Pary, które decydują się na zapłodnienie metodą in vitro, jeśli nie otrzymały na ten cel refundacji, muszą liczyć się z stosunkowo wysokimi wydatkami. Ile kosztuje in vitro? Obecnie ze względu na zakończenie rządowego programu refundacji z dniem 30 czerwca 2016 r. i brak wolnych miejsc w placówkach oferujących zastosowanie metody in vitro, nie ma już możliwości refundacji tej procedury przez rząd na dotychczasowych warunkach, czyli w kwocie 7,5 tys. złotych za każdą próbę w specjalistycznej klinice. W związku z tym, do zapłodnienia metodą in vitro trzeba się przygotować pod względem finansowym. Warto jest wiedzieć o tym, że koszty zapłodnienia metodą in vitro obejmują nie tylko koszty związane z samą procedurą zapłodnienia, ale także koszty badań, leków i różnego rodzaju opłat dodatkowych.

Ile pieniędzy trzeba odłożyć na zapłodnienie metodą in vitro?

Śledząc oferty klinik leczenia niepłodności, aby móc myśleć o zajściu przez kobietę w ciążę z wykorzystaniem takiej metody, trzeba odłożyć średnio od około 10 tys. do 15 tys. złotych. Oczywiście mowa jest w takiej sytuacji o standardowych procedurach. Jeśli chcemy zwiększyć szansę na zapłodnienie i komfort podczas całej procedury, trzeba liczyć się z kosztami, które będą sięgały nawet 20 tys. złotych.

Zobacz też: In vitro – krok po kroku

Ile kosztuje in vitro? Pierwsze wizyty u lekarza i badania wstępne

Pierwszymi kosztami, które ponosi się w ramach procedury in vitro, są koszty wizyt lekarskich i badań. Są one na tyle istotne, że dzięki nim można określić czy stymulacja kobiety hormonami będzie dla niej bezpieczna, jak i zbadać męskie nasienie, co pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań w kolejnych fazach całej procedury. Wszystkie badania i wizyty to koszt rzędu około 1-1,5 tys. złotych. Warto jest zdecydować się na ich komplet, ponieważ nie stanowią one aż tak dużego wydatku, a mogą w znaczący sposób przyczynić się do odniesienia sukcesu w postaci zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Ile kosztuje in vitro? Koszty leków

Aby procedura in vitro przebiegła pomyślnie, niezbędne jest stosowanie przez pacjentkę kliniki specjalizującej się w in vitro, leków hormonalnych nabywanych we własnym zakresie. Obecnie można się jeszcze starać o refundację takich leków. Wówczas ich koszt powinien się zamknąć w kwocie 1-2 tys. złotych. Refundacja leków będzie możliwa do końca czerwca 2016 r. Warunkiem jest jednak zdiagnozowanie u pary starającej się o dziecko trwałej niepłodności, a kobieta, która stara się o dziecko nie może być w wieku powyżej 40 lat. Dodatkowo para nie może być uczestnikiem aktualnie trwającego, rządowego programu in vitro. W związku z planowanym zakończeniem tego programu 30 czerwca 2016 r., nie wiadomo jaki będzie los refundacji leków potrzebnych w procedurze in vitro. Jeśli nie będą one od tego dnia refundowane, pary starające się o dziecko taką metodą, będą musiały zapłacić za środki farmakologiczne od 4 tys. złotych wzwyż.

Zobacz też: Apetyt w ciąży – dlaczego niektóre kobiety tyją 30 kg?

Ile kosztuje in vitro? Koszty procedury pobrania materiałów, zapłodnienia i transferu

Kolejnym wydatkiem przy procedurze in vitro, jest wydatek na pobranie komórek jajowych. Jest to koszt rzędu od 1 do 1,5 tys. złotych. Największy koszt w procedurze in vitro stanowi jednak procedura zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych. Ze względu na fakt, że wymaga to dużej precyzji i stosowania specjalistycznej aparatury oraz narzędzi, pochłania ona często ponad 5 tys. złotych. Ostatni etap, czyli procedura transferu zarodków do macicy, to koszt około 1 tys. złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt wizyty kontrolnej po zabiegu (ok. 100-150 złotych), której celem jest określenie, czy cała operacja zakończyła się sukcesem.

Ile kosztuje in vitro? Dodatkowe koszty związane z procedurą in vitro

Pary, które chcą zwiększyć swoje szanse na zapłodnienie bądź też planują w przyszłości kolejne dziecko przy wykorzystaniu metody in vitro, mogą zdecydować się na zamrożenie zarodków, które nie były wykorzystane przy poprzednich próbach. Koszt zamrożenia takich zarodków to zazwyczaj około 500-600 złotych. W cenie znajduje się przechowywanie zarodków przez okres 1 roku. Za każdy kolejny rok przechowywania zarodków trzeba dokonywać opłaty mieszczącej się zazwyczaj w kwocie 400 złotych.

Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Skuteczność in vitro – jaka szansa na zapłodnienie?

Gorąca kąpiel w ciąży – czym grozi?

Niedobór witaminy D i jego objawy

Oceń