Dlaczego dwulatek budzi się w nocy?

Problem nocnego budzenia się dzieci, tych mniejszych i tych większych dotyczy wielu rodziców. Niestety nie każdy ma to szczęście, że jego szkrab przesypia całą noc. Także dwulatki zmagają się z kłopotami ze snem. Dlaczego dwulatek budzi się w nocy? Może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

Przyczyny nocnych pobudek u dwulatków

Dwuletnie dzieci bardzo często budzeniem się w nocy reagują na dotykające je zmiany. Przyczyną może być przeprowadzka, pojawienie się młodszego rodzeństwa, ale także zmiana opiekunki. Należy pamiętać także o tym, że dwulatek przyzwyczajony jest do pewnych rytuałów przed snem. Gdy nie ulegnie ono odpowiedniemu wyciszeniu, może się zdarzyć, że będzie budziło w porze nocnej. Bardzo ważną kwestią jest zadbanie o komfort dziecka podczas snu. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest gaszenie światła w nocy. Małe dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do ciemności i może reagować przez to histerycznie.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Dlaczego dwulatek budzi się w nocy?

Należy zwrócić uwagę na stan uzębienia dziecka. Być może nasz dwulatek zmaga się z wyrzynaniem się zębów. To może powodować ból i dyskomfort w jamie ustnej a także wpływać na jakość snu małego szkraba. Sen dziecka powinien być spokojniejszy od momentu pojawienia się wszystkich zębów. Dzieje się tak około trzeciego roku życia. Potem dziecko powinno normalnie przesypiać całe noce.

Koszmary senne u dzieci

Jeżeli dziecko ma już wszystkie zęby a mimo to dalej nie przesypia całej nocy to przyczyną tego stanu mogą być koszmary senne. Wtedy to maluch ciągle się wybudza i wpada w histerię, że został sam w pokoju. Dziecko boi się i płaczem przywołuje rodziców. Lęki u dzieci spowodowane są poznawaniem świata i bujną wyobraźnią. Nie są niczym złym, maluszek musi tylko nauczyć się jak sobie z nimi radzić. Rodzice dwulatka, który wybudza się w nocy często podejmują decyzję o spaniu wraz z nim w jednym łóżku. Inni zaś nie poddają się i przychodzą do dziecka o każdej porze nocy by utulić je na nowo do snu i zapewnić, że pod łóżeczkiem lub za zasłoną nie ma żadnego włochatego potwora.

Zobacz też: Kiedy dziecko przesypia całą noc?

To w jaki sposób usypiasz dziecko ma wpływ na jakość snu

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego dwulatek budzi się w nocy to przeanalizuj sposób usypiania. Jeżeli mały szkrab zasypia wtulony w mamę a w nocy obudzi się samotny to zaczyna się denerwować i przeraźliwie płakać. Dziecko doskonale wyczuwa, że obok nie ma opiekuna. Specjaliści zalecają aby dziecko od początku zasypiało samo w łóżeczku wraz ze swoją przytulanką a nie w ramionach rodziców. Maluszek, który sam zasnął wieczorem jest bardziej skłonny zasnąć także sam w nocy po przebudzeniu. W ten sposób został nauczony i czuje się bezpiecznie w swoim łóżeczku. Dzięki temu jego sen jest harmonijny, niezakłócony i spokojniejszy.  

Zasypianie w ramionach mamy niestety zaburza ten proces. Mama była a tu nagle mamy nie ma i dziecko przeżywa ogromny stres. Dlatego tak ważne jest aby dziecko przyzwyczajać do samotnego zasypiania.

Zobacz też: Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

Jak poradzić sobie z budzącym się w nocy dwulatkiem?

Aby móc poradzić sobie z problemem przebudzana się przez dwulatka, można zastosować jeden z kilku sposobów. Po pierwsze, bardzo ważny jest porządek dnia dziecka. Nie należy go zmieniać. Jeśli dziecko było przyzwyczajone do tego, że najpierw było kąpane, potem jadło kolację, a na samym końcu zasypiało, to należy podtrzymywać te rytuały. Po drugie, warto jest zastanowić się nad zakupem maskotki (np. misia). Jeśli dziecko będzie miało przy sobie takiego towarzysza, o wiele łatwiej będzie mu zasnąć. Bardzo istotne są oprócz tego warunki panujące w pomieszczeniu, w którym dziecko będzie spać. Nie należy wyłączać nocnej lampki, a także warto jest zadbać o to by pomieszczenie przed snem zostało przewietrzone. Warto o to dbać także w trakcie zimy.

Zdarza się jednak, że dziecko pomimo zastosowania wyżej wymienionych sposobów nadal posiada problemy z nocnym przebudzaniem się. Należy się wtedy zastanowić jaka może być inna przyczyna tego stanu. Czasami dziecko zbyt wcześnie budzi się rano a popołudniu ma długą drzemkę. Powoduje to sytuację, w której dziecko w środku nocy czuje się już wyspane. Bywa także tak, że dwulatek zbyt wcześnie spożywa ostatni posiłek a w porze nocnej wybudza go głód. Wówczas, paradoksalnie, może mu pomóc nieco przemeblowanie porządku dnia. Warto jest nieco poeksperymentować w tej kwestii by krok po kroku dojść do oczekiwanych efektów w zakresie snu dziecka w nocy.

Jak zmienia się ciało po ciąży?

Problemy z seksem po porodzie

Rozstępy w ciąży  – jak ich uniknąć?

Oceń