. Kobieta nie tylko ma trudności w zasypianiu ale także czuje dyskomfort w związku z nadmierną pracą narządów.

Zobacz też: Czy podnoszenie rąk szkodzi dziecku?

Ile można przytyć w ciąży? Skutki nieprawidłowej diety

Niestety wiele kobiet nie potrafi odmówić sobie smakołyków w ciąży. Skutki można zaobserwować po kilku miesiącach objadania się. W czterdziestym tygodniu kobieta ciężarna może mieć nawet 25-30 kilogramów więcej niż przed ciążą. Dodatkowo skóra na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach może pokryć się rozstępami, które pozostają do końca życia. Zabiegi kosmetyczne mogą je rozjaśnić i zmniejszyć ich widoczność ale nie są wstanie usunąć ich całkowicie. Bardzo trudno jest zrzucić zbędne kilogramy po ciąży dlatego warto zadbać o siebie w trakcie jej trwania by móc w pełni cieszyć się nowo narodzonym dzieckiem a nie myśleć jak pozbyć się 20 kilo nadwagi.

Wzrost wagi w trakcie trwania ciąży jest najzupełniej normalny. Pilnować jedynie trzeba, aby były to kilogramy zdobyte w wyniku naturalnych przemian kobiecego ciała, a nie wynik złej diety i ciągłe przejadania się. To ile można przytyć w ciąży zależy wyłącznie od kobiety ciężarnej i jej stylu życia.

Oceń