Gorąca kąpiel w ciąży oraz opalanie na słońcu i w solarium mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Wymusza jednak rezygnację z części dotychczasowych nawyków i przyjemności, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Przegrzewanie brzucha w ciąży, które jest niebezpieczne dla płodu, może być wywołane przez korzystanie z sauny, gorące kąpiele oraz opalanie. Dla dobra dziecka warto więc z nich zrezygnować. Zwiększają bowiem możliwość wystąpienia wad wrodzonych u dzieci. Są również niebezpieczne dla kobiety, która w ich trakcie może zasłabnąć i zemdleć

Gorąca kąpiel w ciąży

Warto pamiętać o tym, że nawet z pozoru niewinne zabiegi mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Nie należy więc bagatelizować kąpieli w gorącej wodzie. W trakcie ciąży bowiem część przyjemności, do których przywykłyśmy należy odrzucić. Wysoka temperatura bowiem ma negatywny wpływ na przepływ krwi do dziecka, co niesie za sobą niebezpieczeństwo dla płodu w każdym etapie ciąży.

Chociaż gorąca kąpiel w ciąży łagodzi ból mięśni i doprowadza do oczyszczenia organizmu poprzez zwiększoną potliwość, to wysoka temperatura nie sprzyja rozwijającemu się płodowi. Dochodzi wówczas do rozszerzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w klatce piersiowej i jamie brzusznej. W wyniku tego dochodzi do ich obkurczenia, czego efektem mogą być zaburzenia w przepływie krwi przez łożysko, co zaś skutkuje niedotlenieniem dziecka.  Gorąca kąpiel w ciąży i wysoka temperatura mogą doprowadzić również do wad wrodzonych mózgu oraz kręgosłupa, na przykład jego rozszczepu.

Zobacz też: Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Zaburzenia wywołane przez gorącą kąpiel w ciąży, które są naturalną reakcją organizmu, takie jak podwyższenie ciśnienia krwi oraz temperatury ciała, mogą być niebezpieczne dla łożyska i powodować jego odklejanie. Sytuacja ta skutkuje niezwykle groźnymi powikłaniami. Dziecku grozi wówczas niedotlenienie, matce zaś zaburzenia związane z krzepnięciem, utrata znacznej ilości krwi, a w niektórych przypadkach nawet krwotok. Może to doprowadzić również do przedwczesnego porodu lub poronienia. Dlatego należy starać się, aby w trakcie trwania ciąży nie doszło do przegrzania brzucha.

Gorąca kąpiel w ciąży pozwala wielu kobietom zrelaksować się i złagodzić bóle mięśni. Nie możemy zatem popadać w paranoję i myć się w zimnej wodzie, gdyż również i ona może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Woda powinna być ciepła i dawać uczucie przyjemności podczas kąpieli. 

Sauna – najbardziej szkodliwa

Bezwzględnie należy natomiast unikać jacuzzi czy też sauny, gdzie temperatura utrzymywana jest na stałym, wysokim poziomie. Zwiększa to możliwość wystąpienia wady cewy nerwowej u płodu, zwłaszcza gdy z przyjemności tych będziemy korzystać w pierwszych miesiącach ciąży.

Zobacz też: Picie alkoholu w ciąży- jak wpływa na płód?

Wpływ opalania

Do przegrzania brzucha może dojść również podczas opalania, niezależnie od tego czy robimy to w solarium czy też w promieniach popołudniowego słońca. Dlatego w trakcie ciąży warto unikać kontaktu z promieniowaniem ultrafioletowym. Ma to również negatywny wpływ na skórę kobiety. W czasie ciąży staje się ona bardziej wrażliwa, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia poparzeń, przebarwień oraz chorób skórnych. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie można wychodzić w domu. Warto jednak unikać przebywania na słońcu w godzinach od 11:00 do 15:00 a czas opalania skrócić do minimum.

Przegrzewanie brzucha może zatem doprowadzić do wielu groźnych powikłań, które uniemożliwią prawidłowy rozwój dziecka i stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia matki. Warto więc unikać gorących kąpieli, korzystania z sauny czy jacuzzi, a także intensywnego opalania.

Czy podnoszenie rąk do góry w ciąży szkodzi dziecku?

Jakie zagrożenia dla płodu niesie za sobą palenia w ciąży?

Jaka jest najlepsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży?

Jak się pozbyć cellulitu?

Oceń