Gorączka u niemowląt – kiedy twoje dziecko jest rozpalone, ma czerwone policzki, nie chce jeść oraz jest senne i zmęczone może to oznaczać, że gorączkuje. Warto przeczytać więcej na temat tego stanu, by wiedzieć jak postępować z chorym niemowlęciem.

Gorączka u niemowląt to stan temperatury organizmu odbiegający od normy.

Ze względu na fakt, iż organizm niemowlaka nie jest jeszcze w odpowiedni sposób rozwinięty, o gorączce można mówić gdy temperatura jego ciała przekroczy 38 stopni, a o stanie przed-gorączkowym, gdy znajduje się ona w przedziale od 37,5 do 38 stopni. Jeśli jest ono zdrowe, jego temperatura waha się pomiędzy 36,6, a 37,5 stopnia. Wynika to ze zmiennej aktywności jego hormonów oraz niezbyt dojrzałego jeszcze układu termoregulacji.

Zobacz też: Sposoby na usypianie niemowląt

Gorączka u niemowląt jest w gruncie rzeczy pozytywnym objawem, gdyż stanowi ona reakcję obronną organizmu, wpływającą na zwiększenie aktywności krwinek białych, co z kolei pobudza tworzenie się przeciwciał odpornościowych. Podwyższona temperatura uszkadza więc wirusy i bakterie. Z drugiej strony, jeśli taka gorączka się przedłuża i jest zbyt wysoka, może negatywnie wpływać na organizm, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci w okresie niemowlęcym. Bardzo groźna dla dziecka jest temperatura ciała przekraczająca 38,5 stopnia. Może ona powodować drgawki gorączkowe, szybszą pracę serca, a także zwiększoną utratę wody w płucach.

Gorączka u niemowląt – objawy

Wśród najczęstszych objawów gorączki u niemowlaka należy wymienić rozpaloną twarz, niekiedy z widocznymi na niej rumieńcami, a także gorące plecy, które są często znacznie cieplejsze od reszty jego ciała. Objawy te połączone są nierzadko z apatycznością przejawiającą się niechęcią dziecka do jedzenia i wszelkiego rodzaju innych aktywności. Gorączce może towarzyszyć także biegunka i wymioty oraz bóle głowy i karku.

Zobacz też: Smoczek – czy jest potrzebny?

Gorączka u niemowląt – jak mierzyć temperaturę u niemowlaka?

Temperaturę u dziecka można mierzyć na kilka różnych sposobów. Najbardziej wygodne jest mierzenie temperatury za pomocą termometru dousznego na podczerwień. Po delikatnym wsunięciu go do ucha dziecka, już po sekundzie daje on bardzo dokładny wynik. Doskonałe rozwiązanie stanowi także termometr umieszczony w smoczku. Dzięki niemu dziecko nawet nie poczuje, że jest badane. Po wyjęciu takiego smoczka z buzi dziecka, na jego tarczy można odczytać wynik pomiaru. Można oprócz tego zastosować termometr elektroniczny. Jego stosowanie nie jest już jednak tak wygodne, gdyż wsuwa się go do odbytu dziecka, a wynik pomiaru otrzymuje się dopiero po około 30 sekundach.

Zobacz też: Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Gorączka u niemowląt – kiedy trzeba i w jaki sposób można zbić gorączkę u niemowlaka?

W przypadku temperatury do 38 stopni, stosowanie leków w stosunku do niemowlaka, nie jest konieczne. Wystarczą wówczas w zupełności chłodne okłady na czoło lub na kark dziecka, a także kąpiel dziecka w wodzie, która posiada temperaturę o 2 stopnie niższą od temperatury ciała dziecka. Dla pewności warto udać się do pediatry.

Bezwzględnie i koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, gdy temperatura ciała niemowlaka przekroczy 38,5 stopnia. Po odpowiednich uzgodnieniach, stosuje się wówczas łagodne dla dziecka leki produkowane na bazie ibuprofenu lub paracetamolu, zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu lub na ulotce leku. Jeśli ich działanie nie jest skuteczne, doskonałym środkiem na zbicie temperatury mogą okazać leki w formie czopków do aplikowania doodbytniczego.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Jak się pozbyć cellulitu?

Oceń