Zdarza się, że noworodek przystawiony do piersi matki nie chce jej ssać. Jest to poważny problem, gdyż w tak wczesnym okresie życia, pokarm matki jest najlepiej dostosowany do potrzeb dziecka. Posiada on składniki odżywcze, które są niezbędne do  prawidłowego rozwoju noworodka. Istnieje szereg przyczyn niechęci noworodka do ssania piersi matki. Najczęściej wynikają one z błędów popełnianych przy karmieniu, ale mogą wpływać na to także inne czynniki.

Przyczyny niechęci ssania piersi, wynikające z błędów w karmieniu i sposoby radzenia sobie z nimi

Nieodpowiednia pozycja do karmienia

Jeśli noworodek nie chce ssać piersi matki, najczęściej wynika to z faktu, że został on źle ułożony do karmienia. Dziecko może mieć wówczas problem z przełykaniem pokarmu lub z prawidłowym oddychaniem. Noworodek powinien być do karmienia ułożony tak, by ssąc noskiem prawie dotykał sutka. Należy zwrócić uwagę na to by przed karmieniem otworzył on szeroko buzię, a następnie wsunąć mu do niej sutek wraz z otoczką. Charakterystyczny dla błędu w stosowanej pozycji do karmienia, jest ból brodawki. Oznacza on złe uchwycenie przez dziecko sutka piersi.

Zobacz też: Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Mleko wypływa zbyt wolno lub zbyt szybko

Kolejnym z błędów popełnianych przez młode mamy jest nie zwracanie uwagi na tempo wypływania mleka z piersi. Zdarza się, że wypływa ono zbyt szybko. Wówczas dziecko nie nadąża z jego połykaniem. Bardzo charakterystyczne jest w tym przypadku krztuszenie się dziecka i płacz. Dziecko może denerwować się także, gdy pokarm z piersi wypływa zbyt wolno. W pierwszym przypadku, warto wypuścić z piersi trochę mleka przed karmieniem, by wypływało ono wolniej. Można wówczas skorzystać z laktatora. Gdy natomiast mleko wypływa zbyt wolno, matka powinna zastanowić się nad zmianą trybu życia. Nadmierny stres i zmęczenie mogą wpływać na osłabienie laktacji. Warto jest także pić dużo płynów (najlepiej 2,5 – 3 litrów dziennie) w postaci wody lub herbaty ziołowej. Stymulują one powstawanie mleka w piersi.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Nerwowość podczas karmienia

Młode matki oprócz tego często nie zachowują odpowiedniej cierpliwości, traktując karmienie piersią jako zło konieczne i chcąc jak najszybciej wypełnić swój obowiązek. Jednakże popędzanie dziecka, by szybciej ssało, wpychanie mu brodawki piersi na siłę do buzi i nerwowe potrząsanie nią, może spowodować, że maluch się zdenerwuje i pomimo głodu nie będzie chciał być karmiony. Dlatego tak ważne jest by w trakcie karmienia piersią zachować spokój. Noworodek, szczególnie w pierwszych dobach życia, musi przyzwyczaić się do karmienia w taki sposób, a każde dziecko ma inne tempo spożywania pokarmu.

Przyczyny niechęci ssania piersi, wynikające z innych czynników i sposoby radzenia sobie z nimi

Dokarmianie butelką

Często zdarza się, że młode mamy są zmuszone podawać noworodkowi pokarm za pomocą butelki, np. ze względu na chorobę lub pobyt w szpitalu. Wówczas może pojawić się problem, że niemowlę nie chce ponownie ssać piersi. Dziecko szybko przyzwyczaja się do smoczka i ma problem z powrotem do karmienia piersią. Przy odrobinie cierpliwości jest to jednak możliwe. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ułożenie dziecka do karmienia i jego odpowiednie nakierowanie. Czasami trzeba będzie dokonać kilku korekt, aby dziecko ponownie “załapało” w jaki sposób ma ssać pierś. Warto również zadbać o odpowiednią atmosferę i zachować cierpliwość – dziecko musi ponownie wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, by chciało przyjmować naturalny pokarm.

Zobacz też: Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Alergia i pleśniawki

Jeśli pomimo stosowania się do zasad właściwego karmienia piersią, dziecko nie chce być karmione w taki sposób, może mieć to związek z alergią wynikającą ze spożywania przez karmiącą matkę produktów mlecznych lub z infekcjami grzybiczymi. W pierwszym przypadku najczęściej pojawiają się problemy trawienne, natomiast w drugim mamy do czynienia z występowaniem charakterystycznych białych plamek zlokalizowanych w jamie ustnej noworodka (tzw. pleśniawek). Każdorazowo w takiej sytuacji należy udać się do pediatry. Przepisze on odpowiednie leki dla dziecka i pomoże w doborze właściwej diety dla dziecka i matki.

Zmiana smaku mleka

Dodatkowy problem wpływającym na to, że niemowlę nie chce ssać piersi może stanowić spożywanie przez matkę produktów na bazie czosnku, co zmienia smak mleka i noworodek wyrażając swoją niechęć nie chce złapać piersi i ssać.

Zobacz też: Przyczyny braku apetytu u niemowląt

Katar i trudności w oddychaniu

Katar i zapchany nos też nie sprzyjają karmieniu, gdyż noworodki nie mają jeszcze w tym wieku wykształconej umiejętności oddychania ustami. Utrudnione oddychanie powoduje, że dziecko ma problemy ze ssaniem, może być płaczliwe i niespokojne oraz co chwilę przerywać ssanie, by złapać oddech. W celu pozbycia się kataru i udrożnienia nosa maluszka należy płukać nos solą fizjologiczną i odciągać wydzieliny specjalną gruszką. To pozwoli na swobodne oddychanie i zniweluje problem, iż niemowlę nie chce ssać piersi.

Noworodek jest zbyt zmęczony

Następny powód niechęci ssania piersi to fakt, że maluszek jest zbyt zmęczony i senny. Nie warto czekać z posiłkiem na ostatnią chwilę i należy zadbać o to, by noworodek był wypoczęty i chciał jeść, gdyż ssanie piersi wymaga od dziecka dużego wysiłku.

Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Niemowlę a upały – jak pomóc dziecku w upalne dni?

Kiedy niemowlę zaczyna uśmiechać się do rodziców?

Oceń